• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Arcene

  Przeczytaj także...
  Willie Francis (ur. 12 stycznia 1929, zm. 9 maja 1947) - był niepełnoletnim Murzynem, który został skazany na śmierć na krześle elektrycznym w amerykańskim stanie Luizjana za morderstwo.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  James Arcene, (ur. ok. 1862, zm. 18 czerwca 1885 w Arkansas) – najmłodszy skazany na śmierć w USA i na całym kontynencie.

  Był Indianinem z plemienia Czirokezów. W wieku 10 lat został skazany przez sąd federalny za udział we włamaniu i morderstwie, jednak udało mu się uciec. Ukrywał się do 23 roku życia. Został schwytany w 1885 r., a następnie powieszony za zbrodnię sprzed 13 lat.

  Przypadek Jamesa Arcene bywa przytaczany w dyskusjach o karze śmierci wobec dzieci w Stanach Zjednoczonych, a także jako przykład nierównego traktowania Murzynów i Indian w stosunku do białych (najmłodszą dziewczyną, na której wykonano wyrok śmierci w USA była także Indianka, powieszona w Connecticut w 1786 12-letnia Hannah Ocuish).

  George Junius Stinney (ur. 21 października 1929, zm. 16 czerwca 1944) – najmłodszy skazany na śmierć w USA i na całym kontynencie amerykańskim w XX wieku (najmłodszym w historii tej części świata był James Arcene). Gdy wykonywano wyrok miał czternaście lat, siedem miesięcy i 29 dni. Stinney był Murzynem, najstarszym synem ubogiego młynarza w stanie Karolina Południowa.Czirokezi (nazwa własna Tsalagi, ang. Cherokee) — plemię Indian Ameryki Północnej pierwotnie wywodzące się od Irokezów i zamieszkujące podgórskie, zachodnie obszary Karoliny Południowej i Północnej, północną Georgię i wschodnie Tennessee. Później większość jego członków zostało przymusowo przesiedlona na tereny płaskowyżu Ozark. Byli jednym z plemion wliczanych w skład grupy Pięciu Cywilizowanych Plemion. Posługują się językiem czirokeskim.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • George Junius Stinney
 • Hannah Ocuish
 • Virginia Christian
 • Willie Francis
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/200109502-Kara-smierci-w-USA-Dzieci-ktorym-Ameryka-nie-dala-drugiej-szansy.html
 • www.amnestyusa.org
 • www.unhchr.ch
 • www.workers.org
 • Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hannah Ocuish (ur. prawdop. w 1774, zm. 20 grudnia 1786 w Nowym Londonie, w stanie Connecticut) – w wieku 12 lat i dziewięciu miesięcy została najmłodszą kobietą skazaną na śmierć w historii Stanów Zjednoczonych. Była Indianką z plemienia Pekotów.
  Czarna rasa człowieka (rasa negroidalna) – według dawnych koncepcji jedna z trzech głównych, opartych na fenotypie ras człowieka (obok białej i żółtej).
  Virginia Christian (ur. 15 sierpnia 1895, zm. 16 sierpnia 1912 w stanie Wirginia) – jedyna niepełnoletnia kobieta stracona na krześle elektrycznym. Była Murzynką, skazaną za uduszenie swojego białego pracodawcy w Elizabeth City. Gubernator William Hodges Mann nazwał to najnikczemniejszym morderstwem w historii stanu. Wyrok wykonano w Więzieniu Stanowym (Virginia State Penitentiary) w Richmond. Była także ostatnią niepełnoletnią kobietą skazaną na śmierć w całych Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.