• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Williamson

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Johnny Marr, właśc. John Martin Maher (ur. 31 października 1963 w Manchesterze) – brytyjski muzyk, były gitarzysta i kompozytor grupy The Smiths, obecnie członek grupy The Cribs. W 2010 roku gościnnie wystąpił jako gitarzysta w muzyce do filmu Incepcja, kompozytora Hans Zimmer.
  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  James Williamson (ur. 29 października 1949 w Castroville) – muzyk, gitarzysta, kompozytor i realizator dźwięku, głównie znany z grania w zespole The Stooges od 1970 do 1974 i ponownie od 2009 roku.

  Kariera muzyczna[]

  W 1970 roku dołączył do The Stooges, gdzie najpierw grał jako drugi gitarzysta, a później jako jedyny, gdy Ron Asheton przejął obowiązki basisty. W 1973 zagrał na płycie Raw Power i był autorem większości muzyki. Wypracował własny, charakterystyczny styl: Iggy Pop nazywał go "gitarowym bandytą", natomiast Johnny Marr z The Smiths określił go wiele lat później jako muzyka technicznie tak dobrego, jak Jimmy Page nie będąc tak pilnym i tak swawolnego, jak Keith Richards nie będąc tak niechlujnym.

  Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista.The Smiths – brytyjski zespół rockowy, działający w latach 1982-1987. Grupa opierała się na duecie Morrissey – Johnny Marr i współpracowała z wytwórnią Rough Trade Records. Zespół sprzedał wiele albumów w Wielkiej Brytanii (mimo iż jedynie dwa nagrane przez nich single znalazły się na brytyjskiej liście dziesięciu najlepszych) i był jednym z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka, wywodzących się z brytyjskiej sceny lat osiemdziesiątych. Wywarł wpływ na rozwój gatunku indie, włączając w to tzw. brit pop i zespoły takie jak The Stone Roses, Gene, Radiohead, Blur, Suede, Oasis, The Libertines, Doves. Odnieśli sukces dzięki tekstom Morrisseya oraz muzyce Marra, która w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do odrodzenia utworów opartych na gitarowych brzmieniach. W ciągu swojej pięcioletniej działalności zespół wydał cztery albumy studyjne, kilka kompilacji oraz wiele singli.

  Po rozpadzie The Stooges w 1977 wydano płytę Kill City, sygnowaną nazwiskiem jego i Iggy'ego Popa, później nagrywał gitary do solowej płyty Iggy'ego Popa, New Values, wydanej w 1979; rok później produkował jego płytę Soldier.

  Po 1980 przez niemal 30 lat był poza branżą muzyczną. Mieszkał w Kalifornii i pracował w Sony Electronics i projektował chipy komputerowe z maniakami, którzy nie mieli pojęcia o jego przeszłości i nie wiedzieli, kim byli The Stooges . Pod koniec swojej kariery w Sony pełnił stanowisko wiceprezesa ds. standardów technologicznych.

  James Patrick Page, OBE (ur. 9 stycznia 1944) – gitarzysta rockowy, współtwórca zespołu Led Zeppelin. W plebiscycie magazynu Rolling Stone zajął 9. miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów w roku 2003, a w roku 2011 został sklasyfikowany na 3. pozycji. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.New Values – trzeci album solowy Iggy’ego Popa. Wydany w 1979 r. przez wytwórnię Arista Records. Album był popularny w Europie i USA.

  W 2009 wrócił do The Stooges i zastąpił zmarłego Rona Ashetona. W 2013 nagrał z nimi płytę Ready to Die.

  Dyskografia[]

  Z The Stooges

 • 1973 – Raw Power
 • 1977 – Metallic K.O. (live)
 • 2013 – Ready to Die
 • Z Iggym Popem

 • 1977 – Kill City
 • 1979 – New Values
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Jamesa Williamsona
 • Oficjalna strona The Stooges
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.Raw Power – trzeci album amerykańskiej grupy The Stooges wydany w 1973 roku. Ostatni album przed rozwiązaniem zespołu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Ronald Frank Asheton (ur. 17 lipca 1948 w Waszyngtonie – zm. ok. 6 stycznia 2009 w Ann Arbor, Michigan) – amerykański muzyk, kompozytor i gitarzysta.
  Metallic K.O. – czwarty album amerykańskiej grupy The Stooges wydany w 1976 roku. W 1988 wydawnictwo rozszerzono o dodatkowe utwory i opatrzono tytułem: Metallic 2x K.O.
  Iggy Pop, właśc. James Newell Osterberg (ur. 21 kwietnia 1947 w Muskegon) – amerykański muzyk, wokalista, autor tekstów, aktor filmowy.
  The Stooges – amerykański zespół rockowy działający w latach 1967-1974 i ponownie od 2003. W pierwszym okresie działalności nie zdobył wielkiej popularności – płyty sprzedawały się słabo, a na koncertach spotykał się z obojętną lub wrogą reakcją publiczności. Niemniej, dokonania zespołu wywarły olbrzymi wpływ na rozwijający się w późniejszych latach rock alternatywny, heavy metal, a w szczególności punkrock. Wokalista Iggy Pop (właśc. James Osterberg) i jego dzikie, prowokacyjne zachowania na scenie często stawały się centralnym punktem uwagi. W 2003 po 29-letniej przerwie The Stooges wznowili działalność, która trwa do dziś.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.