• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Pieńkowski

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Herefordshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
  Wyskakujące okno (ang. pop-up) – jedna z funkcji stron WWW powodująca automatycznie uruchamianie nowego okienka (karty) z określoną treścią w przeglądarce internetowej. W owym okienku (karcie) może znaleźć się dodatkowe menu nawigacyjne, krótki tekst pomocy, wyjaśnienie terminu, powiększony obrazek, najczęściej jednak technika ta jest wykorzystywana do reklamy internetowej.

  Jan Michał Pieńkowski (ur. 8 sierpnia 1936 w Warszawie) – polsko-brytyjski ilustrator i autor książek i komiksów dla dzieci.

  Życiorys[]

  Jan Pieńkowski urodził się w inteligenckiej rodzinie mieszkającej w Warszawie, jego ojciec walczył w powstaniu warszawskim. Po upadku walk powstańczych rodzinie Pieńkowskich udało się uciec z terytorium Polski i po długo trwającej tułaczce osiąść w Wielkiej Brytanii. W tym czasie Jan narysował swoje pierwsze ilustracje, miał osiem lat i był to prezent dla ojca. Od 1946 Jan mieszkał z rodziną w Herefordshire w Anglii. Po ukończeniu szkoły stopnia podstawowego rodzice oddali go do mieszczącej się w Londynie rzymsko-katolickiej Cardinal Vaughan Memorial School. Po jej ukończeniu studiował anglistykę w King’s College w Cambridge.

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Gdy zakończył edukację, założył Galerię Pięciu Widokówek (Gallery Five greeting cards company). Mniej więcej wówczas zaczął w wolnym czasie rysować ilustracje do książek dla dzieci, co wkrótce stało się jego głównym zajęciem. Od 1968 rozpoczął współpracę z Joan Aiken, pisarką książek dla dzieci. W 1972 otrzymał Kate Greenaway Medal za ilustracje do zbioru baśni słowiańskich zebranych przez Joan Aiken i zatytułowanych Kingdom Under the Sea (Podwodne królestwo). Na początku lat 70. rozpoczął ilustrowanie pop-upowych książek Helen Nicoll z serii „Meg and Mog”. Ilustracje te przyniosły rysownikowi ogromną sławę i dziś są określane jako kultowe. W 1979 otrzymał po raz drugi Kate Greenaway Medal za stworzoną wspólnie z Waldo Huntem książkę przestrzenną Haunted House (Nawiedzony dom).

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Poza ilustrowaniem Jan Pieńkowski zajmuje się również tworzeniem scenografii teatralnych, jego projekty stanowią tło przedstawień w Theatre de Comlicite, Royal Ballet, a także we francuskim Disneyland Resort Paris (dekoracje dotyczące Śpiącej Królewny).

  Życie prywatne[]

  Jan Pieńkowski przez wiele lat milczał o swoim życiu prywatnym, dopiero wizyta w BBC Radio 4, która miała miejsce 18 października 2009 stała się w tej kwestii przełomowa. Jan Pieńkowski powiedział wówczas, że jest od czterdziestu lat w związku z Davidem Walserem. Obaj zarejestrowali swój związek w 2005, gdy ustawodawstwo brytyjskie pozwoliło na takie usankcjonowanie. Pieńkowski wspomniał wówczas swoje dzieciństwo, zmarłą wówczas siostrę, opowiadał o wojennej tułaczce swojej rodziny. Dodał, że jedną z jego pasji jest zbieranie starych ubrań, które po jakimś czasie przekazuje na cele charytatywne. Obecnie mieszka w Barnes, Londyn.

  BBC Radio 4 – brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC. Obecnie jest to trzeci pod względem popularności kanał radiowy w Wielkiej Brytanii. Ogromną większość programu stacji stanowią audycje mówione - informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, a także słuchowiska i programy satyryczne. Najbardziej znaną pozycją programową jest poranny magazyn Today, ze średnią publicznością na poziomie 6 mln osób.

  Bibliografia[]

 • Zorro-zo.blogspot.com, Pop-up-3, Jan Pieńkowski
 • Jan Pieńkowski, wywiad
 • The Guardian, Alison Flood, Meg, Mog and other monsters, 22 grudnia 2008
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.