• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Neuman  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Fotograf Polski – polski ilustrowany miesięcznik o tematyce fotograficznej, wydawany w Warszawie w latach 1925–1939. Krystyna Gorazdowska (ur. 18 czerwca 1912 w Warszawie, zm. 2 września 1998 w Krakowie) – polska artystka fotograf, uhonorowana tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członkini rzeczywista i członkini honorowa Związku Polskich Artystów Fotografików. Członkini Fotoklubu Warszawskiego. Członkini założycielka ówczesnego Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (obecnie Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych).
  Foto: Jan Neuman
  Foto: Jan Neuman

  Jan Alojzy Neuman (ur. 9 sierpnia 1902 w Tłumaczu koło Lwowa, zm. 27 czerwca 1941 w Tłumaczu koło Lwowa) – polski artysta fotograf, publicysta. Członek rzeczywisty Fotoklubu Polskiego. Członek Fotoklubu Warszawskiego. Członek rzeczywisty i członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Sekretarz generalny Polskiego Komitetu dla Spraw Kongresu Międzynarodowej Fotografii Naukowej i Stosowanej. Członek sekcji fotografii Komitetu Normalizacyjnego.

  Lwowskie Towarzystwo Fotograficzne – stowarzyszenie fotograficzne, istniejące w latach 1903–1939, utworzone na bazie Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej we Lwowie (1891-1903). International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jan Alojzy Neuman, student Politechniki Lwowskiej i absolwent Graphische Lehr und Versuchsanstalt w Wiedniu – związany z lwowskim i warszawskim środowiskiem fotograficznym – pracował, tworzył we Lwowie (od 1934 w Warszawie). Jako artysta fotograf po raz pierwszy zaprezentował swoje prace w 1927 roku – w I Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmowała fotografia aktu, fotografia dokumentalna, fotografia krajobrazowa, fotografia krajoznawcza, fotografia portretowa oraz fotomontaż – w zdecydowanej większości powstająca w technikach szlachetnych, takich jak bromolej, guma wielowarstwowa, przetłok barwny, izohelia. Był prekursorem fotografii kolorowej w Polsce, przed II wojną światową.

  Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Od 1927 do 1931 roku pracował w Docenturze Fotografii Politechniki Lwowskiej – był asystentem Henryka Mikolascha. W 1934 roku osiedlił się w Warszawie, gdzie od 1935 roku podjął pracę wykładowcy w Państwowej Koedukacyjnej Szkole Fotograficznej w Warszawie. Był współtwórcą i redaktorem prowadzącym miesięcznika fotograficznego Leica w Polsce – ukazującego się w latach 1936–1939. Był członkiem komitetu redakcyjnego miesięcznika ilustrowanego – Przegląd Fotograficzny.

  Fotografia barwna – technika fotograficzna umożliwiająca rejestrowanie barwnych obrazów. Polega na rejestracji zdjęć na negatywie lub pozytywie przedmiotów sfotografowanych wraz z ich kolorem, czyli właściwością wywołującą wrażenia wzrokowe, zależną od długości fal świetlnych odbijanych, przepuszczanych lub emitowanych przez dany przedmiot.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Jan Alojzy Neuman był autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych (m.in. w Wiedniu – 1931) oraz zbiorowych – w Polsce i za granicą. Jego fotografie były wielokrotnie nagradzane medalami, wyróżnieniami, dyplomami – m.in. w Londynie, Tokio, Wiedniu. Były publikowane wielokrotnie w polskiej (m.in. na łamach Fotografa Polskiego) i zagranicznej, specjalistycznej prasie fotograficznej. Był autorem wielu publikacji w temacie fotografii (m.in. w Fotografie Polskim, Miesięczniku Fotograficznym, Przeglądzie Fotograficznym).

  Fotoklub Polski - była to pierwsza, powstała w 1929 roku, ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca elitę fotografików z całej Polski. Członkowie wybierani byli przez Kapitułę Seniorów, w skład której wchodzili członkowie dożywotni: Jan Bułhak, Marian Dederko, Józef Kuczyński, Witold Romer i Tadeusz Wański.Henryk Mikolasch (ur. 9 grudnia 1872 we Lwowie, zm. 20 lipca 1931 w Tatarowie) – polski artysta fotograf i artysta malarz.

  Był członkiem rzeczywistym i członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, powstałego w 1931 na bazie Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Warszawie. Był członkiem rzeczywistym i członkiem Zarządu Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, powstałego na bazie Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej we Lwowie (1891–1903). W 1931 został zaproszony i przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Polskiego. W latach 1938–1939 był członkiem Fotoklubu Warszawskiego.

  Leica w Polsce – polski ilustrowany miesięcznik fotografii małoobrazkowej, wydawany w Warszawie w latach 1937–1939. Organ Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu – jedno z głównych muzeów Wrocławia, kontynuujące tradycję niemieckich muzeów, istniejących w mieście od XIX wieku. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska.

  Fotografie Jana Neumana znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Przegląd Fotograficzny – polski ilustrowany miesięcznik o tematyce fotograficznej, wydawany w Wilnie, w latach 1935–1939.
  Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53.
  Polskie Towarzystwo Fotograficzne – ogólnopolskie stowarzyszenie fotograficzne, istniejące w latach 1931–1939, utworzone na bazie Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Warszawie.
  Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Miesięcznik Fotograficzny – polski ilustrowany miesięcznik o tematyce fotograficznej, wydawany we Lwowie w latach 1907–1911, reaktywowany i wydawany ponownie w latach 1924–1931.
  Polskie Towarzystwo Miłośników Fotografii – stowarzyszenie fotograficzne, utworzone w 1919 roku - będące kontynuatorem działalności przedwojennego Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii (1901–1914), powstałego na bazie Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.