• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Baldwin

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Fiorello Henry La Guardia (ur. 8 maja 1961 w Greenwich Village, zm. 20 września 1947 w Riverdale) – amerykański adwokat i polityk, od 1 stycznia 2014 burmistrz Nowego Jorku.

  James Baldwin (ur. 2 sierpnia 1924 w Nowym Jorku, zm. 1 grudnia 1987 w Saint-Paul-de-Vence) – amerykański powieściopisarz i eseista, Afroamerykanin. Jego powieści i manifesty zaliczane są do najważniejszych dzieł literatury afroamerykańskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodził z wielodzietnej rodziny. Był dziewiątym dzieckiem nigerijskiego pastora. Wychował się w Harlemie pod okiem surowego ojczyma, który sprzeciwiał się jego literackim aspiracjom. Znalazł jednak wsparcie u swego nauczyciela. Pomógł mu także burmistrz Nowego Jorku, Fiorello La Guardia, a później inny czarnoskóry pisarz, idol Baldwina, Richard Wright. W młodości imał się różnych zajęć, był m.in kaznodzieją. Do roku 1942 uczęszczał do DeWitt Clinton High School.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

  Baldwin, podobnie jak wielu innych amerykańskich pisarzy tego okresu, przeniósł się na jakiś czas do Europy – w 1948 r. zamieszkał w Paryżu. Po powrocie do Ameryki zaangażował się w ruch praw obywatelskich i działania na rzecz równości rasowej. Aktywnie wspierał działalność Martina Luthera Kinga.

  Kaznodzieja – duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań. Do najwybitniejszych kaznodziejów w dziejach Polski należą:International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Tematyka utworów Baldwina często dotyczy problemów rasizmu i prześladowania homoseksualizmu, widzianych z perspektywy osobistych doświadczeń (sam był homoseksualistą).

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • 1953 Głoś to na górze (Go Tell It on the Mountain, wyd. polskie 1966)
 • 1955 Zapiski syna tego kraju (Notes of a Native Son, wyd. polskie 2019)
 • 1956 Mój Giovanni (Giovanni's Room, wyd. polskie 1991)
 • 1962 Nikt nie zna mego imienia (Nobody Knows My Name: More Notes of a Native Son)
 • 1962 Inny kraj (Another Country, wyd. polskie 1968)
 • 1963 Następnym razem pożar (The Fire Next Time)
 • 1965 Zaułek Amen (The Amen Corner)
 • 1966 Na spotkanie człowieka (Going to Meet the Man)
 • 1968 Powiedz mi, jak dawno odszedł pociąg (Tell Me How Long the Train's Been Gone)
 • 1974 Gdyby ulica Beale umiała mówić (If Beale Street Could Talk, wyd. polskie 1977)
 • 1985 The Evidence of Things Not Seen
 • 1986 The Price of the Ticket
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Elke Schwarck: Autoren in Wort und Bild. Gütersloh: Bertelsmann, Reinhardt Mohn. (niem.)
 • Lee A. Daniels, James Baldwin, Eloquent Writer In Behalf of Civil Rights, Is Dead, nytimes.com, 2 grudnia 1987 [dostęp 2013-12-10] (ang.).
 • JarasRS: Namiętny styl z czarnego Harlemu – postać pisarza J.Baldwina. hip-hop.pl, 4 czerwca 2004. [dostęp 2013-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 września 2011)].
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Gütersloh – miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Gütersloh. Leży na południowy zachód od miasta Bielefeld. Prawa miejskie otrzymało w 1825 roku.




  Warto wiedzieć że... beta

  Bertelsmann AG – międzynarodowym koncernem mediowym założonym w 1835 z siedzibą w Gütersloh, w Niemczech. Firma działa w 63 krajach i zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (stan na 30 czerwca, 2007). W 2006 roku koncern odnotował przychody w wysokości 19,3 miliardów €, zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 1,87 miliarda €, a dochód netto 2,4 miliardów €. Od 1 stycznia 2008 dyrektorem generalnym Bertelsmann AG jest Hartmut Ostrowski.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Saint-Paul-de-Vence - to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. W miejscowości tej żył i zmarł malarz Marc Chagall.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.