• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Fiennes

  Przeczytaj także...
  Małgorzata Andegaweńska fr. Marguerite d’Anjou (ur. 23 marca 1430, zm. 25 sierpnia 1482) – córka René I Andegaweńskiego, księcia Andegawenii, de Bar, hrabiego Prowansji i tytularnego króla Neapolu oraz Izabeli Lotaryńskiej. Królowa Anglii jako żona Henryka VI w latach 1445-1471.Wojna stuletnia – nazwa nadana przez XIX-wiecznych historyków serii konfliktów zbrojnych, które z przerwami toczyły się przez 116 lat w XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  James Fiennes (ur. ok. 1395, zm. 4 lipca 1450 w Londynie), angielski arystokrata, żołnierz i polityk.

  Walczył we Francji podczas wojny stuletniej. W 1446 r. zasiadł w Parlamencie. Członkiem ciała ustawodawczego był do 1449 r. W 1447 r. został mianowany konstablem zamku Dover i Lordem Strażnikiem Pięciu Portów. W tym samym roku otrzymał tytuł barona Saye i Sele. W 1449 r. został Lordem Wielkim Skarbnikiem. Był stronnikiem księcia Suffolk, faworyta królowej Małgorzaty Andegaweńskiej i faktycznego władcy Anglii w zastępstwie chorego na umyśle króla Henryka VI.

  Dover – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, brytyjski port nad kanałem La Manche. Punkt Anglii najbliższy Francji – jest oddalony od francuskiego portu Calais o 34 kilometry, dlatego też Dover nazywane jest Bramą Anglii.Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

  Kariera Fiennesa dobiegła końca w 1450 r. Niepowodzenia we Francji i niepokoje w Anglii doprowadziły do upadku Suffolka i jego śmierci. Fiennes został pozbawiony urzędów i uwięziony w Tower of London. W czerwcu 1450 r. w Kencie wybuchło powstanie ludowe pod wodzą Jacka Cade'a. Powstańcy ruszyli na Londyn i zdobyli miasto. Fiennes został wyciągnięty z więzienia i ścięty przez buntowników.

  Henryk VI Lancaster (ur. 6 grudnia 1421, zm. 21 maja 1471) – był królem Anglii od 1422 r. do 1461 r., a potem ponownie od 1470 r. do 1471 r. oraz królem Francji od 1422, de facto do 1453 (później król tytularny). Syn Henryka V i Katarzyny de Valois, księżniczki francuskiej.Królowe Anglii – jest to chronologiczny spis żon władców angielskich; wszystkich koronowanych lub też jedynie używających tytułu królewskiego. W nawiasach podane są ich daty życia i śmierci, obok podane jest również imię ich królewskiego małżonka.

  Baronię Saye i Sele odziedziczył jego najstarszy syn, William.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Faworyt – mniej lub bardziej oficjalny kochanek królowej bądź króla. Również określenie osoby zaufanej, obdarzonej szczególną łaską królewską i zazwyczaj pełniącej funkcję pierwszego ministra lub pierwszej damy dworu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.