• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Purzycki

  Przeczytaj także...
  Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Jan Purzycki (ur. 20 czerwca 1948 w Ostródzie, zm. 20 sierpnia 2019) – polski scenarzysta filmowy i telewizyjny, pisarz, działacz społeczny oraz wykładowca akademicki. W 1980 roku ukończył Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi.

  Jan Purzycki pełnił w historii różne funkcje państwowe: był wiceprezesem Radiokomitetu, szefem TVP (powołano go na to stanowisko w styczniu 1991 roku, po miesiącu jednak zrezygnował z powodu braku gotowości kierownictwa Radiokomitetu do gruntownych reform), doradcą prezydenta Lecha Wałęsy (prowadził też w telewizji jego pierwszą, zwycięską kampanię prezydencką). W latach 1990–1992 był kierownikiem literackim studia Filmowego „Dom”, w latach 1990–1993 wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem książek Wielki Szu, Prezydencki poker i Telewizyjny poker oraz współautorem książki Doktor Szu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.

  Pochowany w Ostródzie na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2001: Prymas. Trzy lata z tysiąca, jako scenarzysta
 • 1999: Prawo ojca, pomysł filmu
 • 19972010: Złotopolscy, jako scenarzysta
 • 1988: Piłkarski poker, jako scenarzysta
 • 1982: Wielki Szu, jako scenarzysta
 • 1981: Przypadki Piotra S., jako scenarzysta
 • Nagrody filmowe[ | edytuj kod]

 • 2001 – Orzeł: Prymas. Trzy lata z tysiącaPolska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy scenariusz; za rok 2000
 • 1989 – Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego: Piłkarski poker – za scenariusz
 • 1987Lubuskie Lato Filmowe: Wielki Szu – nagroda za scenariusz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Barbara Hollender: Jan Purzycki nie żyje. Scenarzysta w najlepszym stylu (pol.). Rzeczpospolita, 20 sierpnia 2019. [dostęp 2019-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-20)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jan Purzycki w bazie Filmweb
 • Jan Purzycki w bazie filmpolski.pl
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prawo ojca – polski film akcji z 1999 roku w reżyserii Marka Kondrata, który także wystąpił w roli głównej. Film był kręcony od 5 maja do 13 czerwca 1999 w Radachówce.
  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Prymas. Trzy lata z tysiąca – dramat biograficzny w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Scenariusz filmu został oparty na "Zapiskach więziennych" kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bogatej dokumentacji. Film nie jest jednak wierną rekonstrukcją faktów historycznych, np. wprowadzenie postaci sobowtóra to zabieg artystyczny dodający historii grozy. Film był kręcony od 20 czerwca do 5 sierpnia 1999 w Warszawie i Lubiążu.
  Komitet do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”, początkowo Komitetu do spraw Radiofonii „Polskie Radio” (potocznie Radiokomitet) – instytucja, która w latach 1951–1993 zajmowała się kontrolą i organizacją pracy państwowych stacji radiowych i telewizyjnych. Pod jego kontrolą były wszystkie ogólnopolskie i lokalne stacje Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W skład jego wchodzili: Przewodniczący, zastępcy przewodniczącego (do spraw radia, do spraw telewizji, do spraw technicznych) oraz członkowie. Formalnie było to ciało kolegialne, w praktyce cała władza była skupiona w rękach przewodniczącego.
  Wielki Szu – polski film fabularny z 1982 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, dramat sensacyjny. Obecnie kultowy film polskiego kina okresu PRL.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.