• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Gałeczka

  Przeczytaj także...
  Głogówek (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau, śl-niem. Kraut Glôge, cz. Horní Hlohov, łac. Glogovia minor) – miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Leży nad rzeką Osobłogą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do dawnego województwa opolskiego.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
  Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie paulini (łac. Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, stosowany skrót: OSPPE) – zakon założony w roku 1215 (tak podaje Annuario Pontificio) lub 1250 na Węgrzech przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika. 13 grudnia 1308 kardynał Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna, a rok później zatwierdził pierwsze zakonne konstytucje.

  Jan Gałeczka (ur. 1766 w Widerowcu koło Głogówka, zm. 14 marca 1845 w Łabędach) – polski ksiądz katolicki, działacz narodowy, wydawca, założyciel pierwszej polskiej drukarni na Górnym Śląsku.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Józef Piotr Lompa (ur. 29 czerwca 1797 w Oleśnie, zm. 29 marca 1863 w Woźnikach) – górnośląski działacz, poeta, tłumacz, publicysta – współpracownik wielu ówczesnych pism, prozaik, pionier oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych.

  Ksiądz Jan Gałeczka urodził się w Wiedrowitz, górnośląskiej wsi należącej do paulinów. Ojciec Jana zajmował się warzeniem piwa. Przyszły kapłan ukończył studia teologiczne we Wrocławiu, tam też przyjął święcenia kapłańskie. Pracował najpierw w Lublińcu, następnie w Byczynie i w Oleśnie. Gałeczka był nauczycielem, inspektorem szkolnym oraz popularyzatorem literatury narodowej wśród młodzieży. Wywarł wpływ na młodego Józefa Lompę, gdy, będąc proboszczem w Oleśnie, kupował i rozdawał młodzieży książki. Ks. Gałeczka w 1801 założył dla własnych potrzeb, związanych ze szkolnictwem, pierwszą polską drukarnię na Górnym Śląsku. Kapłan ten jest też autorem pieśni religijnych, m.in. śpiewanej do dzisiaj Przed Tobą upadamy, Boże - Stwórco nasz i Panie. Po 1808 aż do śmierci w 1845 ks. Gałeczka był proboszczem w Łabędach.

  Olesno (śl. Òleszno, niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Historycznie leży na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Położone jest nad rzeką Stobrawą. Stacja kolejowa Olesno Śląskie.Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.

  Przypisy

  1. Teologia moralna na Uniwersytecie i w Alumnacie. www.dbc.wroc.pl. [dostęp 24 października 2009].
  2. Pater Mieszysław: Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 1996, s. 109. ISBN 83-7030-177-0.
  3. Krzysztof Witkowski: Józef Lompa - krajoznawca górnośląski. www.krajoznawca.org, 2007-05-21. [dostęp 18 listopada 2013].
  4. Piotr Górecki: O budowie kaplicy polnej i o perypetiach z nią związanych. www.gliwiceczechowice.republika.pl. [dostęp 24 października 2009].
  Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);Łabędy (niem. Laband) – dzielnica Gliwic od 1964 roku. W latach 1945-1954 siedziba wiejskiej gminy Łabędy, a w latach 1954-1964 samodzielne miasto.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.