• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Charouz

  Przeczytaj także...
  Renault R30 – bolid teamu Renault na sezon 2010. Został on zaprezentowany 31 stycznia 2010 w Walencji (Hiszpania) na torze Circuit Ricardo Tormo, gdzie następnego dnia odbyły się jego pierwsze testy.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Grand Prix Brazylii 2011 (oficjalnie Grande Premio Petrobras do Brasil 2011) – ostatnia, dziewiętnasta runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2011.

  Jan Charouz (ur. 17 lipca 1987 w Pradze) – czeski kierowca wyścigowy. Kierowca testowy i rezerwowy zespołu Lotus Renault GP. Zwyciężył w klasyfikacji F3000 International Masters w 2006 roku i Le Mans Series w 2009 roku.

  Przebieg kariery[ | edytuj kod]

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Jan Charouz w bolidzie Renault R30
  Jan Charouz w Formule Renault 3.5

  Jan karierę kierowcy wyścigowego zaczął w wieku 7 lat na torze gokartowym (Comer 80) w którym udział brał pięć lat. W sezonie 2000 przeniósł się do klasy ICA-J i zdobył trzecie miejsce w mistrzostwach Czech, już w drugim jego sezonie startów. W sezonie 2002 Jan wziął udział w czeskim Touring Car Championships (Ford Fiesta). Wraz ze swoim kolegą z zespołu Erikiem Janisem ukończyli na pierwszym miejscu wyścig w swojej klasie i został najmłodszym zwycięzcą mistrzostw.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Międzynarodowa Formuła Master (oryg. International Formula Master; dawniej 3000 Pro Series oraz F3000 International Masters) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych organizowana w latach 2005-2009 w Europie jako konkurent Formuły 3. Wyścigi towarzyszyły World Touring Car Championship podczas europejskich rund. Mistrzostwa rozgrywano na europejskich torach, m.in. Circuit de Pau-Ville, Brands Hatch, Masaryk Circuit, Circuito da Boavista oraz Autodromo Nazionale di Monza. Na określenie serii używano również nieoficjalnej nazwy Formuła Super 2000.

  Rok później Jan przeniósł się do niemieckiej Formuły BMW. W sezonie 2004 zaprezentował zespół Keke Rosberga. Po dwóch latach w Formule BMW, Jan dostał okazję startu w wyścigu we włoskiej serii F3000 Championship. Był najmłodszym kierowcą w serii, jednak udało mu się zakończyć wyścig na punktowanym miejscu. Osiągnął 11 miejsce w klasyfikacji generalnej, mimo że nie było go w dwóch ostatnich wyścigach, z powodu udziału w A1GP World Cup of Motorsport. Wraz z zespołem "Czech National Team" wziął udział w pierwszym swoim wyścigu A1GP na torze Brands Hatch w Wielkiej Brytanii.

  HRT Formula One Team lub HRT F1 Team – hiszpański zespół wyścigowy założony w 1998 roku przez byłego kierowcę wyścigowego Adriána Camposa, w 2010 roku przejęty przez hiszpańskiego biznesmena José Ramóna Carabante. Obecnie w posiadaniu zespołu jest hiszpańska spółka inwestycyjna - Thesan Capital, która nabyła pakiet kontrolny akcji w zespole, w lipcu 2011 roku. W latach 2010-2012 zespół startował w Formule 1, początkowo jako Hispania Racing F1 Team, a następnie HRT Formula One Team. Najwyższą pozycją w wyścigu w historii zespołu, było trzynaste miejsce zdobyte przez Vitantonio Liuzziego podczas Grand Prix Kanady 2011.Formuła Renault 3.5 – główna seria spośród serii wyścigów samochodowych organizowanych w ramach World Series by Renault.

  Jan Charouz w 2006 roku zdobył F3000 International Series Masters. Zdobył również nagrodę najlepszego debiutanta i pomógł swojemu zespołowi wygrać klasyfikację zespołową. W 2006 roku został członkiem czeskiego zespołu A1GP i drugim przedstawicielem Czech w A1GP World Cup of Motorsport. Jan również brał udział w innych seriach wyścigowych, w tym 24 godzinym wyścigu w Spa oraz Megane Trophy.

  Szóstysezon Le Mans Series rozpoczął się 3 kwietnia w Le Castellet, a zakończył się 13 września na Silverstone, Wielka Brytania. Tytuł zdobył zespół AMR Eastern Europe.Renault F1 – zespół Formuły 1, który został założony pod koniec lat 70. XX w. Wycofał się ze sportu po sezonie 1985. Zespół powrócił w sezonie 2002. Nowy zespół powstał na bazie stajni Benetton. Firmę Renault w innych sportach motorowych reprezentuje Renault Sport.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  W 2010 roku pełnił rolę kierowcy testowego zespołu Renault. W kolejnym zaś sezonie dzielił posadę kierowcy testowego w zespołach Lotus Renault GP i Hispania Racing Team. W bolidzie HRT wystartował nawet w pierwszym treningu przed Grand Prix Brazylii 2011.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Wyniki w Formule Renault 3.5[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rafał Pawłowski: Tung, d'Ambrosio i Charouz testerami ekipy RenaultF1 (pol.). f1ultra.pl. [dostęp 2010-06-07].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jan Charouz
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kierowcy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.852 sek.