• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Horner  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Titanic – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu Titanica w 1912 roku. Zdobył jedenaście Oscarów (Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej), w tym za najlepszy film.Ron Howard (ur. 1 marca 1954 w Duncan) – amerykański reżyser filmowy i aktor. Zdobywca Oscara za film Piękny umysł oraz Emmy za serial Bogaci bankruci, a także Saturna za obraz Kokon. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  James Roy Horner (ur. 14 sierpnia 1953 w Los Angeles, zm. 22 czerwca 2015 w Santa Barbara) – amerykański kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 110 filmów.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Młodość i wykształcenie
 • 1.2 Początki kariery
 • 1.3 Lata 1990-1999
 • 1.4 Lata 2000-2015
 • 1.5 Życie prywatne
 • 2 Kompozycje filmowe
 • 2.1 Filmy kinowe
 • 2.2 Filmy i seriale telewizyjne
 • 2.3 Filmy dokumentalne
 • 2.4 Filmy krótkometrażowe
 • 2.5 Kompozycje do filmów Amerykańskiego Instytutu Filmowego
 • 3 Inne kompozycje
 • 3.1 Kompozycje koncertowe
 • 3.2 Inne prace
 • 4 Nagrody i wyróżnienia
 • 4.1 Inne wyróżnienia
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.

  Życiorys[]

  Młodość i wykształcenie[]

  James Roy Horner urodził się 14 sierpnia 1953 w Los Angeles, w rodzinie żydowskich imigrantów z Austro-Węgier. Jego ojcem był Harry Horner – scenograf (zdobywca dwóch Oscarów) i reżyser, a matką Joan Fraenkel. Był bratem Christophera i Anthonego. Rodzina Hornera w późnych latach 50. przeniosła się do Londynu. Tam, w wieku pięciu lat James rozpoczął naukę gry na fortepianie.

  Podróż do Nowej Ziemi (ang. The New World) – amerykański film historyczny z 2005 roku w reżyserii Terrence’a Malicka.W sercu Afryki – amerykański film przygodowy z 1993 roku na podstawie książek A Story Like the Wind i A Far Off Place Laurensa Van der Posta.

  Studia kompozytorskie rozpoczął na Royal College of Music w Londynie, w klasie Györgego Ligetiego. Po roku, w latach 70. powrócił do Kalifornii, gdzie studiował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a następnie na Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (studiował m.in. w klasie Paula Chihary). Otrzymał tytuł magistra teorii muzyki i kompozycji i rozpoczął studia doktorskie jednocześnie nauczając oraz współpracując przy muzycznej ilustracji filmów studenckich Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Po rozczarowującej pracy przy swoim pierwszym koncercie Spectral Shimmers zrezygnował z kariery pedagogicznej i kompozytorskiej, zwracając się ku karierze kompozytora muzyki filmowej.

  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Początki kariery[]

  Horner początkowo tworzył muzykę do filmów studenckich, a w roku 1979 rozpoczął współpracę z wytwórnią New World Pictures Rogera Cormana specjalizującej się w niskobudżetowych horrorach i filmach fantastycznych. W ten sposób Horner stworzył swoje pierwsze oprawy muzyczne do filmów, tj. Lady in Red, Humanoidy z głębiny, Bitwa wśród gwiazd. Tworzył także do filmów telewizyjnych.

  Legenda Zorro (ang. The Legend of Zorro) – film przygodowy amerykańskiej produkcji z 2005 roku w reżyserii Martina Campbella. Kontynuacja filmu "Maska Zorro" z Antonio Banderasem w roli tytułowej, która w oczach krytyków nie spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem, jak jej poprzednik, a jednak mimo to przez widzów została przyjęta pozytywnie.Pradawny ląd (ang. The Land Before Time) – amerykański film animowany wyprodukowany przez Universal Studios w reżyserii Dona Blutha. Jest to pierwszy film z cyklu 13 filmów. Opowiada o przygodach 5 dinozaurów: Liliputa (apatozaur), Cery (triceratops), Pterusia (pteranodon), Kaczusi (zaurolof) i Szpica (stegozaur).

  Większy rozgłos przyniosły mu oprawy muzyczne do filmów: Ręka Olivera Stone’a i Star Trek II: Gniew Khana. Dzięki nim, Horner zaczął otrzymywać więcej propozycji filmowych, głównie science-fiction i fantasy. W roku 1984 Akademia Filmów Science-Fiction, Horror i Fantasy nagrodziła go dwoma nominacjami za muzykę do filmu Coś paskudnego tu nadchodzi i Krull oraz statuetką Saturna za muzykę do Burzy mózgów. W roku 1983, jako najmłodszy dyrygent w historii, współpracował z orkiestrą London Symphony Orchestra (po raz pierwszy przy Burzy mózgów i wielokrotnie w późniejszych latach).

  James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.

  W roku 1985 przy filmie Kokon po raz pierwszy współpracował z reżyserem Ronem Howardem. W roku 1986 dzięki muzyce do filmu Obcy – decydujące starcie Jamesa Camerona, otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Napisał także muzykę do filmu animowanego Amerykańska opowieść. Za piosenkę z filmu otrzymał nominację do Oscara oraz dwie nagrody Grammy. Była to także pierwsza jego praca do filmu wyprodukowanego przez Stevena Spielberga. Horner w późniejszych latach napisał muzykę do kilku wyprodukowanych przez niego filmów familijnych i animowanych jak Pradawny ląd, Kacper czy Balto. Dzięki zdobytym wyróżnieniom, Horner na przełomie lat 80. i 90. stał się jednym z najbardziej znanych kompozytorów Hollywood.

  Avatar – amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

  Lata 1990-1999[]

  W roku 1990 Horner otrzymał swoją trzecią nominację do Oscara za muzykę do filmu Pole marzeń. W roku 1993 napisał muzykę aż do dziewięciu filmów. Nawiązał także współpracę z Melem Gibsonem przy filmie Człowiek bez twarzy. Pisał muzykę do filmów familijnych m.in. Jack Niedźwiadek, W sercu Afryki, Jumanji. W roku 1995 Horner zdobył dwie nominacje do Oscara za muzykę do Apollo 13 i Braveheart. Waleczne serce.

  Michael Apted (ur. 10 lutego 1941 w Aylesbury, Buckinghamshire) – angielski reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Od 2003 r. prezydent Stowarzyszenia Reżyserów Amerykańskich (Directors Guild of America).Balto − amerykański film animowany z 1995 roku, opowiadający o losach psa Balto. Powstały dwie kontynuacje filmu: Balto II: Wilcza wyprawa (2002) i Balto III: Wicher zmian (2004).

  W roku 1997 Horner napisał muzykę do filmu Jamesa Camerona Titanic. Film okazał się kasowym sukcesem, a kompozytor został nagrodzony Oscarem i Złotym Globem. Piosenka My Heart Will Go On skomponowana przez Hornera także odniosła sukces przynosząc twórcy kolejnego Oscara, Złoty Glob i trzy nagrody Grammy. Płyta z muzyką z filmu stała się najlepiej sprzedającym się wydaniem z muzyką filmową w historii.

  Burza mózgów – technika wywodząca się z psychologii społecznej, która ma na celu doskonalenie decyzji grupowych. Burza mózgów jest również formą dyskusji dydaktycznej, wykorzystywaną jako jedna z metod nauczania. Zalicza się ją wówczas do metod aktywizujących, która stanowi podgrupę metod problemowych. Jedna z tak zwanych metod heurystycznych.Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.

  W kolejnych latach Horner skomponował muzykę m.in. do filmu katastroficznego Dzień zagłady i do filmów o przygodach Zorro (Maska Zorro w roku 1998).

  Lata 2000-2015[]

  Po roku 2000 Horner napisał muzykę m.in. do filmów wojennych (Wróg u bram, Cena honoru), kasowego filmu historycznego Troja, filmu Mela Gibsona Apocalypto. Stworzył także oprawę muzyczną do filmów Piękny umysł (2001) i Dom z piasku i mgły (2003) za które otrzymał nominacje do Oscara oraz do filmu Legenda Zorro (2004).

  Embraer EMB 312 Tucano – samolot treningowy brazylijskiej firmy Embraer. Samolot zdobył dużą popularność na całym świecie. W 1996 roku oblatano nowy model Embraer EMB 314 Super Tucano.Calabasas – miasto w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii. W 2010 było zamieszkiwane przez 23 058 osób. Słynie z wielu znanych mieszkańców.

  W roku 2009 Horner stworzył muzykę do kolejnego kasowego filmu Camerona Avatar. Otrzymał za nią nominacje do wielu nagród w tym do Oscara i Złotego Globu.

  W kolejnych latach Horner pisał muzykę zarówno do filmów niszowych jak Czarne złoto i meksykański film For Greater Glory oraz do filmów kasowych jak Niesamowity Spider-Man.

  Horner zginął 22 czerwca 2015 r. w katastrofie lotniczej samolotu Embraer EMB 312 Tucano, w wieku 61 lat.

  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życie prywatne[]

  Żoną Jamesa Hornera była Sarah Horner. Razem mieli dwie córki i mieszkali w Calabasas w Kalifornii.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Apocalypto – film fabularny z 2006 wyreżyserowany przez Mela Gibsona. Akcja dzieje się w Meksyku przed pierwszym kontaktem Majów z cywilizacją europejską.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Obcy – decydujące starcie (tytuł oryg. Aliens) – film fantastycznonaukowy z 1986 roku, druga część serii filmów o Obcym, wyreżyserowana przez Jamesa Camerona. Laureat dwóch Oscarów za efekty specjalne i montaż dźwięku.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  The London Symphony Orchestra (LSO) – Londyńska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z ważniejszych orkiestr Zjednoczonego Królestwa. Od roku 1982 LSO ma swoją siedzibę w londyńskim Barbican Centre.
  Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.