• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Bytnar  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Danuta Barbara Dziekańska z domu Bytnar (ur. 5 stycznia 1924 w Niekłaniu Wielkim, zm. 19 kwietnia 2008 w Warszawie) – polska działaczka harcerska, architektka, siostra Jana Bytnara ps. "Rudy". Kawaler Orderu Uśmiechu.Grupy Szturmowe (GS) – drużyny harcerskie Szarych Szeregów działające podczas okupacji w latach 1939-1944, formalnie podporządkowanie Kedywowi Armii Krajowej. Najstarsza grupa metodyczna Szarych Szeregów.
  Gmach dawnej Szkoły Powszechnej nr 29 przy ulicy Zagórnej 3, którą ukończył Jan Bytnar. W latach 1936–1939 organizował i współprowadził działającą przy tej szkole drużynę harcerską
  Państwowe Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, w którym w latach 1931–1939 uczył się Jan Bytnar
  Świadectwo ukończenia gimnazjum (1937)
  Jan Bytnar (w drugim rzędzie, trzeci od lewej) z kolegami z klas maturalnych z „Batorego” podczas pielgrzymki na Jasną Górę w maju 1939
  „Rudy” (drugi od lewej) razem z kolegami w czasie okupacji
  Napis Jedź z nami do Niemiec!! na warszawskim biurze werbunkowym Arbeitsamtu przy ul. Nowy Świat 68
  „Kotwica” – znak Polski Walczącej namalowany przez Jana Bytnara na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej
  Fałszywa kenkarta wystawiona na nazwisko Jana Karskiego, z której miał korzystać po odbiciu przez kolegów z rąk Gestapo
  Zdjęcie z kenkarty – jedna z ostatnich fotografii Bytnara
  Kamienica przy al. Niepodległości 159, w której 23 marca 1943 zostali aresztowani „Rudy” i jego ojciec Stanisław Bytnar. Po lewej stronie głównego wejścia widoczna tablica upamiętniająca „Rudego” wmurowana w 1980
  Tablica pamiątkowa przy wejściu do kamienicy przy al. Niepodległości 159
  Wspólny grób Jana Bytnara i Macieja Aleksego Dawidowskiego w kwaterze Batalionu „Zośka” (A-20) na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
  Tablica MSI na ulicy Jana Bytnara „Rudego” w Warszawie

  Jan Roman Bytnar, ps. „Rudy”, „Czarny”, „Janek”, „Krokodyl”, „Jan Rudy” (ur. 6 maja 1921 w Kolbuszowej, zm. 30 marca 1943 w Warszawie) – podharcmistrz, członek Szarych Szeregów, dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec.

  Mariusz Malec (ur. 15 kwietnia 1968 w Kielcach) - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, absolwent Wydziału Filozofii KUL. Poza filmami reżyseruje odcinki serialu M jak miłość. W 2000 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Debiuty 2000" w Koninie otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy debiut (za film Człowiek wózków. W 2002, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz 2001 roku (także za Człowieka Wózków).Pomnik Lotnika (funkcjonowała także nazwa Pomnik Lotników) – pomnik ku czci polskich lotników znajdujący się na rondzie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej, będący rekonstrukcją pomnika z pl. Unii Lubelskiej zburzonego w 1944 r. Jest to postać pilota wspartego o śmigło ustawiona na kilkumetrowym cokole, z twarzą zwróconą ku ul. Żwirki i Wigury.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Młodość
 • 1.2 Konspiracja
 • 1.3 Aresztowanie i śmierć
 • 1.4 Odwet
 • 2 Związki z ONR
 • 3 Odznaczenia
 • 4 Upamiętnienie
 • 5 W kulturze masowej
 • 6 Uwagi
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tomasz Ziętek (ur. 28 czerwca 1989 w Inowrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, członek zespołu muzycznego „The Fruitcakes”.
  Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).
  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.
  Gustaw Michał Wuttke - (ur. 30 września 1887 w Widzewie, zm 23 października 1976 w Warszawie) - polski profesor, geograf, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
  Jędrzejewiczowska reforma szkolnictwa – reforma polskiego systemu szkolnictwa (podstawowego i ponadpodstawowego), opracowana przez ministra Janusza Jędrzejewicza, wdrażana od lipca 1932, której zasady obowiązywały do 1948.
  Stopnie harcerskie – stopnie zdobywane w harcerstwie poprzez wykazanie się określonym zasobem wiedzy i umiejętności.
  Józef Zawadzki (ur. 14 lipca 1886 w Warszawie, zm. 22 lutego 1951 w Zalesiu) – polski fizykochemik i technolog, rektor Politechniki Warszawskiej, ojciec Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i Anny Zawadzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.