• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Nepomucen II Carl Praschma

  Przeczytaj także...
  Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lipno - Utworzony mocą uchwały Rady Miejskiej miasta Niemodlin w 1998 r. Powierzchnia zespołu wynosi 189.53 ha.Arboretum w Lipnie – park dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina, najstarsze arboretum w Polsce. Założony został około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Obecnie wchodzi w skład administrowanego przez Nadleśnictwo Tułowice Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Lipnie i zajmuje obszar 4,18 ha, położony w oddziale 154 g, leśnictwa Goszczyce. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej, sprzyjają temu panujące tu warunki klimatyczne i gruntowe. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C, a śródleśne położenie ogrodu sprawia, że rosnące tu rośliny są osłonięte od mrozu i wiatru. Jest to obszar, który we wczesnym średniowieczu zajmowała Przesieka Śląska, puszcza oddzielająca Śląsk Dolny od Górnego, gdzie w XVIII wieku urządzono krajobrazowy park angielski.
  Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) – gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Występuje naturalnie w Ameryce Północnej.

  Jan Nepomucen II Karol Józef Wincenty Franciszek Walenty Michał hrabia Praschma (17571822). Syn Jana Nepomucena I i Marianny von Zierotin, ósme dziecko z czternaściorga dzieci tego małżeństwa. Zawarł związek małżeński z Marianną Karoliną von Zierotin-Lilgenau, (17611793) córką Ludwiga Antona von Zierotin i wnuczką Johanna Ludwiga von Zierotin.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Zamek w Niemodlinie – późnorenesansowa budowla, rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Po 1740 późnobarokowy pałac.

  Objął dobra niemodlińsko-tułowickie w roku 1779 na mocy testamentu Michaela von Zierotin, który był bratem jego matki. Uzyskał w Wiedniu wykształcenie prawnicze. Miłośnik literatury i muzyki: zgromadził znaczną bibliotekę, organizował przedstawienia teatralne i utrzymywał kapelę dworską. W 1787 r. rozpoczął remont zamku w Niemodlinie, pracami tymi w początkowym okresie kierował inżynier Steglich, absolwent Akademii Drezdeńskiej. W lasach koło Lipna na terenie zamkowego zwierzyńca założył park krajobrazowy, którego częścią był najstarszy obecnie na ziemiach polskich ogród botaniczny, do którego sprowadzał rzadkie okazy roślin. W ogrodzie botanicznym pierwsze drzewa zasadzono w 1782 r. i przynajmniej jedno z nich, jałowiec wirginijski, rośnie tam do dnia dzisiejszego. Zmarł w roku 1822. Pochowany w kaplicy zamkowej w Niemodlinie.

  Michael von Zierotin ( – 1779). Młodszy z synów Franza Ludwiga von Zierotin i Luise Karoline von Zierotin (z linii z Velkich Losin).Niemodlin (niem. Falkenberg) – miasto w woj. opolskim, w powiecie opolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niemodlin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego. Historycznie na Górnym Śląsku.

  Bibliografia[]

 • Joanna Banik: Rody opolskie, ARSGRAF, Żyrardów 2005, ISBN 83-923133-0-5
 • Paszkowska Aleksandra: Zamek w Niemodlinie dzieje i architektura: Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne, 2007, ISBN 978-83-904481-5-2
 • Elżbieta Woźniak, Mariusz Woźniak: Od Tillowitz do Tułowic: UG Tułowice, 2007, ISBN 978-83-925288-4-5
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jan Nepomucen I Ferdynand Praschma ( – 1804). Syn Franciszka Wilhelma i Ludwiki Marii córki Franciszka Euzebiusza Oppersdorffa . Ożenił się z Marianną von Zierotin, córką Franza Ludwiga von Zierotin i Luise Karoline von Zierotin (z linii z Velkich Losin). Pochowany w kaplicy rodowej w kościele pw. NMP w Frydku.Johann Ludwig von Zierotin ( – ). Pan na Velkich Losinach brat Luisy Karoliny von Zierotin w której imieniu i jej dzieci Franza i Michaela administrował dobrami niemodlińsko-tułowickimi w latach 1733 – 1743.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig Anton von Zierotin – pan na Velkich Losinach, syn Johanna Ludwiga von Zierotin, ojciec Marianny Karoliny von Zierotin-Lilgenau żony Jana Nepomucena II Carla Praschma. Na mocy testamentu Michaela von Zierotin został w 1779 r. właścicielem morawskiej części jego dóbr.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.