• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Raas

  Przeczytaj także...
  Kuurne-Bruksela-Kuurne to jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii. Start wyścigu ma miejsce w zachodnioflandryjskiej miejscowości Kuurne, wiedzie przez Brukselę i z powrotem do mety w Kuurne. Odbywa się corocznie pod koniec lutego lub na początku marca, w niedzielę po innym wyścigu, Omloop Het Nieuwsblad. Kuurne-Bruksela-Kuurne jest od 2005 roku włączony do rozgrywek UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.Amstel Gold Race – jeden z największych klasycznych (jednodniowych) kolarskich wyścigów świata. Rozgrywany najczęściej w kwietniu, w Holandii. Pierwszy Amstel Gold Race miał miejsce w 1966 roku, na aż 302-kilometrowej trasie z Bredy do Meerssen, a zwycięzcą (z czasem prawie ośmiu godzin) został Francuz Jean Stablinski. Już od pierwszej edycji Amstel Gold Race rozgrywany był w kwietniu, stając się konkurencyjną imprezą dla wyścigu Paryż-Bruksela.
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Jan Raas (ur. 8 listopada 1952 w Heinkenszand) – holenderski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista mistrzostw świata.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jan Raas był jednym z najlepszych sprinterów w peletonie lat 70. XX w. Jego zawodowa kariera rozpoczęła się w 1975 roku w słynnej drużynie TI-Raleigh Team i zakończyła w 1985 po 145 zwycięstwach. Jego największym sukcesem była wygrana w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców podczas mistrzostw świata w Valkenburgu w 1979 roku. W zawodach tych, na oczach 200 000 widzów, pokonał w sprincie Dietricha Thuraua z RFN. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji był też ósmy na mistrzostwach świata w Ostuni w 1976 roku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Swoją karierę zakończył po ciężkim roku 1985, gdyż rok wcześniej na wyścigu Mediolan-San Remo uległ poważnemu wypadkowi, w którym doznał ciężkich obrażeń pleców i narządów wewnętrznych. Mimo to, kilka miesięcy później wygrał jeszcze etap na Tour de France, chociaż nie potrafił wrócić już do poprzedniego poziomu. Startował także w kolarstwie torowym, zdobywając między innymi srebrny medal w wyścigu punktowym na mistrzostwach Holandii w 1984 roku. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1985 roku zakończył swoją przygodę z zawodowym kolarstwem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Mediolan-San Remo, wł. Milano-Sanremo – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w marcu; nazywany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata".

  Po czasie aktywnego uprawiania sportu Jan Raas został dyrektorem sportowym drużyny Kwantum, która po kilku zmianach sponsora istnieje obecnie pod nazwą Rabobank Cycling Team. W 2003 Raas odszedł z Rabobanku.

  Największe sukcesy[ | edytuj kod]

 • 1976, 1983 i 1984 - Mistrz Holandii
 • 1977, 1978, 1979, 1980 i 1982 - Amstel Gold Race
 • 1977 - Mediolan-San Remo
 • 1979 - Mistrzostwo świata
 • 1979, 1980, 1981 - E3 Prijs Vlaanderen
 • 1980, 1983 - Kuurne-Bruksela-Kuurne
 • 1981 - Gandawa-Wevelgem
 • 1981 - Omloop Het Volk
 • 1981 - Étoile de Bessèges
 • 1982 - Paryż-Roubaix
 • 1983 - Ronde van Vlaanderen
 • 10 zwycięstw etapowych na Tour de France
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Warto wiedzieć że... beta

  52. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1979 odbyły się w holenderskiej miejscowości Valkenburg aan de Geul, w dniach 22 - 26 sierpnia 1979 roku.
  E3 Harelbeke (dawniej E3 Prijs Vlaanderen) jest kolarskim wyścigiem jednodniowym (tzw. "klasykiem") rozgrywanym od 1958 roku w Belgii, we Flandrii. Impreza odbywa się corocznie w sobotę przed wyścigiem Dookoła Flandrii i jest to najczęściej przedostatnia sobota marca. W 2012 roku rozegrany został w piątek. W latach 2005-2011 E3-Prijs zaliczał się do UCI Europe Tour i był oznaczony kategorią UCI - 1.HC. Od 2012 roku wyścig ma najwyższą kategorię wśród szosowych wyścigów na świecie i zalicza się do UCI World Tour.
  Étoile de Bessèges – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w południowej Francji w regionie Langwedocja-Roussillon, co roku w lutym. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 2.1.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Ronde van Vlaanderen (pol. Dookoła Flandrii, fr. Tour des Flandres) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu; nazywany przez miejscowych "Vlaanderens Mooiste" (Flandryjska piękność). Inauguracja miała miejsce w 1913 z inicjatywy dziennikarza Karela Van Wynendaele, a pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Deman. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  Dietrich Thurau (ur. 9 listopada 1954 we Frankfurcie nad Menem) – włoski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny torowy mistrz świata i dwukrotny szosowy wicemistrz świata.
  Wyścig Paryż-Roubaix (Paris-Roubaix) – jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu. Inauguracja miała miejsce 19 kwietnia 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Niemiec Joseph Fischer. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour; od edycji 2008 organizatorzy postanowili wyłączyć wyścig z cyklu ProTour, od tejże edycji należał przez kilka lat do kategorii wyścigów bezpośrednio niższej od ProTour (2008 HC, 2009 HIS). W 2011 roku UCI ponownie włączyła wyścig do cyklu zawodów o najwyższej randze - do nowo powstałego World Tour. Przynależność do takiej czy innej kategorii jest w tym przypadku tylko „metką”, wyścig cały czas pozostaje najbardziej prestiżowym i jednym z najtrudniejszych wyścigów klasycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.