• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jalisse  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Jalissewłoski duet muzyczny założony w 1994 roku, w którego skład wchodzą Alessandra Drusian i Fabio Ricci (małżeństwo od 1999 roku).

  Historia zespołu[ | edytuj kod]

  Alessandra Drusian i Fabio Ricci poznali się w 1990 roku w biurze wytwórni muzycznej, w której oboje byli podpisani. Drusian w tym czasie brała udział w wielu konkursach muzycznych, zaś Ricci był wokalistą zespołu Vox Populi. W 1992 roku duet zdecydował się pracować razem pod szyldem Jalisse, który inspirowany był postacią z serialu I Robinson.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  W 1995 roku Drusian i Ricci wzięli udział w 45. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem „Vivo”, z którym zajęli ostatecznie trzecie miejsce, dzięki czemu zdobyli możliwość ponownego wystąpienia w stawce konkursowej widowiska w kolejnym roku. Podczas 46. edycji festiwalu wykonali piosenkę „Liberami”, z którą zajęli szóste miejsce.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W lutym 1997 roku duet wygrał 47. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z autorskim numerem „Fiumi di parole”, dzięki czemu reprezentował Włochy w 42. Konkursie Piosenki Eurowizji. Po udziale na festiwalu ukazał się ich debiutancki album studyjny zatytułowany Il cerchio magico del mondo, który osiągnął wynik 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Po wydaniu singla Drusian i Ricci zostali posądzeni o naruszenie praw autorskich i plagiat przeboju „Listen to Your Heart” zespołu Rexette. 3 maja wystąpili w finale widowiska organizowanego w Dublinie i zajęli ostatecznie czwarte miejsce ze 114 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów od Portugalii. Ich wynik został odebrany w kraju jako porażka, publiczny nadawca RAI zdecydował się na wycofanie z udziału w kolejnych konkursach, a sam duet był negatywnie odbierany w lokalnych mediach.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

  Po udziale w widowisku Drusian i Ricci zaczęli koncertować poza granicami Włoch, wystąpili m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji i Chile, gdzie wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Vina del Mar. W 1999 roku para wzięła ślub i doczekała się córki, Angeliki. W tym samym roku duet napisał utwór „Luce e pane” z okazji beatyfikacji ojca Pio. W 2000 roku ukazał się solowy singiel Drusian – „I’ll Fly”. W latach 2001-02 Drusian piosenkarka grała w musicalu Emotions w reżyserii Sergio Japino. W tym czasie Ricci zdecydował się na przerwę w działalności scenicznej i poświęcił się pracy w własnej wytwórni muzycznej Tregatti Productions And Printed Music.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.

  W 2004 roku Drusian wydała kolejny singiel – „6 desiderio”, który promowany był przez firmę Roman oferującą przewozy taksówkarskie. Piosenka stała się oficjalnym utworem puszczanym podczas połączeń telefonicznych do firmy. Wiosną kolejnego roku premierę miał drugi album studyjny Jalisse zatytułowany Siedi e ascolta.... W tym samym roku duet wydał hiszpańskojęzyczną wersję swojego eurowizyjnego utworu „Fiumi di parole”, „Rios de palabras”, którą napisał dla swoich fanów z Afryki Południowej. Pod koniec lipca duet reprezentował Włochy podczas Bałtyckiego Festiwalu Piosenki, na którym zajęli ostatecznie trzecie miejsce.

  Fiumi di parole – singiel włoskiego duetu Jalisse, czyli Alessandry Drusian i Fabio Ricciego, napisany przez piosenkarzy we współpracy z Carmen di Domenico i wydany na debiutanckiej płycie studyjnej duetu zatytułowanej Il cerchio magico del mondo z 1997 roku. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  W lutym 2006 roku duet zagrał minikoncert w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który odbył się w obecności ministra Gianfranco Finiego. Podczas występu zaprezentowali swój nowy singiel „Faith in love (Peter loves Halima)” opowiadający o poszanowaniu religii i osobistych wierzeń każdego człowieka. Autorem tekstu piosenki został włoski pisarz irackiego pochodzenia, Younis Tawfik, a sam singiel został przesłany do włoskich ambasad na całym świecie oraz do papieża Benedykta XVI. Pod koniec marca Drusian i Ricci otrzymali odznakę od rabina Riccardo di Segniego reprezentującego Stowarzyszenie Żydowskiej Społeczności w Rzymie. W tym samym roku duet wyruszył w trasę koncertową po kraju. W 2007 roku wziął udział w eliminacjach do 57. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem „Linguaggio universale”, który został odrzucony i niedopuszczony do stawki konkursowej.

  Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.San Marino bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w od 2008 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (San Marino RTV).

  W 2008 roku duet przerwał działalność z powodu drugiej ciąży Drusian. Para doczekała się drugiej córki, Aurory. W tym samym roku Drusian i Ricci zgłosili swoją kandydaturę do reprezentowania San Marino podczas 54. Konkursie Piosenki Eurowizji, ale ostatecznie nie zostali wybrani przez krajowego nadawcę. We wrześniu premierę miała trzecia płyta studyjnego duetu zatytułowana Linguaggio Universale. Album dołączany był do książki Istruzione, chiave dello sviluppo wydanej przez Fundację im. Rity Levi-Montalcini.

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2009 roku para zagrała samych siebie w filmie Ex di Fausto Brizzi, na planie którego zaprezentowali piosenkę „Fiumi di parole”. Dwa lata później Drusian i Ricci wzięli udział w międzynarodowej wystawie Human Rights Tour 50° przygotowanej z okazji 50-lecia działalności Amnesty International w Monselice.

  W 2012 roku premierę miał nowy singiel duetu – „Tra Rose e Cielo”, do którego tekst napisał włosko-iracki pisarz Younis Tawfik. Teledysk do piosenki opowiadającej o miłości dwojga ludzi po wybuchu wojny wyreżyserował Massimo Toniato. Klip został zaprezentowany w irackiej telewizji Cristiana Ishtar.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.

  W marcu 2014 Drusian wzięła udział w przesłuchaniach do programu The Voice of Italy, jednak nie przeszła etapu przesłuchań w ciemno.

  W kwietniu 2020 roku wystąpili w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonali utwór „Fiumi di parole” i cover kompozycji „Gente di marewłoskiego duetu Umberto Tozziego i Rafa.

  42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.Listen to Your Heart - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany we wrześniu 1988 r. jako promocja albumu Look Sharp!. Był drugim utworem tego zespołu, który znalazł się na pierwszym miejscu w USA. Teledysk do tej piosenki nagrany został podczas koncertu w ruinach zamku w Borgholmie. W 1996 roku utwór w wersji hiszpańskojęzycznej znalazł się na krążku Baladas en Espanol (Habla el corazon).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rita Levi-Montalcini (ur. 22 kwietnia 1909 w Turynie, zm. 30 grudnia 2012 w Rzymie) – włoska uczona, lekarka embriolog i neurolog, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1986).
  Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  The Voice – to konkurs śpiewu. Oparty jest na holenderskim The Voice of Holland, który pierwotnie stworzył John de Mol. Wiele krajów na świecie zapożyczyło ten format i zostaje nadawany od 2011 roku na całym świecie. Jest głównym konkurentem Idola i X Factor.
  Pio z Pietrelciny OFMCap, właśc. Francesco Forgione, znany jako święty ojciec Pio (ur. 25 maja 1887 w Pietrelcinie, zm. 23 września 1968 w San Giovanni Rotondo) – prezbiter i włoski kapucyn (OFMCap), stygmatyk i święty Kościoła katolickiego.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.792 sek.