• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Wetherbee

  Przeczytaj także...
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Satelita geodezyjny – sztuczny satelita, wykorzystany do celów kartograficznych i geodezyjnych. Pierwszym satelitą geodezyjnym był satelita amerykański ANNA 1B. Do jego zadań należały: pomiary wartości i kierunku ziemskiego pola grawitacyjnego, wyznaczenie środka ciężkości Ziemi, wyznaczenia pozycji Ziemi.
  Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.

  James Wetherbee (ur. 27 listopada 1952 we Flushing w Nowym Jorku) - amerykański oficer marynarki i lotnictwa, astronauta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1974 uzyskał dyplom z inżynierii kosmicznej w University of Notre Dame, od 1975 służył w United States Navy, w grudniu 1976 został lotnikiem morskim, służył w eskadrze myśliwskiej, od 1981 był pilotem doświadczalnym. Ma wylatane ponad 7000 godzin. Został wybrany przez NASA jako kandydat na astronautę 23 maja 1984, został włączony do grupy astronautów w czerwcu 1985, później przechodził szkolenie na pilota statku kosmicznego. Uczestniczył w sześciu misjach - w pierwszej jako pilot, w pozostałych jako dowódca statku. Jego pierwszą misją była STS-32 od 9 do 20 stycznia 1990, trwająca 10 dni i 21 godzin. Umieszczono wówczas na orbicie satelitę telekomunikacyjnego Leasat-5.
  Drugi lot kosmiczny odbywał w ramach misji STS-52 od 22 października do 1 listopada 1992, trwającej 9 dni, 20 godzin i 56 minut; umieszczono wówczas na orbicie satelitę geodezyjnego LAGEOS II. Od 3 do 11 lutego 1995 brał udział w misji STS-63 trwającej 8 dni, 6 godzin i 28 minut; wahadłowiec Discovery zbliżył się wówczas na odległość zaledwie 11 metrów do rosyjskiej stacji orbitalnej Mir.
  Od 26 września do 6 października 1997 dowodził misją na rosyjską stację Mir STS-86 trwającą 10 dni, 19 godzin i 20 minut. Misja STS-102 na Międzynarodową Stację Kosmiczną od 8 do 21 marca 2001 trwała 12 dni, 19 godzin i 49 minut.
  .Po raz ostatni przebywał w kosmosie od 24 listopada do 7 grudnia 2002 w ramach misji STS-113 na Międzynarodową Stację Kosmiczną trwającej 13 dni, 18 godzin i 47 minut.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Łącznie spędził w kosmosie 66 dni, 10 godzin i 20 minut. Opuścił NASA 3 stycznia 2005.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Zaszczytny Krzyż Lotniczy
 • Medal za Osiągnięcie
 • Meritorious Unit Commendation (dwukrotnie)
 • Medal za Lot Kosmiczny (NASA, sześciokrotnie)
 • NASA Outstanding Leadership Medal (dwukrotnie)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • alfabetyczna lista astronautów
 • grupy i oddziały astronautów
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna biografia na stronie NASA (ang.)
 • Informacje na spacefacts.de (ang.)
 • LAGEOS (ang. Laser Geodynamics Satellite) – seria dwóch satelitów naukowych do badań mających na celu zapewnienie odniesienia dla pomiarów geodynamicznych i geodezyjnych Ziemi.Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.
  Warto wiedzieć że... beta

  STS-63 (ang. Space Transportation System) – to druga misja w ramach amerykańsko-rosyjskiego programu Shuttle-Mir, w czasie której nastąpiło pierwsze, próbne zbliżenie do stacji orbitalnej Mir. W misji wziął udział wahadłowiec Discovery. Był to dwudziesty lot promu kosmicznego Discovery i sześćdziesiąty siódmy programu lotów wahadłowca
  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.
  Discovery (oznaczenie NASA dla orbitera – OV-103) – skonstruowany przez NASA amerykański wahadłowiec kosmiczny, przystosowany do odbywania wielokrotnych podróży na orbitę. Był trzecim promem NASA, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną (wcześniej taką podróż odbyły Columbia i Challenger). Jego pierwsza podróż kosmiczna miała miejsce 30 sierpnia 1984, a ostatnia zakończyła się 9 marca 2011. Jego zadaniem w ostatnich latach był transport załogi i wymiana zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
  STS-86 (ang. Space Transportation System) – misja amerykańskiego wahadłowca Atlantis na rosyjską stację orbitalną Mir. Był to dwudziesty lot promu kosmicznego Atlantis i osiemdziesiąty siódmy programu lotów wahadłowców.
  STS-102 (Space Transportation System) – dwudziesta dziewiąta misja wahadłowca Discovery agencji NASA i sto trzecia programu lotów wahadłowców w czasie której dokonana została wymiana załóg 1 i 2 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Satelita telekomunikacyjny – satelita sztuczny umożliwiający teletransmisję sygnałów radiowych i telewizyjnych między naziemnymi stacjami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.