• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan - Holonič

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.
  Kravany – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju koszyckim, w powiecie Trebišov. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1339.

  Jan, imię świeckie Ján Holonič (ur. 29 stycznia 1937 w Kravanach, zm. 2 sierpnia 2012) – słowacki biskup prawosławny.

  Ukończył studia teologiczne na uniwersytecie w Preszowie w 1958. W tym samym roku został wyświęcony na diakona, a następnie na kapłana. W 1983 przyjął chirotonię biskupią i został biskupem michałowskim. W 2006, po śmierci arcybiskupa preszowskiego, metropolity ziem czeskich i Słowacji Mikołaja, został jego następcą na katedrze preszowskiej, otrzymując równocześnie godność arcybiskupa. Urząd sprawował do śmierci w 2012. W ostatnich latach życia chorował.

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Eparchia preszowska – jedna z czterech eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji, dwóch na terytorium Słowacji.

  Przypisy

  1. Zomrel najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi vladyka Ján (słow.). webnoviny.sk, 3 sierpnia 2012. [dostęp 2016-04-25].

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mikołaj, imię świeckie Mikuláš Kocvár (ur. 19 grudnia 1927 w Hanigovcach, zm. 2006 w Preszowie) - czeski biskup prawosławny, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji w latach 2000-2006.
  Eparchia michałowska i koszycka – jedna z czterech eparchii Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji, jedna z dwóch na terytorium Słowacji.
  Chirotonia − w Kościele prawosławnym i greckokatolickim udzielenie święceń wyższych kolejno na diakona, prezbitera i biskupa.
  Preszów (słow. Prešov, ukr. Пряшів, węg. Eperjes, niem. Eperies, od 1939 także Preschau, łac. Fragopolis lub Eperiessinum, cyg. Perieszys) – miasto we wschodniej Słowacji, ośrodek administracyjny kraju preszowskiego i powiatu Preszów. Drugie co do wielkości miasto wschodniej Słowacji i trzecie – całego kraju. Leży w historycznym regionie Szarysz, (około 60 km od granicy z Węgrami i około 75 km od granicy z Polską).
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.