• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Ivory

  Przeczytaj także...
  Merchant Ivory Productions - filmowa grupa producencka, znana głównie dzięki ekranizacjom dramatów kostiumowych nurtu heritage films. Rdzeń grupy tworzą: reżyser James Ivory, producent Ismail Merchant i scenarzystka Ruth Prawer Jhabvala.Edward Morgan Forster (lub E. M. Forster) (ur. 1 stycznia 1879 w Londynie, zm. 7 czerwca 1970 w Coventry) – angielski prozaik, eseista i krytyk literacki.
  Kazuo Ishiguro (カズオ・イシグロ Kazuo Ishiguro, oryg. 石黒一雄 Ishiguro Kazuo, ur. 8 listopada, 1954) brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Urodził się w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960, kiedy miał pięć lat. Obecnie mieszka w Londynie.

  James Francis Ivory (ur. 7 czerwca 1928 w Berkeley) – amerykański reżyser i scenarzysta.

  Studiował architekturę na University of Oregon oraz sztukę filmową na University of Southern California. Jego pierwsze filmy powstały w ramach ćwiczeń uczelnianych, następnie kręcił filmy dokumentalne.

  W 1961 wspólnie z Ismailem Merchantem, swoim partnerem życiowym, założył grupę producencką Merchant Ivory Productions. Ich wieloletni związek jak i samą współpracę przerwała dopiero śmierć Marchanta w 2005. Ważną rolę w twórczości Ivory’ego odegrała także Ruth Prawer Jhabvala, współautorka scenariusza wielu jego filmów.

  Pan i Pani Bridge (ang. Mr. and Mrs. Bridge, 1990) − amerykańsko-brytyjski dramat filmowy w reżyserii Jamesa Ivory’ego i według scenariusz Ruth Prawer Jhabvala. Film otrzymał po jednej nominacji do Oscara i Złotego Globu dla Joanne Woodward. Ekranizacja powieści autorstwa Evana S. Connella.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Ivory jest ceniony za stylowe adaptacje arcydzieł literatury angielskiej. Pierwszy wielki sukces odniósł w 1985 - jego Pokój z widokiem, na podstawie powieści E.M. Forstera zdobył szereg nagród na różnych festiwalach. Równie dobre wrażenie zrobiły dwa filmy z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych - Powrót do Howards End (ponownie na podstawie powieści Forstera) i Okruchy dnia (ekranizacja książki Kazuo Ishiguro o tym samym tytule). Ivory zrealizował także trzy filmy na podstawie prozy Henry’ego Jamesa.

  Pokój z widokiem (ang. A Room with a View) – film obyczajowy produkcji brytyjskiej w reżyserii Jamesa Ivory’ego z 1986 roku. Zaliczany do nurtu heritage films.Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Nowym Jorku, zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.

  Jego filmy były wielokrotnie nominowane do Oscara w różnych kategoriach.

  Wybrana filmografia[]

 • Shakespeare Wallah (1965)
 • Zwariowane party (The Wild Party 1975)
 • Europejczycy (The Europeans 1979)
 • Bostończycy (The Bostonians 1984)
 • Pokój z widokiem (A Room with a View 1985)
 • Maurycy (Maurice 1987)
 • Pan i Pani Bridge (Mr. and Mrs. Bridge 1990)
 • Powrót do Howards End (Howards End 1991)
 • Okruchy dnia (The Remains of the Day 1993)
 • Jefferson w Paryżu (Jefferson in Paris 1995)
 • Picasso – twórca i niszczyciel (Surviving Picasso 1996)
 • Córka żołnierza nie płacze (Córka żołnierza nie płacze 1998)
 • Rozwód po francusku (Le Divorce 2003)
 • Biała hrabina (The White Countess 2005)
 • Przypisy

  1. Warren Hoge: Ismail Merchant, Producer of Sumptuous and Literate Films, Dies at 68 (ang.). [dostęp 25 października 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • James Ivory w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • James Ivory w bazie filmweb.pl
 • James Ivory w bazie stopklatka.pl
 • Biografia na stronie Merchant Ivory Productions
 • Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.Picasso – twórca i niszczyciel - amerykański film biograficzny z 1996 roku na podstawie powieści Arianny Stassinopoulos Huffington. Film przedstwia życie Picassa w okresie związku z Françoise Gilot.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Powrót do Howards End (ang. Howards End, 1992) – brytyjsko-japoński dramat filmowy w reżyserii Jamesa Ivory’ego. Adaptacja powieści autorstwa Edwarda Morgana Forstera pt. Howards End. Film otrzymał trzy Oscary i dwie nagrody BAFTA w tym dla najlepszego filmu roku. Obraz wyprodukowała grupa Merchant Ivory Productions, a scenariusz wyszedł spod pióra Ruth Prawer Jhabvala. Film zaliczany jest do nurtu heritage films.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Ismail Merchant (ur. 25 grudnia 1936 w Bombaju, zm. 25 maja 2005 w Londynie) - brytyjski producent filmowy pochodzenia indyjskiego, życiowy partner oraz współpracownik reżysera Jamesa Ivoriego. Sam również wyreżyserował kilka filmów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.