• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamnia  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Miasto posiada dwie strefy przemysłowe, pierwszą niewielką położoną na południu i drugą dużą na północy. Przy północnej strefie przemysłowej są położone największe centra handlowe w mieście. To także tutaj jest główna siedziba izraelskiego koncernu zbrojeniowego Aeronautics Defense Systems Ltd., który specjalizuje się w rozwoju wojskowych systemów uzbrojenia. Powstają tutaj nowe modele bezzałogowych samolotów wojskowych, systemy obserwacyjne i zwiadowcze oparte np. na balonach lub sterowcach, zaawansowane technologicznie systemy awioniki, łączności, zabezpieczeń i inne.

  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Kosmodrom Palmachim - tajny ośrodek testów rakietowych położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego w bezpośrednim sąsiedztwie bazy Sił Powietrznych Izraela Palmachim, na zachód od miasta Jawne w Izraelu.

  Na północny wschód od miasta znajduje się instalacja nadawcza radia Kol Israel (pol. Głos Izraela).

  Na zachód od miasta Jawne, po drugiej stronie autostrady nr 4 znajdują się nadmorskie wydmy. Wśród piasków znajdują się tajne bazy Izraelskich Sił Obronnych – baza Palmachim oraz Centrum Badań Nuklearnych Sorek.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Grobowiec Rabbi Gamaliela w Jawne

  Dużą tutejszą atrakcją jest położone w południowo-wschodniej części miasta wzgórze Tel Yavne. To właśnie tutaj prowadzone są prace archeologiczne i tutaj można obejrzeć pozostałości dawnej twierdzy krzyżowców. Z zabytków warto zobaczyć kościół wzniesiony w XII wieku przez krzyżowców, który później przebudowano na meczet. Dla Żydów szczególnym miejscem jest grobowiec, w którym prawdopodobnie pochowano Rabbiego Gamaliela. Muzułmanie jednak twierdzą, że jest tu pochowany przyjaciel Mahometa, Hureira.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Sanhedryn (hebr. סנהדרין Sanhedrin, gr. συνέδριον Synedrion), inaczej Wysoka Rada lub Wielki Sanhedryn (hebr. Sanhedrin Ha-Gdola) był w starożytnej Judei najwyższą żydowską instytucją religijną i sądowniczą wspomnianą w źródłach po raz pierwszy w 203 roku p.n.e. Sanhedryn zbierał się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym i składał się z 71 członków, głównie arystokracji saducejskiej. Od czasu Machabeuszów w skład sanhedrynu wchodzili także faryzeusze. Przewodniczącym (nasim) sanhedrynu był z urzędu arcykapłan.

  Transport[ | edytuj kod]

  Wzdłuż zachodniej granicy miasta przebiega autostrada nr 4, która krzyżuje się z przebiegającą przez centrum Jawne drogą nr 4111. Jadąc drogą nr 4111 na zachód dojedzie się do bazy lotniczej Palmachim i Centrum Badań Nuklearnych Sorek. Wzdłuż wschodniej granicy miasta przebiega droga ekspresowa nr 42. Z południowo-wschodniej części miasta wychodzi w kierunku wschodnim droga nr 410, którą można dojechać do moszawu Ge’alja, lub odbić na południe do moszawu Bet Gamli’el.

  Centrum Badań Nuklearnych Sorek (hebr. המרכז למחקר גרעיני) – tajny rządowy ośrodek naukowy w Izraelu, w pobliżu miasta Jawne, rozwijający technologie w dziedzinie energetyki jądrowej. Funkcjonuje pod auspicjami Izraelskiej Komisji Energii Jądrowej (IAEC). Droga ekspresowa 42 (hebr.: כביש 42) - jest drogą ekspresową w Izraelu, łączącą miasto Aszdod na południu z miastem Riszon Le-Cijon na północy.

  W południowej części miasta znajduje się stacja kolejowa Jawne. Pociągi z Jawne jadą do Lod, Tel Awiwu, Rechowot, Binjamina-Giwat Ada, Netanii i Aszkelonu.

  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.
  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.
  Jozue, Jeszua, Jezus, hebr. יהושׁע – „Jahwe jest wybawieniem", cs. Prawiednyj praotiec Iisus Nawin – postać biblijna, bohater Księgi Jozuego, sędzia starożytnego Izraela, symbol nieugiętości i wierności, święty katolicki, prawosławny, ormiański i koptyjski.
  Azariasz (hebr. Azarjahu) lub Ozjasz (także Uzjasz; hebr. Uzzijahu, moją siłą jest Jahwe) – król starożytnej Judy. Jego panowanie kładzie się na lata 791-739.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Kanaan, Chanaan (hebr. כְּנַעַן Kənáʻan lub כְּנָעַן Kənāʻan, stgr. Χαναάν Chanaan, arab. کنعان Kanʻān) – kraj niski, nizinny, lub − w oparciu o teksty z Nuzi − Mat Kinahhi (kraj purpurowej wełny), starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (teren późniejszej Palestyny, Syrii aż do Eufratu i Fenicji). Południowa część tych obszarów (Palestyna) wymieniana jest w Biblii jako ziemia obiecana Izraelitom przez Boga.
  Me’ir Szitrit (hebr. מאיר שטרית, ang. Meir Sheetrit ur. 1948) – izraelski polityk, członek Knessetu, minister w rządach Ehuda Olmerta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.