• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Zikic

  Przeczytaj także...
  Krzysztof Kułak (ur. 3 stycznia 1981) – polski zawodnik jujutsu i MMA. Były międzynarodowy mistrz KSW w wadze średniej.Antoni Chmielewski (ur. 8 stycznia 1982) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi średniej oraz judoka. Wieloletni zawodnik KSW.
  Michał Materla, znany także jako Cipao lub Magic (ur. 10 kwietnia 1984 w Szczecinie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki, członek Berserkers Team Szczecin. Mistrz federacji KSW w wadze średniej (do 84 kilogramów).

  James Zikic (ur. 31 marca 1977 w Watford) – angielski zawodnik mieszanych sztuk walki oraz bokser pochodzenia serbsko-szkockiego. Były Mistrz Świata organizacji Cage Rage w wadze półciężkiej (2007), w latach 2009-2011 występował w polskiej organizacji KSW.

  Kariera bokserska[ | edytuj kod]

  Zikic stoczył pięć profesjonalnych walk bokserskich, zwyciężył 3 pojedynki a 2 przegrał. Ostatni pojedynek bokserski stoczył w 2004 roku.

  Serbowie (Срби) – naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Słowenii, Macedonii, Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych. Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

  Kariera MMA[ | edytuj kod]

  Swój debiut w formule MMA zaliczył w 1998 roku na angielskiej gali NOTS 1 - Night of the Samurai 1. Wygrał wtedy przez decyzję sędziowską. 2 lutego 1999 wygrał turniej SuperBrawl odbywający się w Honolulu. 12 marca 2000 zwyciężył w kolejnym turnieju - Ring of Truth pokonując dwóch rywali jednego wieczoru.

  Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts) założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Lider wśród organizacji MMA w Europie oraz jedna z największych organizacji na świecie. Gale KSW odbywają się w Polsce i za granicą. Gala „KSW 39. Colosseum” zgromadziła w maju 2017 na PGE Narodowym niemal 58 tys. widzów, plasując się na drugim miejscu wśród największych pod względem liczebności publiczności wydarzeń sportowych w Polsce. Była to także druga na świecie impreza MMA pod względem liczebności publiczności. Vítor Vieira Belfort (ur. 1 kwietnia 1977 w Rio de Janeiro) – brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Były mistrz UFC i Cage Rage w wadze półciężkiej (do 93 kg). Od 2008 roku walczy w wadze średniej (do 84 kg).

  13 lipca 2002 roku zadebiutował w organizacji UFC, a przeciwnikiem jego był Phillip Miller. Zikic przegrał po trzy rundowym pojedynku przez decyzję. Po tej walce UFC nie przedłużyło kontraktu z Zikiciem.

  21 kwietnia 2007 roku, stoczył pojedynek o mistrzowski pas angielskiej organizacji Cage Rage w wadze półciężkiej z byłym zawodnikiem PRIDE Evangelistą Santosem na gali Cage Rage 21. Po trzy-rundowej walce, sędziowie orzekli zwycięstwo Zikicia. Pierwszą i zarazem jedyną obronę pasa stoczył na gali Cage Rage 23 przeciwko byłemu mistrzowi UFC Vitorowi Belfortowi 22 września 2007 roku. Przegrał wtedy przez decyzję sędziowską i tym samym stracił pas mistrzowski Cage Rage wagi półciężkiej.

  Watford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire, nad rzeką Colne (dopływ Tamizy), w regionie miejskim Londynu. Około 80 tys. mieszkańców, w tym ponad 3 tys. Polaków.Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.

  W 2009 związał się z polską organizacją KSW wygrywając swój pierwszy pojedynek w Polsce z Danielem Dowdą (KSW 12). Następną walkę na KSW stoczył w 2011 roku na KSW 15. Jego przeciwnikiem był dwukrotny tryumfator turnieju KSW Antoni Chmielewski którego pokonał na punkty. 21 maja 2011 na gali KSW 16 stoczył walkę eliminacyjną do pojedynku o pas mistrzowski KSW w wadze średniej, który ówcześnie dzierżył Krzysztof Kułak, a jego rywalem był zwycięzca turnieju KSW 6 Michał Materla. Zikic przegrał po dwurundowym pojedynku przez jednogłośną decyzję. 26 listopada 2011 roku stoczył rewanżowy pojedynek z Antonim Chmielewskim na KSW 17, który przegrał po dogrywce ostatecznie wypełniając swój kontrakt z KSW.

  PRIDE Fighting Championships – działająca w latach 1997-2007 japońska organizacja promująca walki MMA. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia PRIDE było gospodarzem w sumie 68 gal (66 na terenie Japonii i 2 w Las Vegas), stając się jedną z dwóch (obok UFC) największych organizacji MMA na świecie. Swój byt zakończyła w 2007 roku, kiedy została sprzedana amerykańskiej spółce ZUFFA – głównemu udziałowcowi konkurencyjnego UFC.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Po prawie czteroletniej przerwie powrócił do klatki pokonując debiutanta Pietro Cappelliniego na lokalnej gali we Florencji.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • 1999: Icon Sport / SuperBrawl 11 - 1. miejsce
 • 2000: Ring of Truth - 1. miejsce
 • 2007: Mistrz Świata Cage Rage w wadze półciężkiej
 • Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Zikic (Жикић, Žikić) jest pochodzenia serbskiego ze strony ojca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Antoni Chmielewski vs. James Zikić na KSW 17! (pol.). fight-clubs.pl.
  2. Wywiad z Zikiciem (ang.). efnsports.com, 2007-03-04. [dostęp 2007-03-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista walk MMA
 • Lista walk w boksie
 • Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.Szkoci (ang. i scots Scots, gael. Albannaich) – naród celtycki zamieszkujący Szkocję i Irlandię Północną. Mówią językami: angielskim (70% ludności), szkockim lallans (30% ludności) i celtyckim językiem gaelickim (1% ludności, głównie wyspy Hebrydy); te dwa ostatnie języki są stopniowo wypierane przez język angielski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.