• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamantau

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cheyenne Mountain Air Force Station – baza armii amerykańskiej zlokalizowana w Kolorado, we wnętrzu góry, w której znajduje się stanowisko dowodzenia Armii Stanów Zjednoczonych NORAD.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

  Jamantau (baszk. Ямантау) – góra w Baszkortostanie w europejskiej części Rosji. Należy do pasma Uralu Południowego, w którym jest najwyższym szczytem – 1640 m n.p.m.

  Stany Zjednoczone podejrzewają, że pod Jamantau oraz Koswinskim Kamienem, leżącym 600 m na północ, znajduje się rozległa baza wojskowa i schron przeciwnuklearny. Informacja o tym pojawiła się w 1996 roku w The New York Times. Budowa miała kosztować 40 mld dolarów, a zatrudnionym do niej miało być ponad 30 tysięcy robotników. Budowa rozpocząć się miała w czasach Breżniewa. Raport z 2003 wskazywał, że baza nie jest jeszcze gotowa, ale spodziewane jest, że w niedługim czasie będzie.

  Leonid Iljicz Breżniew (ros. Леонид Ильич Брежнев; ur. 19 grudnia 1906/1 stycznia 1907 w Kamienskiem (ob. Dnieprodzierżyńsk), zm. 10 listopada 1982 w Moskwie) – działacz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i polityk ZSRR.Baszkortostan, Baszkiria (Republika Baszkortostanu, ros. Республика Башкортостан, Riespublika Baszkortostan, baszk. Башҡортостан Республикаһы, Bašǩortostan Respublikaḥy) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.

  U stóp Jamantau położone jest zamknięte miasto Mieżgorie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Cheyenne Mountain Air Force Station - amerykańska baza w wydrążonej górze
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.