• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Popek

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.
  Malarstwo ścienne – malowidła zazwyczaj dużych rozmiarów, malowane na ścianie albo przeznaczone do osadzenia na ścianie jako stały element wystroju budynku.

  Jan Popek (ur. 29 stycznia 1942 w Korytynie, zm. 25 grudnia 1980 w Lublinie) – polski malarz i grafik.

  Życiorys[]

  W 1961 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował tam w latach 1961–1967 na Wydziale Malarstwa i Grafiki, obrał dwie specjalizacje równolegle, były to malarstwo ścienne i grafika. Jego wykładowcami byli m.in. Aleksander Rafałowski, Andrzej Jurkiewicz, Artur Nacht-Samborski, Andrzej Rudziński i Józef Pakulski. Po ukończeniu studiów powrócił do Zamościa i zatrudnił się w liceum do którego sam kiedyś uczęszczał. Po skandalu wywołanym prezentacją gwaszy z aktami kobiecymi Jan Popek opuścił Zamość i przeniósł się do Lublina. W 1972 został pracownikiem UMCS, wykładał malarstwo i rysunek w Instytucie Wychowania Artystycznego. We wrześniu 1975 otrzymał tytuł adiunkta.

  Aleksander Rafałowski (ur. 5 czerwca 1894 w Warszawie, zm. 22 stycznia 1981 w Warszawie) – polski artysta malarz i scenograf.Artur Nacht-Samborski (właśc. Artur Nacht; ur. 26 maja 1898 w Krakowie, zm. 9 października 1974 Warszawie) - polski malarz, wieloletni pedagog, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (w latach 1947–1949), gdzie kierował Wydziałem Malarstwa i Architektury, na którym prowadził Pracownię Malarstwa a także Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1949–1969).

  Najważniejsze wystawy[]

 • 1965 w Klubie Studenckim Dziekanka w Warszawie
 • 1967 w BWA w Zamościu
 • 1967 w Bejrucie (Liban)
 • 1973 w Lublinie (uznawana za najważniejszą w twórczości artysty)
 • Strona ]

  Malarstwo Jana Popka
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Rudziński (ur. 10 listopada 1910 we Włocławku, zm. 27 listopada 1980 w Warszawie) – polski artysta grafik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczestnik powstania warszawskiego.
  Zamość (łac. Zamoscia, ukr. Замостя, ros. Замость (Замостье), jid.זאמאשטש) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję (65 612 mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Dziekanka – jurydyka powstała w 1402 roku należąca do kapituły warszawskiej, posiadająca prawa miejskie od 1617. Obecnie jej obszar znajduje się w dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy na Trakcie Królewskim.
  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.