• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Pakosławic

  Przeczytaj także...
  Czudec – wieś gminna (dawniej miasteczko lokowane w XV w.) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Czudec przy drodze wojewódzkiej nr 988.Przybyszówka - dzielnica Rzeszowa, powstała z przyłączenia do miasta dawnej wsi Przybyszówka. Położona jest na zachodnich krańcach miasta. Pomimo ścisłych związków z i bliskiego sąsiedztwa Rzeszowa, administracyjnie pierwszy fragment wsi włączono do Rzeszowa dopiero w roku 1977 (rejon ul.Dębickiej i część przedłużenia ul.Krakowskiej, po obecną ul. Ceramiczną) . Po raz drugi obszar wsi o powierzchni około 7,7 km² i zamieszkany przez blisko 2000 osób włączono do miasta 1 stycznia 2007. Ostateczne przyłączenie reszty Przybyszówki do Rzeszowa nastąpiło na wniosek mieszkańców i władz miasta z dniem 1 stycznia 2008. W dzielnicy dominuje zabudowa jednorodzinna. W części południowej Przybyszówki powstało eleganckie i nowoczesne osiedle niewielkich bloków wielorodzinnych, któremu Rada Miasta nadała imię Franciszka Kotuli. Osiedle jest ciągle rozbudowywane. Zabudowa jednorodzinna ulokowana jest m.in. przy ul. Krakowskiej, Ustrzyckiej, Dębickiej, Mieleckiej. Natomiast zabudowa blokowa to ulice: Krośnieńska, Dukielska, Krynicka, Nowosądecka, Kościelna, Św. Jana z Dukli. Z Przybyszówką związany był jeden z dowódców oddziałów powstania styczniowego, mjr Władysław Szameyt, który tu zmarł w styczniu 1890 r.
  Jan Rzeszowski (zm. 12 sierpnia 1436) – biskup rzymskokatolicki, profesor i rektor Akademii Krakowskiej, arcybiskup metropolita halicki w latach 1412–1414, arcybiskup metropolita lwowski w latach 1414–1436.

  Jan Pakosławic ze Strożyska (zm. ok. 1374 r.) – dyplomata i rycerz. Przyjął nazwisko Rzeszowski. Był założycielem rodu Półkoziców Rzeszowskich, którzy władali miastem do 1583 r.

  Był właścicielem dóbr Strożyska, zaś 19 stycznia 1354 r. Kazimierz Wielki nadał mu miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie.

  Około 1360 Jan Pakosławic wystawił kościół w Rzeszowie na Staromieściu.

  Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.

  Miał trzech synów, z których każdy miał na imię Jan:

 • Jan Feliks Rzeszowski z Przybyszówki był kontynuatorem linii Półkoziców Rzeszowskich
 • Jan Rzeszowski
 • Jan z Rzeszowa Staromiejski
 • Po śmierci Jana Pakosławica ok. 1374 r. dobra rzeszowskie przypadły jego synom, ale nadal zarządzane były wspólnie. Obejmowały one wówczas miasto i 26 wsi. Dopiero w 1450 r. nastąpił podział majątku na trzy oddzielne zespoły.

  Jan Feliks Rzeszowski – żył w XV wieku. Rycerz, proboszcz parafii farnej w Przemyślu, kanonik krakowski z Przybyszówki.Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leżajsk – miasto i gmina w Polsce, w północnej części województwa podkarpackiego, powiatu leżajskiego. Leży w dolinie Sanu, na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.