• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Gamble

  Przeczytaj także...
  Enniskillen (irl. Inis Ceithleann) - miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna; stolica Hrabstwa Fermanagh). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 15 592 mieszkańców.Gambier – wieś w USA, w hrabstwie Knox, w stanie Ohio. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska oficera Jamesa Gambier (Royal Navy officer).
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  James Gamble (ur. 3 kwietnia 1803 w Enniskillen; zm. 29 kwietnia 1891 w Cincinnati) – amerykański producent mydła, który był pochodzenia irlandzkiego.

  Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio. Leży nad rzeką Ohio (na jej północnym brzegu), będącą jednocześnie granicą ze stanem Kentucky. Wraz z przedmieściami, enklawami, zarzecznymi miastami i przedmieściami stanu Kentucky ulokowanymi w hrabstwach Boone, Kenton i Campbell, i przyległym pograniczem stanu Indiana (przede wszystkim Lawrenceburg), ok. 1,5 mln ludności zamieszkuje aglomerację Cincinnati z tendencją wzrostową.Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).

  Uczęszczał do Portora Royal School w Enniskillen, a później do Kenyon College w Gambier w stanie Ohio. W 1837 roku razem ze swoim szwagrem Williamem Procterem założył w Cincinnati przedsiębiorstwo Procter & Gamble z początkowym kapitałem 7000 USD, produkujące mydło i świece. Firma zdobyła dominującą pozycje na rynku dzięki lukratywnym kontraktom na dostawy mydła dla wojsk Unii podczas wojny secesyjnej. Żonaty z Elizabeth Ann Norris (1822-1888), siostrą Oliwii Norris, która była żoną Williama Proctera. Para posiadała dziesięcioro dzieci, m.in.: Jamesa Norrisa Gamble'a, chemika, twórcy receptury mydła "Ivory".

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. James Gamble w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. William Procter w bazie Notable Names Database (ang.)
  3. Encyclopædia Britannica - Procter & Gamble Company
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.797 sek.