• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jamajska Partia Pracy

  Przeczytaj także...
  Andrew Holness (ur. 22 lipca 1972), jamajski polityk, minister edukacji w latach 2007–2011, premier Jamajki od 23 października 2011 do 5 stycznia 2012.Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, leseferyzm, system poglądów ekonomicznych i oparty na jego zasadach typ polityki gospodarczej, których fundamentem jest całkowita neutralność państwa i innych organizacji gospodarczych i politycznych wobec przebiegu procesów gospodarczych.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  Jamajska Partia Pracy (Jamaica Labour Party, JLP) – jedna z głównych (obok Ludowej Partii Narodowej) partia polityczna Jamajki.

  Partię założył w 1943 roku Alexander Bustamante jako polityczne skrzydło Przemysłowego Związku Zawodowego Bustamane (Bustamante Industrial Trade Union).

  Partia jest centroprawicowa, w programie łączy konserwatyzm i liberalizm gospodarczy.

  Wybory parlamentarne na Jamajce w 2016 roku – miały miejsce 25 lutego. Ze względu na system dwupartyjny głównymi konkurentami były rządząca Ludowa Partia Narodowa i opozycyjna Jamajska Partia Pracy. Zakończyły się zwycięstwem Jamajskiej Partii Pracy, jednak przewagą tylko jednego miejsca. Jest to najmniejsza przewaga partii rządzącej nad opozycyjną w historii tego państwa.Sir Howard Felix Hanlan Cooke (ur. 13 listopada 1915 w Goodwill w parafii Saint James) – polityk jamajski, gubernator generalny Jamajki w latach 1991-2006.

  Do JPP należy były gubernator generalny Jamajki Howard Cooke (do 2006) i obecny premier Jamajki Andrew Holness. W wyborach parlamentarnych w 2016 roku zdobyła większość miejsc w parlamencie z jednym miejscem przewagi nad Ludową Partią Narodową. Obecnie jest to partia rządząca.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona JLP (ang.)
 • Gubernator generalny Jamajki – najwyższe stanowisko polityczne na Jamajce. Gubernator jest reprezentantem monarchy brytyjskiego jako głowy państwa. Pod nieobecność suwerena (która trwa faktycznie przez cały czas) gubernator generalny wykonuje jego kompetencje. W praktyce czyni to jednak wyłącznie na wniosek rządu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.