• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Thompson - kierowca

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.British Touring Car Championship (BTCC, Brytyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez TOCA od 1958 w Wielkiej Brytanii. Jest to najważniejsza i najbardziej znana seria wyścigowa w tym kraju. Początkowo mistrzostwa rozgrywano pod nazwą British Saloon Car Championship, natomiast aktualną wprowadzono w 1987. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie około 10 rund złożonych z trzech wyścigów każda na torach wyścigowych położonych głównie w Anglii.
  26 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni.

  James Thompson (ur. 26 kwietnia 1974 w Yorku) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu LADA Sport Lukoil w serii World Touring Car Championship. Dwukrotny mistrz British Touring Car Championship (w latach 2002 oraz 2004).

  Wyścig – szybkościowa konkurencja sportowa, w której, według ustalonych zasad, trzeba zwykle pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie, bądź w określonym czasie jak największy dystans (np. wyścig 24h Le Mans).World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.
  Thompson podczas wyścigów BTCC w 1998

  Starty[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • driverdb.com - James Thompson
 • Lukoil Racing – rosyjski zespół wyścigowy założony w 1997 roku. Nazwa zespołu odnosi się do jego głównego sponsora, rosyjskiego przęesiębiorstwa naftowego Łukoil. W ostatnich latach ekipa poświęciła się głównie startom w World Touring Car Championship. Jednak w 2013 roku, kiedy to Łada zaangażowała się w WTCC jako producent, zespół został przejęty przez Ładę, lecz Łukoil pozostał sponsorem tytularnym. W przeszłości ekipa startował głównie w rosyjskich seriach wyścigowych, takich jak Russian Touring Car Championship, Rosyjska Formuła 1600, Russian Honda Civic Cup, Rosyjska Formuła 3, Formuła RUS oraz Supertourism, ale także w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Fińskiej Formule 3 i Włoskiej Formule 3.York – miasto w północnej Anglii w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców w jednostce administracyjnej City of York wynosi ponad 180 tys.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.