• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamnia  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.
  Demografia[ | edytuj kod]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 32,2 tys. mieszkańców, wszyscy z nich to Żydzi.

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w Jawne w 2000 było 10 910 zatrudnionych pracowników i 966 pracujących na własny rachunek. Pracownicy otrzymujący stałe pensje zarabiali w 2000 średnio 5699 NIS, i otrzymali w ciągu roku podwyżki średnio o 4,1%. Przy czym mężczyźni zarabiali średnio 7430 NIS (podwyżka o 1,1%), a kobiety zarabiały średnio 4042 NIS (podwyżka o 10,8%). W przypadku osób pracujących na własny rachunek średnie dochody wyniosły 7631 NIS. W 2000 roku w Jawne było 640 osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych i 2396 osób otrzymujących świadczenia gwarantowane.

  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Kosmodrom Palmachim - tajny ośrodek testów rakietowych położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego w bezpośrednim sąsiedztwie bazy Sił Powietrznych Izraela Palmachim, na zachód od miasta Jawne w Izraelu.

  Populacja miasta pod względem wieku:


  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  W mieście znajdują się następujące osiedla mieszkaniowe: Neve Ilan, Ne’ot Begin, Ne’ot Ben Gurion, Ne’ot Eszkol, Ne’ot Schazar i Ramot Weizmann. W fazie projektowania pozostaje południowe osiedle Ne’ot Rabin.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  W Jawne znajduje się 11 szkół podstawowych i 9 szkół średnich, w których uczy się 7,4 tys. uczniów. Ze szkół są tutaj między innymi: Arazim, BSR School, Alon Ginsburg High School, Oren Ginsburg High School, Noam Raban Gamliel School, Ramot Weizmann School, Ma’ayan School i Ormat School.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Sanhedryn (hebr. סנהדרין Sanhedrin, gr. συνέδριον Synedrion), inaczej Wysoka Rada lub Wielki Sanhedryn (hebr. Sanhedrin Ha-Gdola) był w starożytnej Judei najwyższą żydowską instytucją religijną i sądowniczą wspomnianą w źródłach po raz pierwszy w 203 roku p.n.e. Sanhedryn zbierał się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym i składał się z 71 członków, głównie arystokracji saducejskiej. Od czasu Machabeuszów w skład sanhedrynu wchodzili także faryzeusze. Przewodniczącym (nasim) sanhedrynu był z urzędu arcykapłan.

  Z uczelni religijnych jest tutaj Chabad of Yavne.

  Sport[ | edytuj kod]

  Ważnym klubem piłkarskim miasta jest Maccabi Yavne F.C. Z koszykówki gra tutaj klub Elicur Jawne.

  W mieście znajdują się liczne obiekty sportowe, w tym dwa boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i aquapark.

  Centrum Badań Nuklearnych Sorek (hebr. המרכז למחקר גרעיני) – tajny rządowy ośrodek naukowy w Izraelu, w pobliżu miasta Jawne, rozwijający technologie w dziedzinie energetyki jądrowej. Funkcjonuje pod auspicjami Izraelskiej Komisji Energii Jądrowej (IAEC). Droga ekspresowa 42 (hebr.: כביש 42) - jest drogą ekspresową w Izraelu, łączącą miasto Aszdod na południu z miastem Riszon Le-Cijon na północy.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.
  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.
  Jozue, Jeszua, Jezus, hebr. יהושׁע – „Jahwe jest wybawieniem", cs. Prawiednyj praotiec Iisus Nawin – postać biblijna, bohater Księgi Jozuego, sędzia starożytnego Izraela, symbol nieugiętości i wierności, święty katolicki, prawosławny, ormiański i koptyjski.
  Azariasz (hebr. Azarjahu) lub Ozjasz (także Uzjasz; hebr. Uzzijahu, moją siłą jest Jahwe) – król starożytnej Judy. Jego panowanie kładzie się na lata 791-739.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Kanaan, Chanaan (hebr. כְּנַעַן Kənáʻan lub כְּנָעַן Kənāʻan, stgr. Χαναάν Chanaan, arab. کنعان Kanʻān) – kraj niski, nizinny, lub − w oparciu o teksty z Nuzi − Mat Kinahhi (kraj purpurowej wełny), starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (teren późniejszej Palestyny, Syrii aż do Eufratu i Fenicji). Południowa część tych obszarów (Palestyna) wymieniana jest w Biblii jako ziemia obiecana Izraelitom przez Boga.
  Me’ir Szitrit (hebr. מאיר שטרית, ang. Meir Sheetrit ur. 1948) – izraelski polityk, członek Knessetu, minister w rządach Ehuda Olmerta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.