• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Bula

  Przeczytaj także...
  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.Josef Beran (ur. 29 grudnia 1888 w Pilźnie, zm. 17 maja 1969 w Rzymie) – czeski duchowny katolicki, Sługa Boży Kościoła katolickiego, arcybiskup Pragi, kardynał.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Jan Bula (ur. 24 czerwca 1920 w Lukovie, zm. 20 maja 1952 w Jihlavie) – czeski duchowny katolicki, proboszcz parafii Rokytnice nad Rokytnou, ofiara prześladowań komunistycznych.

  Życiorys[]

  Syn kolejarza Antonina Buli i Marii. W 1939 zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Brnie. W 1943 przerwał naukę i zatrudnił się w zakładach ceramicznych we Vranovskiej Vsi. Do seminarium wrócił w 1944. 29 lipca 1945 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanislava Zeli. Miesiąc później rozpoczął pracę duszpasterską z dziećmi i młodzieżą jako wikary w parafii Rokytnice nad Rokytnou. W 1949, po śmierci ks. Stanislava Lakomego został proboszczem tej parafii.

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Rehabilitacja prawna – przywrócenie praw, które zostały utracone na mocy wyroku sądowego. Rehabilitacją może być także uniewinnienie uprzednio skazanej osoby z powodów ujawnienia nieprawidłowości w procesie.

  W 1951 do ks. Buli dotarł Ladislav Malý, którego znał z czasów szkolnych. Malý twierdził, że udało mu się wyprowadzić z miejsca internowania abp Josefa Berana, a arcybiskup zamierza wyspowiadać się przed opuszczeniem kraju. Poinformowany przez znajomego duchownego, że Malý może być prowokatorem, Bula odmówił dalszej współpracy z nim. 30 kwietnia 1951 Bula został aresztowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

  Státní bezpečnost, w skrócie StB (czes. Státní bezpečnost w skrócie StB, słow. Štátna bezpečnosť w skrócie ŠtB, pol. Bezpieczeństwo państwa), aparat bezpieczeństwa Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej , istniejący w latach 1945-1990. Státní bezpečnost była częścią składową Ministerstva vnitra.Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);

  2 lipca 1951 Ladislav Malý zorganizował spotkanie przedstawicieli władz lokalnych z Babic, w czasie którego zostało zastrzelonych trzech urzędników. O udział w tym zabójstwie został oskarżony ks. Jan Bula, mimo iż od kilku miesięcy przebywał w więzieniu. Po trzydniowym procesie, 15 listopada 1951 został skazany przez sąd wojskowy w Třebíču na karę śmierci. Prośba o ułaskawienie została odrzucona przez Sąd Najwyższy. Wyrok wykonano 20 maja 1952 w więzieniu w Jihlavie, przez powieszenie. Ciało zostało spalone, a urna z prochami pochowana w nieznanym miejscu.

  Egzamin dojrzałości – nazwa egzaminu państwowego, w formie pisemnej i ustnej, zdawanego na zakończenie nauki w szkole średniej (od 1999 w szkole ponadgimnazjalnej) przed rokiem 2005 (w 2005 zdawali go jedynie absolwenci pięcioletnich szkół średnich zawodowych i pięcioletnich liceów dwujęzycznych). W wyniku reformy edukacji zastąpiony w 2005 egzaminem maturalnym w nowej formule.Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej

  W 1990 został rehabilitowany. Od 25 marca 2004 na poziomie diecezjalnym toczy się proces beatyfikacyjny ks. Jana Buli.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Jan Bula (1920–1952) (cz.)
 • Životopis Jana Buly (cz.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.