• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan I Cypryjski

  Przeczytaj także...
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.Nikozja (gr. Λευκωσία, Lefkosía, tur. Lefkoşa) – stolica Cypru, a także Cypru Północnego, zarazem jego największe miasto.
  Bezdzietność (bezpotomność) - fakt nieposiadania wspólnego potomstwa przez daną parę osobników, zazwyczaj - nieposiadanie dzieci u ludzi. Mówi się: osoba bezdzietna (bezpotomna), osoba zmarła bezdzietnie (bezpotomnie), bezdzietne (bezpotomne) małżeństwo, bezdzietny związek.

  Jan I Cypryjski, Jan I de Poitiers-Lusignan (ur. 1259, zm. 20 maja 1285) – król Cypru i król Jerozolimy (jako Jan II) w latach 1284-1285.

  Królestwo Cypru – feudalne państwo założone w średniowieczu na wyspie Cypr przez krzyżowców. W roku 1489 kupcy weneccy przejęli kontrolę nad Królestwem i zmusili jego ostatnią władczynię, Katarzynę Cornaro, do abdykacji, po której wyspa Cypr stała się kolonią Republiki Weneckiej.Ibelin - zamek znajdujący się w Królestwie Jerozolimskim, we współczesnym mieście Yavne. Od zamku tego nazwę nosiła bardzo wpływowa rodzina Ibelinów.

  Był najstarszym synem Hugona III oraz Izabeli z Ibelinu. Po ojcu objął tron Cypru i został koronowany w Nikozji 11 maja 1284. Objęcie tronu Jerozolimy nie było już tak oczywiste, ponieważ od 1277 prawa do niego rościł sobie Karol z Anjou. Jan zmarł bezdzietnie rok po objęciu władzy i został pochowany w kościele Św. Demetriusza w Nikozji.

  Hugo III Cypryjski, Hugo III de Poitiers-Lusignan (ur. 1235, zm. 24 marca 1284) – syn Izabeli de Lusignan i Henryka z Antiochii (syna Boemund IV Jednookiego i jego pierwszej żony – Placencji Gibelet). Król Cypru w latach 1267-1284 oraz regent i następnie król Jerozolimy (1268-1284) – jako Hugo I.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.83 sek.