• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamielnica

  Przeczytaj także...
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Stryj - rzeka na Ukrainie, prawy dopływ Dniestru. Źródło, cały bieg rzeki i ujście do Dniestru znajduje się na terenie obwodu lwowskiego.
  Gmina Podhorodce – dawna gmina wiejska w powiecie stryjskim województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Podhorodce.

  Jamielnica (ukr. Ямельниця) – wieś na Ukrainie, w rejonie skolskim obwodu lwowskiego. Wieś liczy 547 mieszkańców.

  Za II Rzeczypospolitej do 1934 samodzielna gmina jednostkowa, następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Podhorodce. Początkowo w powiecie skolskim, a od 1932 w powiecie stryjskim w woj. stanisławowskiem. Po wojnie wieś weszła w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.

  Wieś leży w dolinie potoku Jamielniczka (Jamelnyczka), lewobrzeżnego dopływu rzeki Stryj. Z trzech stron dolinę otaczają niewysokie wzniesienia z najwyższymi szczytami: Kyczerka (744 m n.p.m.), Kowbura (773 m n.p.m.), Stowba (763 m n.p.m.), Zbierzynów (822 m n.p.m.), Pessi (729 m n.p.m.). Zabudowania wsi leżą na wysokości 450-570 m n.p.m. Skupione są w pięciu osiedlach:

  Powiat skolski - powiat województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Skole. W skład powiatu wchodziło 50 gmin wiejskich, 45 obszarów dworskich i 1 miasto. 1 kwietnia 1932 r. został zniesiony a jego obszar włączono do powiatu stryjskiego .Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
 • Nyżnij Kineć - najniżej położone w dolinie Jamielniczki;
 • Rowiń - część centralna z siedzibami rady wiejskiej i Towarzystwa Języka Ukraińskiego "Proświta", szkołą, sklepem, cerkwią i cmentarzem;
 • Byczkowa - w północno-zachodniej części doliny;
 • Piddił - w północno-wschodniej części doliny, w dolince potoku spod tzw. Równej Góry;
 • Maćchowa - na południe od Piddiłu, w dolince potoku spływającego spod Stowby i Kowbury.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nużnyj Aleksandr: Jamielnica i Skały Jamielnickie, w: „Płaj 18 (wiosna 1999). Almanach karpacki. Półrocznik Towarzystwa Karpackiego”, wyd. Towarzystwo Karpackie, (Warszawa 1999), ​ISBN 83-85258-20-5​, ISSN 1230-5898, s. 34-44.
 • Obwód lwowski (ukr. Львівська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską. Stolicą obwodu jest Lwów.Powiat stryjski - powiat województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Stryj. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .
  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Województwo stanisławowskie – województwo II Rzeczypospolitej utworzone 23 grudnia 1920 ze stolicą w Stanisławowie. Innymi głównymi miastami województwa były Kołomyja, Stryj, Knihinin (do 1925), Śniatyn, Turka (do 1931) i Horodenka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.873 sek.