• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Bosko  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Józef Cafasso OFS, wł. Giuseppe Cafasso (ur. 15 stycznia 1811 w Castelnuovo Don Bosco, zm. 23 czerwca 1860 w Turynie) – włoski ksiądz, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Sam św. Jan Bosko pisał we „Wspomnieniach”: „Kaznodzieja zamieniał się w linoskoczka”.
  2. Bogato opisane w autobiografii świętego – „Wspomnienia Oratorium”.
  3. Rodzina Salezjańska.
  4. Polityka Ojcze Nasz.
  5. Dokładniejsze informacje w książce „Wspomnienia Oratorium”.
  6. Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi, www.rumia.esalezjanie.pl [dostęp 2017-11-24].
  7. Święty Jan Bosko patronem Oświęcimia. Oświęcim, NaszeMiasto.pl, 2013-08-15. [dostęp 2013-08-31].
  8. Papież Franciszek zdecydował: Jan Bosko patronem Rumi. male-trojmiasto.pl. [dostęp 2019-01-24].
  9. Patroni. Podwórkowe Kóła Różańcowe Dzieci. [dostęp 2015-02-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Święty Jan Bosko, prezbiter – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 31.12.2013]
 • św. Jan Bosko; redaktor wydania polskiego - ks. Stefan Pruś SDB: Wspomnienia Oratorium. Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie, 2010. ISBN 978-83-7201-145-9.
 • Giuseppe Portale, Irene Corona, tłum. pol. Jacek Partyka: Święty Jan Bosko. Cuda, wizje, proroctwa. Kraków: Wydawnictwo AA, 2015. ISBN 978-83-7864-856-7.Sprawdź autora:1.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • System prewencyjny św. Jana Bosko w wychowaniu szkolnym na opoka.org.pl (autor: ks. Kazimierz Misiaszek, SDB)
 • Propozycja wychowawcza św. Jana Bosko na opoka.org.pl (autor: ks. Zenon Klawikowski, SDB)
 • Teksty o świętym, śpiewy, nuty, filmy na Bosko.pl
 • Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich. Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne (SWE) - zespół wielu wspólnot salezjańskich na terenie całej Polski tworzących dwa coroczne przedsięwzięcia katolickie: Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną oraz Pustynię Miast. Podstawowym zadaniem wspólnot SWE jest pogłębianie wiary przez zrzeszoną w niej młodzież oraz ewangelizacja wszystkich, których spotyka się na swojej drodze.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Czcigodny Sługa Boży (łac. Venerabilis Dei servus) - określenie stosowane w Kościele katolickim oznaczające osobę, wobec której promulgowano dekret o heroiczności cnót..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.098 sek.