• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Martin - informatyk

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.
  Rapid Application Development (również RAD) oznacza "szybkie tworzenie aplikacji". Jest to ideologia i technologia polegająca na udostępnieniu programiście dużych możliwości prototypowania oraz dużego zestawu gotowych komponentów (np. zapewniających dostęp do bazy danych). Umożliwia to uzyskanie pewnego efektu już w pierwszych krokach programistycznych, jednocześnie stanowi poważne zagrożenie dla projektów o większych rozmiarach ze względu na łatwość nieprzemyślanego modyfikowania.
  dr James Martin

  James Martin (ur. 19 października 1933 w Ashby-de-la-Zouch – zm. 24 czerwca 2013 na Bermudach) – brytyjski informatyk, konsultant i przedsiębiorca, autor książek, futurolog i milioner. Fundator Oxford Martin School.

  Urodził się jako jedyne dziecko w rodzinie robotniczej. Uzyskał stypendium na Keble College w Oksfordzie, gdzie ukończył fizykę. Po odbyciu służby wojskowej, w 1959 roku zatrudnił się w IBM jako analityk przetwarzania informacji. Przeniesiony do Nowego Jorku pracował przy budowie pierwszego komercyjnego systemu czasu rzeczywistego – systemu rezerwacyjnego dla American Airlines. Po kolejnych wdrożeniach przeniósł się do Systems Research Institute IBMu i stał się ekspertem firmy w przetwarzaniu w czasie rzeczywistym. W 1965 wydał swój pierwszy podręcznik.

  Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1970 roku wydał popularnonaukową książkę futurologiczną The Computerized Society, a w 1977 r. jej kontynuację The Wired Society: A Challenge for Tomorrow, nominowaną do Nagrody Pulitzera. Po sukcesie drugiej książki odszedł z IBMu, został wolnym strzelcem i samodzielnym konsultantem. W 1981 r. współzałożył swoją pierwszą firmę konsultingową, później przemianowaną na James Martin Associates. Później współzałożył Database Design Inc.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Autor notacji Martina, promotor języków programowania czwartej generacji, jeden z najważniejszych twórców metodyki Rapid Application Development.

  Jako autor wydał ponad sto książek, które przyniosły mu duży majątek. W 1990 r. ufundował James Martin Centre for Nonproliferation Studies, zaś od 2004 roku wspierał (najpierw kwotą 60 mln funtów szterlingów, ostatecznie 150 mln) nową jednostkę na Uniwersytecie Oksfordzkim, nazwaną od 2010 roku jego imieniem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.

  Źródła zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Jamesa Martina
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martin Campbell-Kelly: James Martin obituary. Futurologist and IT pioneer who gave millions to Oxford University (ang.). The Guardian, 2013-06-23. [dostęp 2013-09-04].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Ashby-de-la-Zouch (pot. Ashby) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, w obrębie kompleksu National Forest. Zamieszkuje je 12 758 osób.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  American Airlines – amerykańskie linie lotnicze, jedna z czterech nadal istniejących wielkich amerykańskich linii, założonych przed deregulacją branży w 1978 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Fort Worth w Teksasie. Firma powstała w 1930.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.