James Lewin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Lewin (ur. 28 października 1887 w Berlinie, zm. 31 grudnia 1937 w Czelabińsku) – niemiecki lekarz neurolog.

Czelabińsk (ros. Челябинск) – miasto obwodowe w Rosji, na Uralu, nad rzeką Miass. Liczba ludności 1 095 909 (2010).PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

Jego rodzicami byli Nathan Lewin (1852–1909) i Agathe z domu Wedel (1853–1904). Uczył się najpierw w Sophien-Gymnasium w Berlinie, od 1907 studiował filozofię na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Tytuł doktora filozofii otrzymał w 1912 na podstawie dysertacji Die Lehre von den Ideen bei Malebranche. W tym samym roku rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Lipsku, gdzie jego nauczycielem był Paul Flechsig. Po otrzymaniu tytułu doktora medycyny w 1917 został asystentem Siemerlinga w klinice psychiatrycznej w Kilonii. Od 1920 praktykował w Berlinie. W 1933 emigrował do Paryża, gdzie otworzył sklep akwarystyczny. W 1936 emigrował do Rosji. Podjął pracę w Instytucie Psychiatrii i Neuropatologii Kramera. W następnym roku został aresztowany przez NKWD, oskarżony o szpiegostwo i rozstrzelany. W 2005 roku rehabilitowany.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Die Lehre von den Ideen bei Malebranche (1912)
 • Über Situations-Psychosen. Schumacher, 1917
 • Repetitorium der Psychiatrie: ein klinischer Leitfaden für Studierende und Ärzte. Barth, 1918
 • Geist und Seele: Ludwig Klages' Philosophie. Reuther & Reichard, 1931
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • H Steinberg, O Somburg, GR Boocock. Der deutsch-jüdische Psychiater James Lewin. Ein zweifach vergessenes Opfer. „Nervenarzt”, 2010. DOI: 10.1007/s00115-010-3068-7. PMID: 20607205. 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • James Lewin, Dr. Med. et. Phil., 1887-1937
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ernst Paul Bruno Siemerling (ur. 9 września 1857 w Müssow, zm. 6 stycznia 1931 w Berlinie) – niemiecki lekarz psychiatra i neurolog. Razem z Oswaldem Bumke wydawał czasopismo "Archiv für Psychiatrie und Nervenkrankheiten". Od 1893 kierował kliniką psychiatryczną w Tybindze, od 1900 w Kilonii.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Uniwersytet Lipski (niem. Universität Leipzig) – założony w 1409 roku w Lipsku (z fundacji książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego), jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Paul Emil Flechsig (ur. 29 czerwca 1847 w Zwickau, zm. 22 lipca 1929 w Lipsku) – niemiecki neuroanatom, psychiatra i neuropatolog. Twórca metody mielogenetycznej, uznawanej za przełom w neuroanatomii.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama