• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Timlin

  Przeczytaj także...
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Bractwo Świętego Jana (ang. The Society of St. John) – nieistniejąca wspólnota księży i braci, założona przez członków Bractwa św. Piusa X w 1997 r. Celem działalności Bractwa św. Jana było pielęgnowanie klasycznego rytu mszy rzymskiej i odnowa formacji kapłańskiej.
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

  James Clifford Timlin (ur. 5 sierpnia 1927 w Scranton, Pensylwania) – amerykański duchowny katolicki, emerytowany biskup diecezji Scranton.

  Przyszedł na świat w rodzinie Jamesa i Helen z domu Norton. Po ukończeniu edukacji wstąpił do seminarium duchownego NMP w Baltimore. Kształcił się następnie w Rzymie w Kolegium Ameryki Północnej, a także Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 lipca 1951 roku, a udzielił ich abp Martin John O’Connor, ówczesny rektor Kolegium Ameryki Płn. w Rzymie. Po uzyskaniu w roku 1952 licencjatu z teologii powrócił do kraju i rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafiach rodzinnej diecezji. W roku 1966 został asystentem kanclerza diecezji i prywatnym sekretarzem ordynariusza Scranton. Podniesiony do rangi kapelana Jego Świątobliwości, a następnie prałata honorowego Jego Świątobliwości. Jako przewodniczący działał w Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Od roku 1972 członek Diecezjalnej Rady Konsultorów.

  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.William Joseph Levada (ur. 15 czerwca 1936 w Long Beach) – amerykański biskup rzymskokatolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, biskup pomocniczy Los Angeles w latach 1983–1986, arcybiskup Portland w latach 1986–1995, biskup arcybiskup koadiutor San Francisco w 1995, arcybiskup San Francisco w latach 1995–2005, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2005–2012, kardynał od 2006.

  26 lipca 1976 otrzymał nominację na pomocniczego biskupa Scranton ze stolicą tytularną Gunugus. Sakry udzielił zwierzchnik diecezji bp Joseph Carroll McCormick. Jako sufragan został również wikariuszem generalnym i proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego. 24 kwietnia 1984 roku został ordynariuszem rodzinnej diecezji. Był pierwszym rdzennym duchownym w historii diecezji, który został jej pasterzem. Podczas swego pasterzowania zaangażował się m.in. w zwołanie synodu diecezjalnego, przeprowadził restrukturyzację parafii z powodu braku kapłanów, a także wprowadził nową politykę organizacyjną dla sieci szkół katolickich. Na emeryturę przeszedł w roku 2003. Od lipca 2004 sprawuje funkcję rektora Domu Księdza Emeryta w Dunmore, Pensylwania.

  Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (łac. Forma extraordinaria, pot. msza trydencka) – w Kościele katolickim porządek celebrowania mszy obrządku łacińskiego, promulgowany w 1570 przez Piusa V po Soborze Trydenckim konstytucją apostolską Quo primum. Obecnie podstawą celebracji mszy w tej formie jest Mszał Rzymski w wydaniu Jana XXIII z 1962.Papieski Uniwersytet Gregoriański – uczelnia Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie. Pielęgnuje różne dziedziny z zakresu nauk humanistycznych, a w sposób szczególny nauki teologiczne i filozoficzne. Jest najstarszym uniwersytetem papieskim.

  Bp Timlin jest jednym z najbardziej konserwatywnych biskupów amerykańskich. Znany jest ze swego zamiłowania do liturgii przedsoborowej. W roku 1997 zezwolił na założenie w obrębie swej diecezji Bractwa św. Jana, które kultywowało sprawowanie liturgii klasycznej. Wspiera również Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra, które od kilkunastu lat posiada swoje seminarium na terenie USA w Denton w stanie Nebraska. Jako biskup współkonsekrator wziął udział w roku 2010 w uroczystym poświęceniu kaplicy tegoż bractwa (w liturgii w tradycyjnej formie rytu rzymskiego wziął udział m.in. osobisty wysłannik papieża kardynał William Joseph Levada).

  Diecezja Scranton (łac. Dioecesis Scrantonensis, ang. Diocese of Scranton) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Filadelfia w Stanach Zjednoczonych. Swym zasięgiem obejmuje północno-wschodnią część stanu Pensylwania.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Bibliografia[]

 • Catholic-Hierarchy
 • Strona internetowa diecezji Scranton
 • Linki zewnętrzne[]

 • Konsekracja kaplicy Bractwa św. Piotra w Denton (youtube) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.