• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Burbon

  Przeczytaj także...
  Order Karola III, właśc. Królewski Dostojny Order Hiszpański Karola III (hiszp. Real y Distinguida Orden Española de Carlos III) – najwyższe cywilne odznaczenie Królestwa Hiszpanii ustanowione w 1771 przez króla Karola III.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Order Alcántara (hisz. Orden de Alcántara) – założony jako zakon rycerski w 1156 przez dwóch braci-rycerzy Suareza i Gomeza Berrintes (Barricutes) pod nazwą Zakonu św. Juliana z Pereiro z Salamanki. Po zdobyciu Alcántary i przeniesieniu tam siedziby w roku 1218, do 1835 funkcjonował pod nazwą Zakon Alcántara. Później przekształcony w rycerski order zasługi wojskowej.

  Jan, hrabia Barcelony, właśc. Juan Carlos Teresa Silverio Alfonso de Borbón y Battenberg (ur. 20 czerwca 1913 w San Ildefonso w prowincji Segowia, zm. 1 kwietnia 1993 w Pampelunie) – hiszpański arystokrata, hrabia Barcelony z dynastii Burbonów. Syn króla Hiszpanii Alfonsa XIII i Wiktorii Eugenii Battenberg.

  Wiktoria Eugenia Julia Ena Battenberg (ur. 24 października 1887 w Balmoral, zm. 15 kwietnia 1969 w Lozannie) – królowa Hiszpanii.Chronologiczna lista władców i prezydentów Hiszpanii po zjednoczeniu królestw Kastylii i Aragonii pod berłem jednego monarchy 1516 roku.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Urodził się w pałacu w San Ildefonso jako trzeci syn króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Jego ojciec został obalony i zmuszony do udania się na wygnanie – 14 kwietnia 1931 w Hiszpanii proklamowano republikę. Został wyznaczony na następcę ojca w miejsce starszych braci: najstarszy – następca tronu Don Alfonso zmarł na hemofilię po wypadku samochodowym, podobnie jak najmłodszy – Gonzalo, drugi syn – Don Jaime był głuchoniemy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Jaime Leopoldo Isabelino Enrique de Borbón y Battenberg, książę Segowii i Andegawenii (ur. 23 czerwca 1908 w Segowii, zm. 20 marca 1975 w Sankt Gallen), legitymistyczny pretendent do tronu Francji. Był drugim synem króla Hiszpanii Alfonsa XIII i Wiktorii Eugenii Battenberg, córki księcia Henryka Battenberga. Jego najstarszy brat Alfons, chory na hemofilię, zrzekł się praw do korony hiszpańskiej, aby ożenić się z osobą niższego stanu.

  Służył w brytyjskiej Royal Navy w Bombaju. W marcu 1935 zdał egzaminy z uzbrojenia i nawigacji, i otrzymałby rangę porucznika brytyjskiej floty, gdyby tylko zrzekł się hiszpańskiego obywatelstwa – czego odmówił. Swoją przyszłą żonę, Marię de las Mercedes, poznał 14 stycznia 1935, na przyjęciu u króla WłochWiktora Emanuela III, dzień przed ślubem swojej siostry infantki Beatriz. Ożenił się z nią 12 października 1935, w Rzymie. Jan z rodziną zamieszkał w Cannes i Rzymie. Tuż przed narodzinami swojego najstarszego syna, Jan udał się na polowanie, ponieważ lekarz opiekujący się jego żoną twierdził, że dziecko urodzi się dopiero za kilka tygodni. Kiedy Jan dowiedział się o narodzinach syna, tak spieszył się do szpitala, że złamał w samochodzie oś. Po wybuchu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Lozanny, gdzie mieszkała królowa Ena (Wiktoria Eugenia), potem długo mieszkali w Estoril w Portugalii.

  Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.Krzyż Zasługi Morskiej (hiszp. Cruz del Mérito Naval) – odznaczenie wojskowe Królestwa Hiszpanii, przyznawane za czyny waleczności i zasługi na morzu podczas wojny lub pokoju. Nadawany członkom sił zbrojnych, Gwardii Cywilnej oraz osobom cywilnym.

  Najstarszy syn Jana został wybrany przez generała Francisco Franco na króla Hiszpanii z pominięciem samego Jana, który przez Franco był uważany za zbyt liberalnego. Obecnie głową rodu Kapetyngów jest natomiast Ludwik, wnuk Jakuba (Don Jaime).

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Wielki Mistrz Orderu Złotego Runa (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 14 maja 1977)
 • Wielki Mistrz Orderu Karola III (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 14 maja 1977)
 • Wielki Mistrz Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 14 maja 1977)
 • Wielki Mistrz Orderu Świętego Ferdynanda (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 14 maja 1977)
 • Wielki Mistrz Orderu Świętego Hermenegilda (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 14 maja 1977)
 • Wielki Mistrz Orderu Montesy (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 1 kwietnia 1993)
 • Wielki Mistrz Orderu Alcántara (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 1 kwietnia 1993)
 • Wielki Mistrz Orderu Calatrava (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 1 kwietnia 1993)
 • Wielki Mistrz Orderu Santiago (Hiszpania, 15 stycznia 1941 – 1 kwietnia 1993)
 • Order Złotego Runa (Hiszpania, 1927)
 • Krzyż Wielki Zasługi Morskiej Z Odznaką Białą (Hiszpania, 1978)
 • Order Annuncjaty (Włochy, 1946)
 • Krzyż Wielki Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Włochy 1946)
 • Krzyż Wielki Orderu Korony (Włochy, 1946).
 • Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja, 1962).
 • Krzyż Wielki Orderu Chrystusa (Portugalia, 1986).
 • Krzyż Wielki Orderu Niepokalanej Matki Boskiej z Vila Viçosa (Portugalia, 1983).
 • Krzyż Wielki Konstantyńskiego Orderu Wojskowego św. Jerzego (Królestwo Obojga Sycylii)
 • Genealogia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Order Montesy, Order Najświętszej Maryi Panny z Montesy, daw. Zakon z Montesa – założony został w 1319 roku przez króla Aragonii Jakuba II, początkowo jako zakon rycerski, później nadawany przez władców hiszpańskich jako order za zasługi dla korony lub państwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco Franco Bahamonde, właśc. Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo (wym. [fɾanˈθisko ˈfɾaŋko]; ur. 4 grudnia 1892 w Ferrol, zm. 20 listopada 1975 w Madrycie) – hiszpański dyktator wojskowy. Przywódca nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), szef Państwa Hiszpańskiego (hiszp. Jefe del Estado Español, 1936–1975), premier rządu, naczelny dowódca sił zbrojnych i przewodniczący Falangi (FET y JONS, od 1958 Ruch Narodowy), tytułowany Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy, Liderem Wojny Wyzwoleńczej przeciw Komunizmowi i jego Współsprawcom (El Caudillo de la Última Cruzada y de la Hispanidad, El Caudillo de la Guerra de Liberación contra el Comunismo y sus Cómplices).
  Wiktor Emanuel III, właśc. Vittorio Emanuele Ferdinando Maria Gennaro (ur. 11 listopada 1869 w Neapolu, zm. 28 grudnia 1947 w Aleksandrii) – król Włoch z dynastii sabaudzkiej od 29 lipca 1900 do 9 maja 1946, cesarz Etiopii w latach 1936–1941 (tytuł nieuznany przez większość państw na świecie), król Albanii w latach 1939–1943.
  Segowia – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia i León. Leży na północ od płaskowyżu centralnego, który dzieli Półwysep Iberyjski. Stolicą jest Segowia. Cała prowincja składa się z 209 gmin. Głównymi miastami poza stolicą są: Cuéllar i Cantalejo. Gospodarka opiera się głównie o sektor usług i turystykę.
  Królewski i wojskowy Order św. Hermenegilda (hiszp. Real y Militar Orden de San Hermenegildo) – odznaczenie wojskowe Królestwa Hiszpanii, nadawane członkom sił zbrojnych oraz Gwardii Cywilnej za długoletnią nienaganną służbę.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.
  Order Izabeli Katolickiej (hiszp. Orden de Isabel la Católica) – cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii, ustanowione 14 marca 1815.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.