Jamie Lee Curtis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, także autorka książek dla dzieci i aktywistka. Jej pierwszym znaczącym występem na dużym ekranie była rola Laurie Strode w horrorze Halloween (1978) w reżyserii Johna Carpentera. Film ustanowił ją jako królową krzyku, a w 1980 wzięła udział w szeregu horrorów, w tym Mgła, Bal maturalny i Terror w pociągu. Wcieliła się ponownie w rolę Laurie w sequelach Halloween 2 (1981), Halloween: 20 lat później (1998), Halloween: Resurrection (2002) i Halloween (2018).

Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.Kevin Delaney Kline (ur. 24 października 1947 w St. Louis w USA) – amerykański aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Los Angeles w Kalifornii jako córka znanej pary aktorskiej, Janet Leigh (z domu Janett Helen Morrison) i Tony’ego Curtisa (właśc. Bernard Schwartz). Jej ojciec był Żydem aszkenazyjskim, synem węgiersko-żydowskich imigrantów. Dwóch jej pradziadków ze strony matki było Duńczykami, podczas gdy reszta przodków jej matki było pochodzenia niemieckiego i szkocko-irlandzkiego. Curtis ma starszą siostrę, Kelly Curtis, która jest również aktorką, i kilkoro rodzeństwa przyrodniego (wszystkie z powtórnych małżeństw ojca): Alexandrę, Allegrę, Benjamina i Nicholasa (zm. w 1994 z powodu przedawkowania narkotyków). Rodzice Curtis rozwiedli się w 1962. Po rozwodzie stwierdziła, że jej ojca „nie ma w pobliżu” i że „nie był zainteresowany byciem ojcem”.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Cziłała z Beverly Hills (ang. Beverly Hills Chihuahua, 2008) – amerykańska komedia z wytwórni Walt Disney Pictures opowiadająca o gromadzie psów rasy chihuahua. Kiedy chihuahua Chloe zostaje porwana i zawieziona do Meksyku, jej tymczasowa pani Rachel Ashe Lynn (Piper Perabo), ogrodnik Sam (Manolo Cardona) i jego pies Papi ruszają jej na ratunek.

Curtis uczęszczała do Westlake School (obecnie Harvard-Westlake School) w Los Angeles i Beverly Hills High School. Ukończyła Choate Rosemary Hall. Po powrocie do Kalifornii, w 1976 studiowała na macierzystej uczelni matki, University of the Pacific w Stockton w Kalifornii i studiowała prawo. Porzuciła studia po jednym semestrze, aby rozpocząć karierę aktorską.

Nagroda BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznawana jest od 1952 roku. W latach 1952-67 przyznawana była dla najlepszej aktorki brytyjskiej i zagranicznej.45. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 7-18 maja 1992 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiego filmu Nagi instynkt w reżyserii Paula Verhoevena.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1977 wystąpiła gościnnie jako kelnerka w jednym z odcinków serialu kryminalnego NBC Columbo - pt.: „Test na inteligencję” (The Bye-Bye Sky High I.Q. Murder Case) z Peterem Falkiem, Theodore Bikelem i Samanthą Eggar. W sitcomie ABC Operation Petticoat (1977–1978) grała postać porucznik Barbary Duran. Gościła też w serialu Aniołki Charliego (1978) z Kate Jackson, Jaclyn Smith i Cheryl Ladd oraz sitcomie Statek miłości (1978). Debiut kinowy Curtis miał miejsce w horrorze Johna Carpentera Halloween (1978), w którym zagrała rolę Laurie Strode. Film odniósł duży sukces i został uznany za najbardziej dochodowy niezależny film swoich czasów, zdobywając uznanie jako klasyczny horror. Curtis została następnie obsadzona w kilku horrorach, zdobywając tytuł królowej krzyku. Jej następnym filmem była Mgle (1980), którą zrealizował reżyser Halloween John Carpenter. Kolejny film, Bal maturalny, był niskobudżetowym kanadyjskim slasherem wydanym w lipcu 1980. Film, za który otrzymała nominację do nagrody Genie za najlepszą rolę zagranicznej aktorki, był podobny do Halloween, ale otrzymał negatywne recenzje. W tym samym roku Curtis zagrał także w horrorze Terror w pociągu, który miał premierę w październiku i spotkał się z negatywnymi recenzjami podobnymi do Balu maturalnego.

Theodore Bikel (ur. 2 maja 1924 w Wiedniu, zm. 21 lipca 2015 w Los Angeles) – amerykański działacz polityczny, kompozytor, piosenkarz folkowy i aktor pochodzenia austriackiego.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Jej rola prostytutki Ophelii w komedii Johna Landisa Nieoczekiwana zmiana miejsc (1983) u boku Dana Aykroyda i Eddiego Murphy’ego, pomogła Curtis pozbyć się wizerunku królowej grozy i została uhonorowana Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jako Jessie Wilson w melodramacie Jamesa Bridgesa Być doskonałym (1985) z Johnem Travoltą zdobyła niemiecką nagrodę kinową Jupiter Award jako najlepsza aktorka międzynarodowa. Z kolei za kreację Wandy Gershwitz w komedii Charlesa Crichtona Rybce zwanej Wandą (1988) z Johnem Cleese i Kevinem Kline była nominowana do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu.

James Bridges (ur. 3 lutego 1936 w Little Rock; zm. 6 czerwca 1993 w Los Angeles) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Lemur zwany Rollo (ang. Fierce Creatures) - film z 1997 roku ze scenariuszem Johna Cleesa. Obsada w tym filmie jest zadziwiająco podobna do poprzedniego filmu Cleesa czyli Rybki zwanej Wandą.

W roku 1994 wystąpiła u boku Arnolda Schwarzeneggera w Prawdziwych kłamstwach, jednym z najbardziej pamiętnych filmów akcji lat 90. Otrzymała za tę rolę Złoty Glob. Była także pomysłodawczynią Halloween: 20 lat później (1998), w którym to filmie ponownie wcieliła się w postać Laurie Strode z Halloween i Halloween 2 (1981). Zagrała w sumie w ponad pięćdziesięciu produkcjach.

Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Zasiadała w jury konkursu głównego na 45. MFF w Cannes (1992).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.
Terror w pociagu (tytuł oryg. Terror Train) – film fabularny koprodukcji amerykańsko-kanadyjskiej z 1980 roku, z gatunku horror.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
Bal maturalny (tytuł oryg. Prom Night) – kanadyjski horror z 1980 roku w reżyserii Paula Lyncha. W 2008 roku światło dzienne ujrzał amerykański remake tego filmu.
Zakręcony piątek – amerykański film fabularny (komedia) z 2003 w reżyserii Marka Watersa z Lindsay Lohan i Jamie Lee Curtis w rolach głównych. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki amerykańskiej autorki Mary Rodgers, wydanej w 1972.
Halloween – amerykański film grozy z 2018 roku. Drugi reboot serii filmów Halloween – jest bezpośrednią kontynuacją filmu Halloween, tym samym ignorując dotychczasowe filmy powstałe po filmie z 1978 roku. Do roli Laurie Strode ponownie wróciła Jamie Lee Curtis, a do roli Michaela Myersa częściowo Nick Castle. Do serii wrócił również John Carpenter w roli producenta wykonawczego i jednego z kompozytorów.

Reklama