• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Đạt

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.117 męczenników wietnamskich (znani również jako Andrzej Trần An Dũng i Towarzysze) - grupa męczenników zaliczonych w poczet świętych katolickich w 1988 roku przez Jana Pawła II.
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Św. Jan Đạt (wiet. Gioan Đạt) (ur. ok. 1765 r. w Khê Câu, prowincja Thanh Hóa w Wietnamie – zm. 28 października 1798 r. w Chợ Rạ, prowincja Thanh Hóa w Wietnamie) – ksiądz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

  Jan Đạt urodził się w Khê Câu, prowincja Thanh Hóa. Już w młodym wieku, za zgodą swojej matki, postanowił poświęcić się Bogu. Gdy miał 18 lat wstąpił do wyższego seminarium duchownego. Pomagał w pracy w różnych parafiach. W 1798 r. przyjął święcenia kapłańskie, po których przydzielono go do parafii Hảo Nho. Po upływie ok. pół roku władca Wietnamu postanowił zaostrzyć prześladowania chrześcijan. Władze wysłały wojsko w celu pojmania katolików, a szczególnie księży. W związku z tym Jan Đạt musiał przez długi czas ukrywać się w lasach. Gdy tylko okoliczności na to pozwalały, wracał do parafii i udzielał sakramentów. W końcu prześladowcom udało się go aresztować. Pomimo tortur nie zmuszono go do wyrzeczenia wiary. Pewna kobieta (która nie była chrześcijanką) widząc jego cierpienia dostarczyła mu trucizny, ale Jan Đạt odmówił jej przyjęcia. Został stracony 28 października 1798 r. Jego relikwie złożono w kościele parafialnym w Phúc Nhạc.

  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.Sakrament (łac. sacramentum) – w chrześcijaństwie obrzęd religijny rozumiany jako widzialny znak lub sposób przekazania łaski Bożej, ustanowiony, zgodnie z wiarą, przez Chrystusa.

  Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

  Beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

  Bibliografia[]

 • Życiorys (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leon XIII (łac. Leo XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci; ur. 2 marca 1810 w Carpineto, zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) – papież w okresie od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Język wietnamski (wiet. tiếng Việt, tiếng Việt Nam lub Việt ngữ) – jest narodowym i oficjalnym językiem Wietnamu. Wietnamski jest językiem ojczystym Wietnamczyków (người Việt / người kinh), stanowiących ok. 87% populacji tego kraju, oraz ok. dwóch milionów wietnamskich emigrantów. Jako drugi język używany jest przez mniejszości narodowe Wietnamu.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.