• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Grodek

  Przeczytaj także...
  Stefan Zbigniew Stefański (ur. 12 lipca 1914 w Sanoku, zm. 2 czerwca 1998 tamże) – polski muzealnik, kustosz, regionalista, bibliofil, numizmatyk, działacz turystyczny, znawca historii Sanoka i ziemi sanockiej.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku – publiczna uczelnia zawodowa w Sanoku, która została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2001 roku. Kształcenie rozpoczęła od roku akademickiego 2001/2002. Uczelnia funkcjonuje pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej.

  Jan Grodek lub Jan Grodek z Sanoka (ur. koniec XV wieku, zm. 1554) – syn Jana, zapisany w roku 1499 na Uniwersytet Krakowski, od 1502 roku bakałarz, od 1513 roku mistrz sztuk wyzwolonych, w latach 1513-1525 wykładowca na wydziale filozofii, następnie profesor na wydziale prawa i doktor dekretów, w latach 1540-1552 dziesięciokrotnie rektor Uniwersytetu Krakowskiego.

  Bakalaureat, (łac. artium baccalaureus, w skrócie A.B.), znane też jako angielskie B.A. (ang. Bachelor of Arts) – niższy stopień wprowadzający otrzymującego go bakałarza do kariery naukowej.Najwcześniej stopnie te zaczęto przyznawać na wydziale teologicznym uniwersytetu w Paryżu na mocy dekretu papieża Grzegorza IX w roku 1234. Stosowany był już w średniowieczu powszechnie i nadal został zachowany w wielu systemach kształcenia np. w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie lub Kościele katolickim.Obecnie otrzymują ten tytuł absolwenci studiów zawodowych 3 letnich a we Francji też absolwenci szkół średnich po złożeniu egzaminu państwowego.Sanok(pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego, jest także siedzibą gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy.

  W sanockiej dzielnicy Śródmieście istnieje ul. Grodka (nazwę nadano w 1964 roku w związku z obchodami 600-lecia UJ). 16 stycznia 2005 dla sanockiej uczelni przyjęto nazwę Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka.

  Dzielnica Śródmieście – najstarsza dzielnica Sanoka, istniejąca od chwili lokacji miasta w 1339 roku. Pierwotnie otoczona murem miejskim fundacji Kazimierza Wielkiego. Położona na wzgórzu, które od strony wschodniej okala rzeka San.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stefan Stefański, Sanok i okolice. Przewodnik turystyczny, Sanok 1991, s. 45.
  2. Dz.U. z 2005 r. nr 25, poz. 207.
  3. Uczelnia wpisana w miasto. Powstanie i patron Uczelni. W: Tomasz Chomiszczak (red.): Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku. Kronika XV-lecia. Sanok: 2016, s. 9-10. ISBN 978-83-618-02-18-1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.