• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Kowalczyk - jeździec

  Przeczytaj także...
  Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.Jeździec - człowiek kierujący zwierzęciem (najczęściej koniem, także wielbłądem, osłem, mułem i innymi), na którym jedzie wierzchem.
  Sportowiec – osoba uprawiająca pewną dziedzinę sportową. Sportowcem jest zarówno osoba uprawiająca zawodowo, jak i amatorsko. Sport ten może wymagać wysiłku fizycznego i zręczności (np. piłka nożna), ale również może ograniczać się do zaangażowania umysłu (szachy).
  Jan Kowalczyk na koniu Artemor podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie

  Jan Kowalczyk (ur. 18 grudnia 1941 w Drogomyślu) – polski sportowiec, jeździec i trener, mistrz olimpijski z 1980, kontynuator polskiej szkoły jazdy; starszy chorąży sztabowy Wojska Polskiego.

  Drogomyśl (czes. Drahomyšl, niem. Drahomischl) – wieś sołecka położona 4 km na południe od Strumienia, w gminie Strumień w powiecie cieszyńskim nad rzekami Wisłą i Knajką (w zachodniej części sołectwa). Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, geograficznie zaś leży w regionie Dolina Górnej Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej. Powierzchnia sołectwa wynosi 1466 ha (14,66 km²), a liczba ludności 2109, co daje gęstość zaludnienia równą 143,9 os./km².WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) – olimpijska konkurencja jeździectwa, jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych wspierany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia. Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia.

  Kariera sportowa[]

  Kariera jeździecka Jana Kowalczyka trwała od 1955 do 1991. Startował w zawodach jeździeckich na hipodromach niemal całego świata. Wygranych przez niego konkursów było aż 650, w konkurencjach skoków przez przeszkody i WKKW.

  17 razy wygrywał Mistrzostwa Polski, a trzykrotnie był wicemistrzem kraju.

  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – potoczna nazwa polskich sił zbrojnych sformowanych w latach 1943–1944 w ZSRR oraz wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w Polsce Ludowej w latach 1944–1952 i Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1952–1989.

  Trzykrotnie startował w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1968, 1972 i 1980.

  Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 został mistrzem olimpijskim w konkurencji skoków przez przeszkody na koniu Artemor w konkursie indywidualnym i wicemistrzem w zawodach drużynowych.

  Nieopodal rodzinnego Drogomyśla mieściło się Państwowe Stado Ogierów, i tam właśnie Jan Kowalczyk zaczął stawiać swoje „pierwsze kroki” na koniach. Kiedy miał 14 lat, po raz pierwszy wystartował w zawodach.

  XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Zasłużony mistrz sportu, zawodnik CWKS Legia Warszawa. 10 października 1983 gen. broni Florian Siwicki, w zastępstwie Ministra Obrony Narodowej, wyróżnił go wpisem do „Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich”.

  Odznaczenia[]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
 • Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe (trzykrotnie)
 • Przypisy

  1. Rozkaz Nr 25/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 października 1983 r. w sprawie wyróżnienia wpisem do „Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich” (Dziennik Rozkazów MON z 1983 roku, poz. 63).

  Bibliografia[]

 • Polski Komitet Olimpijski: Jan Kowalczyk (pol.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jan Kowalczyk - IO Moskwa 1980
 • Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Florian Siwicki (ur. 10 stycznia 1925 w Łucku, zm. 11 marca 2013 w Warszawie) – generał armii Wojska Polskiego, najbliższy współpracownik gen. Wojciecha Jaruzelskiego, minister obrony narodowej, poseł na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Artemor – polski koń rasy małopolskiej, na którym Jan Kowalczyk zdobył złoty medal olimpijski w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody oraz srebrny medal drużynowo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Koń pochodził z hodowli w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Urodził się w 1969 roku, ojcem był ogier pełnej krwi angielskiej Eros (Turysta - Eroika po Aquino) hod. Stadnina Koni Golejewko; matką była klacz półkrwi angloarabskiej Artemiza xo (Equator – Artemis po Wielki Szlem 00). Artemor był koniem niedużym o wzroście 163 cm w kłębie. W wieku 3 lat biegał na torze wyścigowym nie odnosząc sukcesów.
  „Honorowa Księga Czynów Żołnierskich” – księga ustanowiona rozkazem Nr 26/MON Ministra Obrony Narodowej, gen. broni Wojciecha Jaruzelskiego z 25 października 1972 roku „dla utrwalenia w pamięci zasługujących na najwyższe uznanie czynów świadczących o szczegolnej ofiarności i męstwie oraz najwybitniejszych dokonań żołnierzy i innych obywateli wykuwających moc obronną PRL”.
  Starszy chorąży sztabowy (st. chor. sztab.) – najwyższy podoficerski stopień wojskowy. Niższym stopniem jest starszy chorąży, a wyższym podporucznik. Kod NATO: OR-09.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.