• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Moll  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Przeszczepienie serca (heart transplantation, HTX) to metoda leczenia schyłkowej niewydolności serca, polegająca na przeszczepieniu serca pozyskanego od martwego dawcy. Wykonywana jest jedynie w specjalistycznych ośrodkach.Clarence Walton Lillehei (także: C. Walton Lillehei; ur. 23 października 1918 w Minneapolis; zm. 5 lipca 1999 w St. Paul) był amerykańskim chirurgiem, pionierem kardiochirurgii. Wykonywał w latach pięćdziesiątych pierwsze na świecie operacje na otwartym sercu i jest uważany za współtwórcę kardiochirurgii i chirurgii klatki piersiowej. Za zasługi dla rozwoju medycyny otrzymał w 1955 roku Nagrodę im. Alberta Laskera w dziedzinie klinicznych badań medycznych.
  Operacja przeszczepu serca prowadzona przez Jana Witolda Molla
  Grobowiec Jana Witolda Molla na Starym Cmentarzu w Łodzi

  Jan Witold Moll (ur. 24 października 1912 w Kowalewie Pomorskim, zm. 2 czerwca 1990 we Wrocławiu) – kardiochirurg, pierwszy w Polsce podjął (nieudaną) próbę operacji przeszczepu serca.

  Kazimierz Bonawentura Nowakowski (ur. 14 lipca 1879 w Inowrocławiu, zm. 26 kwietnia 1952 w Poznaniu) - polski lekarz chirurg, pułkownik lekarz Wojska Polskiego.Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu – zespół szpitala i poradni specjalistycznych znajdujący się w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej i ul. Szkolnej. Najstarszy szpital w Poznaniu i Wielkopolsce.

  Rodzice i rodzeństwo[ | edytuj kod]

  Ojciec, Tadeusz Moll, był magistrem farmacji i właścicielem apteki „Pod Lwem” w Inowrocławiu. Matka – Bronisława, z d. Stachanowska. Miał dwoje rodzeństwa: starszą siostrę Marię Izabelę (1910–1972) i młodszego brata Henryka (1918–1980).

  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Żyła sercowa wielka (vena cordis magna) - inaczej żyła wielka serca, rozpoczyna się na koniuszku serca i biegnie w bruździe międzykomorowej przedniej wspólnie z gałęzią międzykomorową przednią tętnicy wieńcowej lewej. Jej przedłużeniem jest zatoka wieńcowa (sinus coronarius), poprzez którą uchodzi (tak jak i żyły tylnej komory lewej, żyły średniej serca, żyły małej serca oraz żyły skośnej przedsionka lewego) do prawego przedsionka serca.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.
  Christiaan Neethling Barnard (ur. 8 listopada 1922 w Beaufort West, zm. 2 września 2001 w Pafos) – południowoafrykański kardiochirurg, kierownik ośrodka badań i chirurgii serca na uniwersytecie w Kapsztadzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.
  Doktorzy honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - chronologiczna lista doktorów honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
  Michael Ellis de Bakey (ur. 7 września 1908 w Lake Charles, Luizjana, zm. 11 lipca 2008 w Houston, Teksas) – chirurg amerykański.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.