• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamie Hewlett

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Grant Morrison (ur. 31 stycznia 1960 w Glasgow) – szkocki twórca komiksów i dramatopisarz. Jest znany ze swoich nieliniowych narracji i kontrkulturowych skłonności, które pojawiały się w takich komiksach DC Comics jak Animal Man, Batman, JLA , Action Comics, czy All-Star Superman. Stworzył także komiksy dla Vertigo, takie jak The Invisibles, czy dla Fleetway Publications (2000 AD). Jest też współtwórcą serialu tworzonego dla SciFi Universal pod tytułem Happy!.

  Jamie Christopher Hewlett (ur. 3 kwietnia 1968) – pochodzący z Wielkiej Brytanii rysownik komiksów; rozgłos zawdzięcza komiksowi pt. Tank Girl oraz członkostwu w zespole Gorillaz.

  Doom Patrol – drużyna superbohaterów, występująca w komiksach DC Comics. Po raz pierwszy zespół pojawił się w zeszycie My Greatest Adventure #80 z czerwca 1963 i został stworzony przez Arnolda Drake, Boba Haney oraz włoskiego ilustratora nazywającego się Bruno Premiani. Od tamtego czasu Doom Patrol pojawił się w wielu wersjach w różnych komiksach. Był też adaptowany przez inne media. W 2019 pojawił się serial traktujący o tej drużynie. Chociaż zespół nigdy nie należał do najpopularniejszych grup superbohaterów od lat regularnie tworzone są kolejne historie na jego temat. Gorillaz – wirtualny zespół założony przez Damona Albarna i Jamie Hewletta w 1998 tworzący muzykę będącą połączeniem hip-hopu, rocka i innych gatunków muzycznych. Zespół cechuje nietypowy, wirtualny image. W rzeczywistości w zespole od strony muzycznej na stałe jest tylko Damon Albarn, który współpracuje z bardzo wieloma różnymi muzykami na potrzeby danego utworu. Przez wiele pierwszych lat członkowie nie pokazywali się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród, a zastępowali to wirtualnymi postaciami zespołu Gorillaz (2D, Noodles, Murdoc oraz Russel). Obecnie Albarn otwarcie występuje osobiście na koncertach wraz z całym gronem współpracujących muzyków w składzie zależnym od granego utworu.

  W zespole Gorillaz jest odpowiedzialny za rysowanie komiksowych postaci, których zespół używa jako swojego wizerunku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Prace[ | edytuj kod]

  Komiksy[ | edytuj kod]

 • Tank Girl (grafika, razem z Alan Martin, w Deadline #1-20, 1988-1990)
 • Sędzia Dredd: „Spock's Mock Chocs” (grafika, razem z Alan Grant dzieląc rysunki z Brendanem McCarthy, w 2000 AD #614, 1989, zgromadzone w Judge Dredd: The Complete Case Files Volume 12, październik 2008)
 • Sooner or Later: „Swifty's Return” (grafika, scenariusz razem z Peter Milligan, w 2000 AD #614-617, 1989)
 • „King Pant” (scenariusz, grafika razem z Philip Bond, w A1 #2, Atomeka Press, 1989, ​ISBN 1-871878-11-X​)
 • „Hellcity” (grafika, scenariusz razem z Alan Martin, w A1 #4, Atomeka Press, 1990, ​ISBN 1-871878-56-X​)
 • Hewligan's Haircut (z Peter Milligan, w 2000 AD #700-707, 1990, zgromadzonym w Hewligan's Haircut twarda oprawa, Sierpień 2003)
 • Doom Patrol #50 (z Grant Morrison, Vertigo, Grudzień 1991, zgromadzonym w Doom Patrol Volume 4: Musclebound, Sierpień 2006)
 • Tank Girl: The Odyssey (grafika, scenariusz z Peter Milligan, czteroczęściowa mini-seria, Vertigo, 1995)
 • Okładki[ | edytuj kod]

 • Shade, the Changing Man #14-22 (DC Comics, Sierpień 1991 - Kwiecień 1992)
 • Muzyka[ | edytuj kod]

 • Gorillaz
 • Monkey: Journey To The West
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tank Girl - pochodząca z lat dziewięćdziesiątych angielska seria komiksowa autorstwa Jamiego Hewletta (rysunek) i Alana Martina (scenariusz). Jest to też imię głównej bohaterki komiksu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.
  Vertigo – imprint wydawnictwa DC Comics, specjalizujący się w wydawaniu komiksów dla dorosłych, utrzymanych najczęściej w klimatach fantasy, science-fiction i horroru. Vertigo zostało założone w 1993 roku z inicjatywy Karen Bergner, pracownicy DC Comics, która została szefem Vertigo. Duży wpływ na kształt Vertigo od początku mięli scenarzyści z Wielkiej Brytanii, jak Neil Gaiman, Grant Morrison czy Peter Milligan. Vertigo preferuje wydawanie komiksów bardzo odstających od typowych amerykańskich produkcji. Komiksy tego wydawnictwa nie stronią od kontrowersyjnych tematów, można znaleźć w nich całkowicie poważne podejście do seksu, profanacji czy polityki. Pod szyldem Vertigo wydano też kilka komiksów pierwotnie nie należących do tego wydawnictwa, jak V jak Vendetta, zaś inne, jak Transmetropolitan zostały przeniesione do niego z innych imprintów
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.868 sek.