• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Outram

  Przeczytaj także...
  Baronet – najwyższy stopień wśród niższej szlachty angielskiej. Sporadycznie nadawany już w XIV w., ale w obecnej, dziedzicznej formie został ustanowiony przez Jakuba I w 1611 r. jako zachęta dla kolonizacji Ulsteru. Baronet otrzymywał dziedziczny tytuł rycerski, zaszczytny dodatek do herbu (małą tarczę z herbem Ulsteru - tzw. "Krwawa dłoń Ulsteru", umieszczany w kantonie lub w tarczy sercowej), order i nadanie ziemi. W zamian zobowiązany był do wystawienia oddziału wojska dla kolonizacji Irlandii. W 1625 r. ustanowiono tytuł baroneta Szkocji dla wsparcia kolonizacji Nowej Szkocji. Baronet nowej Szkocji otrzymywał podobnie dziedziczny tytuł rycerski, dodatek do herbu w postaci kantonu z krzyżem św. Andrzeja i nadanie 18 mil kwadratowych ziemi na wybrzeżach Nowej Szkocji. Po zjednoczeniu Anglii i Szkocji w 1707 r. zaprzestano nadawania obu tytułów wprowadzając jednolity tytuł baroneta Wielkiej Brytanii. Od 1801 r. nadawany jest konsekwentnie tytuł baroneta Zjednoczonego Królestwa. Tytuł baroneta dziedziczony jest według prawa primogenitury przez najstarszego syna, z wyłączeniem kobiet. W przypadku braku spadkobiercy przechodzi na kolejnego spadkobiercę z młodszej linii rodu.Prezydencja Bombaju była prowincją Indii Brytyjskich. W swoim największym obszarze zawierała dzisiejszy stan Gujarat, 2/3 zachodniej części stanu Maharashtra, włączając dystrykty Konkan, Desh i Khandesh, północno-zachodnią część stanu Karnataka, również pakistańską prowincję Sindh i brytyjskie terytorium Aden w Jemenie.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  James Outram

  Sir James Outram, 1st Baronet GCB, KSI (ur. 29 stycznia 1803 w Butterly w hrabstwie Derbyshire, zm. 11 marca 1863 w Bromley w Kencie), brytyjski wojskowy.

  Był synem Benjamina Outrama, inżyniera. Po śmierci rodziców James przeprowadził się w 1810 r. do hrabstwa Aberdeenshire. Wykształcenie odebrał w Udny School oraz Marischal College w Aberdeen. W 1819 r. rozpoczął służbę wojskową w Indiach, w szeregach 12 pułku piechoty. W 1825 r. został wysłany do Khandesh, gdzie szkolił oddziały lekkiej piechoty. W 1835 r. został agentem politycznym w prowincji Gujarat.

  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Henry Havelock KCB (ur. 5 kwietnia 1795 w Ford Estate w Bishopwearmouth niedaleko Sunderland, zm. 29 listopada 1857 w Lucknow), brytyjski wojskowy.

  Po wybuchu I wojny afgańskiej znalazł się w sztabie Armii Indusu. Podczas bitwy pod Ghazni zdobył nieprzyjacielski sztandar. Outram poprowadził wiele wypraw przeciwko afgańskim plemionom i w 1839 r. otrzymał rangę majora. Został również agentem politycznym w dystrykcie Lower Sind w prezydencji Bombaju. Wkrótce został przeniesiony do dystryktu Upper Sind. Podczas podboju Sindhu sprzeciwiał się agresywnej polityce swojego zwierzchnika, Charlesa Napiera, opowiadając się za układami pokojowymi z lokalnymi emirami. Podczas takich negocjacji został oblężony w Hajdarabadzie, ale udało mu się przebić do głównych sił. W 1843 r. otrzymał rangę podpułkownika.

  Order Gwiazdy Indii (ang. The Most Exalted Order of the Star of India) – brytyjski wysoki order, ustanowiony przez królową Wiktorię, nadawany od 1861 do 1948 osobom szczególnie zasłużonym dla Indii Brytyjskich.Wojna brytyjsko-perska - konflikt zbrojny w latach 1856-1857 między Wielką Brytanią a Persją. Przyczyną wojny były perskie pretensje do afgańskiego miasta Herat, przeciwko którym wystąpili Brytyjczycy. Wojna zakończyła się zrzeczeniem przez Persję jej pretensji do Heratu.

  W 1854 r. został rezydentem w Lucknow, a po aneksji prowincji Awadh w 1856 r. został jej pierwszym komisarzem. Mianowany w 1857 r. generałem-majorem dowodził wojskami brytyjskimi podczas wojny brytyjsko-perskiej. Za zwycięską wojnę otrzymał Krzyż Wielki Orderu Łaźni.

  Po wybuchu powstania Sipajów, Outram otrzymał komendę nad jednostkami Armii Bengalu od Kalkuty do Cawpore oraz z prowincji Awadh. Dzięki przyprowadzonym przezeń posiłkom we wrześniu 1857 r. udało się generałowi Henry'emu Havelockowi przerwać oblężenie Lucknow. Podczas tej bitwy Outram przekazał niższemu stopniem Havelockowi naczelne dowództwo, a sam dowodził ochotniczą kawalerią. Kiedy Lucknow zostało ponownie oblężone przez rebeliantów, Outram stanął na czele obrony. Brał również udział w drugim oblężeniu Lucknow w 1858 r. Następnie został awansowany do stopnia generała-porucznika.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  W lutym 1858 r. otrzymał specjalne podziękowania od obu izb parlamentu, tytuł baroneta oraz pensję w wysokości 1000 funtów rocznie. W 1860 r. z powodu złego stanu zdrowia powrócił do Anglii. Zmarł w 1863 r. i został pochowany w Opactwie Westminsterskim.

  Linki zewnętrzne[]

 • 1911encyclopedia.org
 • James Outram w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Opactwo westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna – The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.
  London Borough of Bromley – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-wschodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Bromley (ang. Bromley Council). Jest to największa londyńska gmina, na terenie której znajduje się także najwyższy punkt w Londynie - Westerham Heights w paśmie wzgórz North Downs.
  Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.
  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.
  Bitwa pod Ghazni – starcie zbrojne, które było jednym z początkowych epizodów I wojny brytyjsko-afgańskiej. Zdobycie miasta przez Brytyjczyków otworzyło im drogę na Kabul.
  Lucknow (hindi लखनऊ, trb. Lakhnau, trl. Lakhnaū, urdu لکھنؤ, ang. Lucknow) – miasto w północnych Indiach, stolica stanu Uttar Pradesh, na Nizinie Hindustańskiej, nad rzeką Gomati (dopływ Gangesu). Około 5 mln mieszkańców.
  Powstanie sipajów (ang. Great Mutiny, zwłaszcza w historiografii indyjskiej; także Sepoy Mutiny) – masowe antybrytyjskie wystąpienia zbrojne w Indiach w latach 1857-1859.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.