• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Jędrzejowski

  Przeczytaj także...
  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.
  Jerzy Mniszech herbu własnego (ur. ok. 1548, zm. 16 maja 1613) – kasztelan radomski, wojewoda sandomierski od 1590, krajczy wielki koronny w 1574, żupnik ruski, starosta lwowski w 1593, starosta samborski, sokalski, sanocki, rohatyński. Rodzicami jego byli Mikołaj Mniszech (ok. 1484-1553) podkomorzy nadworny, burgrabia krakowski i Barbara Mniszech z Kamienieckich (zm. ok. 1569).
  Jan Jędrzejowski, epitafium w kościele franciszkańskim w Krośnie
  Herb Jastrzębiec

  Jan Jędrzejowski herbu Jastrzębiec (ur. 1550 w Jędrzejowie, zm. 6 stycznia 1597) – dowódca oddziału rycerskiego, właściciel m.in. Zarszyna i Potoka koło Krosna.

  Był mężem Elżbiety Jędrzejowskiej.

  Zarszyn – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, nad potokiem Pielnica. Miejscowość jest siedzibą gminy Zarszyn.Jędrzejów – miasto w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu jędrzejowskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa kieleckiego.

  Odznaczył się w walkach przeciwko Moskwie. Jako dowódca oddziału rycerskiego brał udział w walkach przeciw napadom Tatarskim.

  Około 1590 r. Mikołaj Pieniążek (zm. 1666) i Anna Teresa Pieniążkówna - dziedzice Zarszyna przekazali do wynajęcia część tej miejscowości dla Jana Jędrzejowskiego. W tym samym roku został arendarzem klucza beskiego i dziedzicem Potoka. Umarł bezpotomnie 6 stycznia 1597 r. Jan Jędrzejowski przekazał klasztorowi franciszkanów w Krośnie 400 złp. na cotygodniowe dwie msze święte. Rycerski nagrobek jego znajduje się w kościele franciszkanów w Krośnie.

  Besko – wieś nad Wisłokiem położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Besko; siedziba gminy Besko.Kunowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

  Po jego śmierci spadkobiercami wsi Potok zostali jego bracia stryjeczni: Wojciech, Bartłomiej i Maciej Jędrzejowscy. W 1602 spadkobiercy skarżyli Jadwigę Tarłową ze Stadnickich , chorążynę sandomierska, o zwrot wsi Potok, którą gwałtem zajęła. Tarłowa utrzymała jednak w posiadaniu Potok i przekazała go w spadku swej córce Jadwidze, żonie Jerzego Mniszcha, który znów testamentem zapisał tę wieś Florianowi Oświęcimowi z Kunowy na Siedliskach, czyniąc egzekutorem swego testamentu Jana Śląskiego z Kralic.

  Materiały do Biografii, Genealogii i Heraldyki Polskiej – rocznik wydawany w latach 1963-1987 w Buenos Aires z inicjatywy takich osób jak: Szymon Konarski, Bernard Klec-Pilewski. Ukazało się 9 roczników. W piśmie ukazywały się artykuły i materiały źródłowe do dziejów polskiej genealogii i heraldyki. Ostatni tom (10) ukazał się w 2005 roku nakładem Wydawnictwa DiG (redaktor Stefan Krzysztof Kuczyński).Jastrzębiec (Accipiter, Bolesta, Boleszczyc, Boleszyc, Boleszycz, Boleścic, Jastrząb, Jastrząbek, Jastrzęby, Kamiona, Kaniowa, Kudborz, Kudbrzyn, Lubrza, Ludbrza, Łazanki, Łazęka, Nagóra, Zarazy) – polski herb szlachecki, noszący zawołania Bolesta, Kamiona, Lubrza, Łazęka, Łazęki, Nagody, Nagora, Nagóra, Nagórę, Zarazy. Występował głównie na Mazowszu, w ziemi krakowskiej, poznańskiej, lubelskiej, sieradzkiej i sandomierskiej. Aktem unii horodelskiej przeniesiony na Litwę. Był to jeden z najpowszechniej używanych herbów polskich – według obecnego stanu wiedzy, w źródłach odnotowanych jest 1740 nazwisk uprawnionych do używania herbu Jastrzębiec. Spośród nich największe znaczenie uzyskali Myszkowscy, którzy, adoptowani przez książąt Gonzagów z Mantui, otrzymali tytuł margrabiów na Mirowie i dodatek do herbu. Wysokie pozycje w państwie sprawowała też, obecnie wymarła w Polsce, rodzina Zborowskich. Z Jastrzębczyków wywodzili się m.in. Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Ignacy Kraszewski i Bartosz Paprocki. Jastrzębiec przysługiwał też jednemu z głównych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza – Janowi Skrzetuskiemu.

  Bibliografia[]

 • Miesięcznik heraldyczny, Tomy 1-3 Autorzy Polskie Towarzystwo Heraldyczne, 1908 s. 80-91
 • Kasper Niesiecki, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego, S.J.: powiększony dodatkami z ..., Tom 4, s. 476
 • Szymon Konarski (pod redakcją), "Materiały do Biografii, Genealogii i Heraldyki Polskiej" Tom 9, 1963, s. 46
 • Seweryn Uruski (hrabia),Adam Amilkar Kosiński,Aleksander Włodarski;Rodzina: herbarz szlachty polskiej, 1990, t. 6, s. 90
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.