• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Kaszowski

  Przeczytaj także...
  Wysokie – wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona na Wyniosłości Giełczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Wysokie.Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.
  Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.
  Herb Janina

  Jan Kaszowski z Kaszowa herbu Janina (ur. 1560, zm. 1620) – rotmistrz królewski, starosta sokalski i berestecki, kalwinista.

  Jego ojcem był Piotr Kaszowski z Kaszowa h. Janina (15201594), współzałożyciel (ok. 1550–1560) Rzeczypospolitej Babińskiej, a matką Anna Pszonka, córką Mikołaja Pszonki z Babina.

  W 1610 r. został razem z bratem Łukaszem Kaszowskim właścicielem Wysokiego, gdzie utrzymywali zbór kalwiński.

  Beresteczko (ukr. Берестечко) – miasto nad Styrem, na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim, w rejonie horochowskim, do 1945 w Polsce, w województwie wołyńskim, w powiecie horochowskim, siedziba gminy Beresteczko.Adam Boniecki, właśc. Adam Józef Feliks Fredro-Boniecki herbu Bończa (ur. 19 listopada 1842 w Żydowie (kieleckie), zm. 24 czerwca 1909 w Warszawie) – polski historyk, heraldyk, prawnik.

  Ożenił się z Elżbietą Gorajską (z Goraja), a po jej śmierci z Zofią Firlej (z Firleja) – córką Andrzeja Firleja – kasztelana radomskiego i ks. Barbary Kozińskiej. Obydwie żony wywodziły się z senatorskich rodzin kalwińskich z Lubelszczyzny. Przeniósł się na Wołyń.

  Po śmierci Jana Wysokie dziedziczył jego syn, Henryk Kaszowski, który brał udział w wojnie z Tatarami, gdzie dostał się do niewoli, z której został wykupiony.

  Goraj – wieś (niegdyś miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w północnej części powiatu biłgorajskiego, w gminie Goraj.Firlej – wieś (do 1869 roku miasto) w powiecie lubartowskim województwa lubelskiego, położona na Wysoczyźnie Lubartowskiej nad jeziorem o tej samej nazwie. Siedziba gminy Firlej oraz parafii rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego. Ośrodek turystyczny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Adam Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1899–1914, t. IX s. 337
 • Wyroki Trybunału Lubelskiego t. 60 s.708
 • Polski Słownik Biograficzny (t. 12 s. 209)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem.
  Janina (Clipeus in Clipeum, Tarcza w Tarczy, Pole w Polu, Szczyt w Szczycie, Zgraja), polski herb szlachecki, rozpowszechniony głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej i sieradzkiej.
  Piotr Kaszowski z Kaszowa h. Janina, (ok.1520 – ok. 1594) – współzałożyciel (ok. 1550-1560) Rzeczypospolitej Babińskiej, popularny „babiński kanclerz”, satyryk, dziedzic Wysokiego, sędzia ziemski lubelski, kalwinista, fundator zboru kalwińskiego w Wysokiem.
  Sokal (ukr. Сокаль) – miasto na Ukrainie, nad Bugiem, w obwodzie lwowskim, w rejonie sokalskim, do 1945 w województwie lwowskim, w powiecie sokalskim, do 1951 w województwie lubelskim w Polsce. Sokal leży obecnie niespełna 20 km od granicy z Polską.
  Rotmistrz – stopień wojskowy w kawalerii odpowiadający kapitanowi oraz nazwa dowódcy szwadronu. W dawnym wojsku dowódca roty albo chorągwi.
  Henryk Stanisław Kaszowski herbu Janina (zm. w 1680 roku) – kasztelan wendeński w latach 1647-1680, miecznik wołyński w 1647 roku.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.718 sek.