• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Matura - historyk

  Przeczytaj także...
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.Antoni Giza (ur. 13 czerwca 1947 roku w Oblach k. Warszawy, zm. 12 listopada 2005 w Szczecinie) – polski historyk i bałkanista.
  Lapidarium Polickie – lapidarium zawiera ponad 125 elementów sztuki sepulkralnej, zebranych z blisko 20 cmentarzy z terenu gminy. Są to stelle, pnie stylizowane, głazy, krzyże żeliwne, większość z inskrypcjami. Miejsce jest piękne, niezwykłe i chętnie odwiedzane przez wycieczki i indywidualne osoby. Jego otwarcie nastąpiło 30 września 1998 roku z udziałem władz samorządowych gminy oraz strony niemieckiej. Jest polickim pomnikiem tolerancji.
  Polickie lapidarium, którego pomysłodawcą był Jan Matura

  Jan Matura (ur. 1953) – badacz dziejów Polic i regionu polickiego. Regionalista, nauczyciel, sportowiec.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początkowo interesował się przeszłością rodzimej Ziemi Nyskiej, po przeprowadzce do Polic w 1980 stał się znawcą historii Ziemi Polickiej. Owocem jego 20-letnich studiów nad dziejami Polic jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza miasta Police Władysława Diakuna.

  Jan Matura zinwentaryzował wszystkie zabytki sztuki sepulklarnej cmentarzy polickich. Zebrał obszerną kolekcję materiałów dotyczących dziejów Polic. Publikował popularnonaukowe artykuły historyczne i regionalistyczne w "Gazecie Polickiej", "Dzienniku Szczecińskim", "Nowym Kurierze", "Magazynie Polickim" i "Kurierze Szczecińskim".

  W roku 1996 zaproponował władzom miasta Police utworzenie małego, niezależnego muzeum historii regionalnej. Muzeum to, Galeria Historyczna Polic, zostało otwarte na przełomie 1996 i 1997 roku. Mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

  Na prośbę władz gminy Police opracował dokumentację Lapidarium Polickiego gromadzącego groby poniemieckie, otwartego 30 września 1998 przy udziale gości niemieckich.

  Wykonuje także grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police.

  Jan Matura posiada również osiągnięcia w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej w Policach. Był jednym z pierwszych czynnie uprawiających bieg w tym mieście. Inicjator imprez sportowych, uczestnik biegów i maratonów w kraju i Europie, trener młodzieży, obecnie nauczyciel wychowania fizycznego w Tanowie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Police 750 - autorski blog historyczny poświęcony 750-leciu nadania praw miejskich Policom
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.