• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Balabán

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu (czes. Univerzita Palackého) – najstarszy uniwersytet na Morawach, a zarazem drugi pod względem starszeństwa w całych Czechach (po Uniwersytecie Karola).
  Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Jan Balabán (ur. 29 stycznia 1961 w Šumperku, zm. 23 kwietnia 2010 w Ostrawie) – czeski prozaik, publicysta i tłumacz.

  Šumperk (niem. Mährisch Schönberg, pol. Szumperk) - miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim, na Morawach. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2791 ha, a liczba jego mieszkańców 28 768 osób.Kardiomiopatie (łac. cardiomyopathia) to grupa chorób mięśnia sercowego, heterogennych ze względu na etiologię, prowadzących do dysfunkcji serca. Zajęciu mięśnia sercowego mogą towarzyszyć nieprawidłowości budowy i czynności osierdzia, wsierdzia, innych narządów.

  Życiorys[]

  Od pierwszego roku życia mieszkał w Ostrawie. W latach 1980-1985 studiował filologię czeską i angielską na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Po studiach pracował jako tłumacz techniczny w ostrawskiej hucie Vítkovice Steel. Przełożył na czeski amerykańskiego autora fantasy i opowieści grozy: H.P. Lovecrafta i brytyjskiego filozofa Terry'ego Eagletona. W latach 2007-2010 regularnie pisał eseje do tygodnika Respekt.

  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jan Balabán zmarł nagle z powodu kardiomiopatii.

  Twórczość[]

 • Středověk (Średniowiecze), 1995 – opowiadania, wiersz
 • Boží lano (Lina Boża), 1998 – opowiadania
 • Prázdniny (Wakacje), 1998 – opowiadania, Afera, 2011, ISBN 978-83-932120-1-9, tłum. Julia Różewicz
 • Černý beran (Czarny baran), 2000 – nowela
 • Srdce draka (Serce smoka), 2001 – scenariusz komiksu
 • Kudy šel anděl (Którędy szedł anioł), 2003 – powieść
 • Možná že odcházíme (Możliwe, że odchodzimy), 2004 – opowiadania, Afera, 2011, ISBN 978-83-932120-1-9, tłum. Julia Różewicz
 • Kudy šel anděl (Którędy szedł anioł), 2005 – powieść, 2. wydanie, przeredagowane
 • Jsme tady – Příběh v deseti povídkách (Jesteśmy tu – historia w dziesięciu opowiadaniach), 2006 – opowiadania
 • Bezruč?!, 2009 – sztuka teatralna
 • Zeptej se táty (Zapytaj taty), 2010 – powieść
 • Povídky (Opowiadania), 2010 – zbiór opowiadań
 • Romány a novely (Powieści i nowele), 2011 – zbiór: Boží lano, Černý beran, Kudy šel anděl i Zeptej se táty
 • Publicistika (Publicystyka), 2011 – zbiór artykułów, wywiadów i recenzji.
 • Odznaczenia[]

  Nagrodę Magnesia Litera w kategorii Proza otrzymał w roku 2005 zbiór opowiadań Możliwe, że odchodzimy a w roku 2011 w kategorii Książka Roku powieść Zapytaj taty.

  Bohemistyka – interdyscyplinarna nauka humanistyczna, poświęcona studiom nad literaturą, językiem, kulturą, sztuką, historią, cechami narodowymi, obyczajami i tradycjami Czechów. Zaczęła rozwijać się pod koniec XVIII wieku.Czesi (czes. Češi) – naród słowiański zamieszkujący głównie obszar Czech i będący jej głównym składnikiem ludnościowym; mniejsze zbiorowości występują także w USA, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Argentynie, Australii, Austrii, Szwajcarii i in. Przynależność do narodu czeskiego deklaruje ok. 12 mln osób.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • biogram Balabana [1]
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polska strona o Janie Balabanie
 • Strona dotycząca dokumentalnego filmu o Janie Balabanie z 2011 (dostępnego online) (cz.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.Zapytaj taty (czes. Zeptej se táty) – powieść czeskiego pisarza Jana Balabána z 2010. Była ostatnim dziełem autora i ukazała się już po jego śmierci. W 2010 uzyskała nagrodę Magnesia Litera w kategorii Książka Roku, a także pierwsze miejsce w ankiecie Lidovych novin oraz tytuł Książki Roku przyznawany przez tygodnik Respekt. W Polsce ukazała się w 2013 w tłumaczeniu Olgi Czernikow.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Publicystyka (łac.) – Subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, Internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy. Typowe rodzaje publicystyki:
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ołomuniec (czes. Olomouc, niem. Olmütz, dialekt hanacki Olomóc albo Holomóc, łac. Eburum albo Olomucium) – miasto statutarne we wschodniej części Czech, na Obniżeniu Górnomorawskim, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. Jest stolicą kraju ołomunieckiego, powiatu Ołomuniec, a także archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego i Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Filologia angielska (anglistyka) – nauka o języku angielskim, literaturze anglojęzycznej, dydaktyce języka angielskiego oraz kulturze krajów angielskiego obszaru językowego. Dotyczy to państw gdzie język ten jest uznawany za język urzędowy jak i pomocniczy. Także kierunek w szkole wyższej, którego przedmiotem dydaktyki i badań są wymienione dziedziny. W Polsce problematyką anglistyki zajmują się uczelnie we wszystkich większych ośrodkach akademickich.
  Terry Eagleton (ur. 22 lutego 1943 w Salford w hrabstwie Lancashire) – brytyjski filozof neomarksistowski i teoretyk kultury, literaturoznawca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.