• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Albert Bonsack  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Thomas Alva Edison (ur. 11 lutego 1847, zm. 18 października 1931) – jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to około 5000 patentów, z których wystawionych na jego nazwisko jest w Stanach Zjednoczonych 1093, a poza nimi 1239. Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880).
  Maszyna Bonsacka, rysunek z patentu 238,640
  Schemat mechanizmu działania maszyny Bonsacka

  James Albert Bonsack (ur. 9 października 1859 w Bonsack, zm. 2 czerwca 1924) – amerykański wynalazca, twórca pierwszej przemysłowej maszyny do zwijania papierosów w 1880 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Przyszedł na świat 9 października 1859 w Bonsack, małej miejscowości w Roanoke County w stanie Wirginia. Jego rodzicami byli Jacob Bonsack i Sarah Bonsack z domu Whitmore. Miał siedmioro rodzeństwa. Ojciec był zamożnym właścicielem zakładu przeróbki wełny.

  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Bracia Orville Wright (ur. 19 sierpnia 1871, zm. 30 stycznia 1948) i Wilbur Wright (ur. 16 kwietnia 1867, zm. 30 maja 1912), amerykańscy pionierzy lotnictwa. Uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.

  Działalność wynalazcza i przemysłowa[ | edytuj kod]

  Jego zainteresowanie produkcją papierosów wzięło się z gigantycznej ówcześnie nagrody w wysokości 75,000 USD (ponad 1,740 tys. USD w cenach z 2019), którą w 1875 r. firma Allen and Ginter Tobacco Company z Richmond w Wirginii zaoferowała za wynalezienie skutecznej maszyny zdolnej do zwijania papierosów. W latach siedemdziesiątych XIX wieku były one nadal wytwarzane ręcznie, przy czym wykwalifikowany pracownik mógł wytworzyć średnio tylko 200 papierosów w czasie jednej zmiany, a z 96 centów ceny sprzedaży tysiąca gotowych ręcznie robionych papierosów, po odjęciu kosztów pracy pozostawało zaledwie 10 centów.

  Lynchburg - miasto w USA, w środkowej części stanu Wirginia, nad rzeką James (uchodzącą do Oceanu Atlantyckiego), u podnóża Appalachów. Około 65,7 tys. mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Dzięki znajomości maszyn w zakładzie ojca wierzył, że może sobie z tym wyzwaniem poradzić. Początkowo pracował z kilkoma kolegami, ale szybko wykupił ich udziały, gdy stracili zainteresowanie projektem. W owym czasie skonstruował element zwijający bibułkę wokół tytoniu, wykonany z blachy mosiężnej.

  W 1878 został przez rodziców wysłany do Roanoke College w Salem, ale był już wówczas tak zaprzątnięty ideą zbudowania maszyny wytwarzającej papierosy, że zaniedbywał naukę i ostatecznie przerwał ją. Dostał wówczas od ojca przestrzeń na mały warsztat w zakładzie. Powstał w nim mechanizm zasilania zwijacza (w czym miał udział brat Jamesa) i nóż automatycznie odcinający gotowe papierosy. Podjęta wówczas próba opatentowania rozwiązań doprowadziła do odkrycia, że trzy lata wcześniej patent na podobną, ale mniej sprawną maszynę uzyskał Albert Hook. Ostatecznie Jacob Bonsack, wierzący w talent syna, wyłożył 18,000 USD (ponad 460 tys. USD w cenach z 2019) na wykupienie patentu Hooka. Gdy maszyna Bonsacka była gotowa do przetransportowania do siedziby Allen and Ginter Tobacco Company, spłonęła na stacji kolejowej w Lynchburgu. Za wypłacone mu odszkodowanie Bonsack odbudował ją w ulepszonej postaci i złożył wnioski o patenty, które zostały przyznane w 1881: patent USA numer 238,640 od 8 marca 1881 r. i numer 247,795 od 4 października 1881 r.

  Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 w Edynburgu, zm. 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie) – szkocki wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych. Z zawodu był logopedą i nauczycielem muzyki.Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  Utworzono firmę Bonsack Machine Corporation, której udziałowcami byli James Albert Bonsack, jego ojciec Jacob, przyjaciel rodziny D.B. Strouse oraz bankier, w innym źródle opisany jako P.A. Krise, sekretarz i skarbnik spółki. Funkcje zarządcze w kolejnych latach sprawował głównie Strouse.

  Maszyna Bonsacka była w stanie wyprodukować 70 000 papierosów w ciągu dnia, a po osiągnięciu pełnej wydajności nawet 120 000, co stanowiło wówczas 20% zapotrzebowania rynkowego w USA, rewolucjonizując przemysł papierosowy i zastępując pracę 40 do 50 robotników. Ostatecznie Allen and Ginter, mimo pozytywnych wyników testów, nie zdecydowali się na oparcie produkcji na maszynie Bonsacka. Zrobił to w 1883 roku James Buchanan „Buck” Duke, osiągając w 1885 roku 10%, a w 1890 roku 40% udziału w rynku amerykańskim. Model biznesowy przyjęty przez Bonsack Machine Corporation przewidywał, że dostawca na swój koszt instalował u odbiorcy maszyny i zapewniał ich obsługę, pobierając za to opłatę około 30 centów za każdy tysiąc wyprodukowanych papierosów (w przybliżeniu 2/3 kosztu zwinięcia ich ręcznie). Duke wynegocjował znaczny upust w opłatach licencyjnych w porównaniu ze wszystkimi konkurentami. Jednak nadal Bonsack otrzymywał 24 centy za każdy tysiąc wyprodukowanych papierosów. W końcu Duke uzyskał nawet wyłączność na stosowanie maszyn Bonsacka. W efekcie dostępu do technologii produkcji masowej i stosowanych innowacyjnych metod zarządzania, reklamy i sprzedaży, Duke mógł stworzyć American Tobacco Company, przejmując kontrolę nad głównymi konkurentami, w tym także firmą Allen and Ginter. Powstałe przedsiębiorstwo stało się w efekcie niemal całkowitym monopolistą na rynku amerykańskim, do czasu przymusowego podziału po postępowaniu antymonopolowym i zamykającym ostatecznie sprawę wyroku Sądu Najwyższego w 1911 r.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Poważny udział w udoskonalaniu maszyn mieli także technicy Bonsack Machine Corporation pracujący u jej klientów: William T. O’Brien i William A. Hulse, który aktywnie współdziałał przy uruchomieniu maszyn Bonsacka w Południowej Afryce, Szanghaju i Manili. Dokonał on już po zaprzestaniu zatrudnienia ulepszeń technicznych w maszynach, co doprowadziło do długiego, precedensowego sporu prawnego o prawa własności do jego wynalazków, ostatecznie wygranego przez pracodawcę.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Hrabstwo Roanoke – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 85 778. Siedzibą hrabstwa jest Salem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Produkcja masowa - jeden z typów produkcji. Polega na produkowaniu stale tych samych produktów np. produkcja cukru, cementu. Charakteryzuje się bardzo małym asortymentem, ale znaczną ilością produkowanych wyrobów. Wykonywana jest przez duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Wymaga usystematyzowanie przebiegu produkcji. Pracownicy specjalizują się w wykonywaniu określonych i na ogół prostych czynności. Charakteryzuje się niskimi kosztami.
  Manila (filipiński Maynila) – stolica Filipin, położona na wyspie Luzon, przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilskiej (Morze Południowochińskie). Obecnie miasto liczy 1 660 714 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis), wraz z Quezon City, Caloocan, Pasay, Makati, Pasig i in. tworzy zespół miejski - Metro Manila z 11 553 427 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis). W ostatnich dwóch dekadach najszybszy wzrost notuje się w nowych przedmieściach stolicy już poza Metro Manilą w ościennych prowincjach (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan) razem z którymi tworzy tzw. Mega Manilę (populacja 16,1 mln w r. 1995, 18,7 mln w r. 2000, 22 mln w r. 2007).
  Prawo konkurencji (niekiedy prawo ochrony konkurencji) – gałąź prawa, której podstawowym celem jest ochrona przedsiębiorców przed zachowaniami innych przedsiębiorców którzy, zakłócając rozwój wolnej konkurencji, ograniczają możliwość swobodnego realizowania interesów gospodarczych na wolnym rynku.
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.