• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Carter - muzyk

  Przeczytaj także...
  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Warsaw Summer Jazz Days światowej rangi festiwal jazzowy, organizowany od 1992 roku w Warszawie przez Mariusza Adamiaka (założyciel klubu Akwarium). Początkowo powstał jako przeciwwaga do Jazz Jamboree. Jego oficjalne cele to "promocja jazzu współczesnego niezależnie od jego rodowodu czy przynależności państwowej, prezentowanie tego co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie".

  James (Larry) Carter (ur. 3 stycznia 1969 w Detroit, USA) – amerykański muzyk jazzowy.

  Carter urodził się i uczył grać w Detroit. Pochodził z bardzo muzykalnej rodziny. Pierwsze lekcje dawała mu matka, która śpiewała, grała na fortepianie i skrzypcach. Starszy brat Jamesa, Robert, grał na perkusji, drugi brat: Kevin - na gitarze, a siostry Virginia i Priscilla - na flecie i fortepianie. Jedną ze swoich płyt Chasin' the Gypsy (2000) nagrał z kuzynką: Reginą Carter, skrzypaczką jazzową. Jako młody człowiek uczestniczył w warsztatach muzycznych Blue Lake Fine Arts Camp organizowanych na terenie stanu Michigan. Jednym z jego nauczycieli był saksofonista tenorowy Donald Washington, Sr., założyciel grupy Bird-Trane-Sco-Now. Jako członek tej grupy Carter w 1986 nagrał płytę, która ukazała się w niewielkim nakładzie.

  Lester Bowie (ur. 11 października 1941 w Frederick, Maryland, zm. 8 listopada 1999 w Nowym Jorku) – amerykański trębacz jazzowy i kompozytor. Członek zespołu Art Ensemble of Chicago.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Po przenosinach do Nowego Jorku, od połowy lat 90. stał się aktywną postacią amerykańskiej sceny jazzowej. Koncertował, nagrywał ze znanymi muzykami i wydawał kolejne płyty grając głównie na saksofonach (altowym, tenorowym i barytonowym), flecie i klarnecie basowym. Nagrany w 1993 w Japonii album JC On The Set, to płyta na której Carter po raz pierwszy wystąpił w roli lidera własnego zespołu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Na sesje nagraniowe zapraszali go m.in. Cyrus Chestnut , Wynton Marsalis. Nagrywał jako członek Mingus Big Band, Lester Bowie's New York Organ Ensemble, w zespołach Juliusa Hemphilla (uczestnicząc np. w nagraniach jego płyty The Fat Man And The Hard Blues). Nagrywał też z awangardowym saksofonistą Frankiem Lowe. Był jednym z muzyków, których zaproszono do nagrania płyty Tough Young Tenors. Przez trzy kolejne lata wygrywał w plebiscycie krytyków magazynu Down Beat w kategorii saksofon barytonowy.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. JC On The Set – debiutancki album jazzowego saksofonisty Jamesa Cartera nagrany przez James Carter Quartet 14 i 15 kwietnia 1993. Płyta, na której 24-letni wtedy Carter po raz pierwszy wystąpił w roli lidera własnego zespołu, została nagrana w Sound on Sound Studios w Nowym Jorku dla japońskiej wytwórni DIW. 23 sierpnia 1994 ukazało się jej amerykańskie wydanie DIW/Columbia Records.

  Swój pierwszy saksofon altowy otrzymał mając jedenaście lat. Obecnie posiada kilkadziesiąt różnych instrumentów (w tym m.in. 5 różnych modeli saksofonów P. Mauriat, której to firmy od 2006 jest "firmowym" muzykiem).

  James Carter w 2000 występował m.in. na Warsaw Summer Jazz Days.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • 1994: JC On The Set
 • 1995: Jurassic Classics
 • 1995: The Real Quietstorm
 • 1996: Conversin' with the Elders
 • 1998: In Carterian Fashion
 • 2000: Layin' in the Cut
 • 2000: Chasin' the Gypsy
 • 2003: Gardenias for Lady Day
 • 2004: Live at Baker's Keyboard Lounge
 • 2005: Out of Nowhere
 • 2008: Present Tense
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • książeczka (booklet) płyty JC On The Set
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • High kicks and belly blows - artykuł ze zdjęciami autorstwa Tony'ego Gieske'a
 • James Carter - biografia ze strony American International Artists
 • Strona MusicMatch
 • Recenzja koncertu
 • Fotografie z Jazz Alley - zdjęcia autorstwa Bruce'a C Moore
 • Edutain - dyskografia Jamesa Cartera
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Charles Mingus Jr. (ur. 22 kwietnia 1922 w Nogales, zm. 5 stycznia 1979 w Cuernavaca) – amerykański kontrabasista jazzowy, kompozytor, bandlider i pianista. Był także znanym aktywistą antyrasistowskim.
  Wynton Marsalis (ur. 18 października 1961 w Nowym Orleanie) – amerykański trębacz i kompozytor zajmujący się jazzem i muzyką poważną. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.