• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Furgoł

  Przeczytaj także...
  Kopalnia Węgla Kamiennego Pokój (niem. Gottessegen) jest kopalnią znajdującą się w Rudzie Śląskiej, która swoją działalność górniczą prowadzi pod silnie zurbanizowanym obszarem miasta (dzielnice: Wirek, Nowy Bytom, Bielszowice, Czarny Las). KWK "POKÓJ" wchodzi w skład Kompanii Węglowej. Obecnie kopalnia dysponuje trzema poziomami wydobywczymi: 320, 600 oraz 790m Wydobycie węgla rozpoczęło się w roku 1802. W roku 1995 połączyła się z kopalnią Wawel (niem. Brandenburg). Zdolności wydobywcze zakładu górniczego wynoszą około 5000-5500 ton/dobę/km². Zatrudnienie w zakładzie wynosi około 2200 pracowników (dane na rok 2011).Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.
  Nowy Bytom (niem. Beuthener Schwarzwald później Friedenshütte, dialekt śl. Frynsztad, Fryncita, Fryna – dzielnica Rudy Śląskiej.

  Jan Furgoł (ur. 13 października 1883 w Nowym Bytomiu, zm. 11 stycznia 1941 w Buchenwaldzie) – górnik, uczestnik II i III powstania śląskiego.

  Gdy skończył szkołę, zatrudnił się w budowanej wtedy kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Wstąpił do lewicowego Centralnego Związku Górników, a następnie do PPS-u. Przed I wojną światową był organizatorem manifestacji pierwszomajowych.

  Został wybrany mężem zaufania w Polskim Komitecie Plebiscytowym przygotowania głosowania ludowego za połączeniem Górnego Śląska z Polską. W II i III powstaniu śląskim powierzono mu funkcję dowódcy kompanii.

  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

  Po powstaniach i po włączeniu części Górnego Śląska do Polski Furgoł pozostał górnikiem. W 1933 roku był uczestnikiem strajku głodowego, który uratował kopalnię "Pokój" od unieruchomienia.

  W 1939 roku uczestniczył w walkach z dywersją niemiecką pod Rudą na granicy polsko-niemieckiej. 16 września został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym, w którym zmarł.

  Ruda – dzielnica Rudy Śląskiej, najstarsza dzielnica Rudy Śląskiej. Według danych z 2006 roku zamieszkiwało 23 134 osób.13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne trwające od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920, mające na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej opartej na zasadzie parytetu. II powstanie śląskie to jedna z czterech zakończonych sukcesem polskich insurekcji.
  Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku do końca wojny.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Ruda Śląska (śl. Ruda Ślůnsko, niem. Ruda) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Ruda Śląska została utworzona w 1959 r. z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.