• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub von Salza

  Przeczytaj także...
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Pisarzowice (niem. Schreibersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Lubań.
  Herb Jakuba von Salzy

  Jakub von Salza (ur. sierpniu 1481 w Pisarzowicach, zm. 25 sierpnia 1539 w Nysie) – biskup wrocławski w latach 1520-1539.

  Jakub von Salza pochodził z górnołużyckiej szlachty. Studiował w Lipsku, Bolonii i Ferrarze, gdzie w 1508 uzyskał doktorat obojga praw. Od 1511 r. był starostą księstwa głogowskiego, od 1512 r. kanonikiem kolegiaty głogowskiej i dziekanem kolegiaty św. Krzyża we Wrocławiu. Rok później został scholastykiem kapituły katedralnej. 1 września 1520 został przez kapitułę wybrany na biskupa. Papież zwlekał z zatwierdzeniem elekcji ponad rok gdyż z powodów politycznych brał pod uwagę kandydaturę Jana Albrechta brandenburskiego. Święcenia biskupie Jakob von Salza otrzymał dopiero 17 grudnia 1521.

  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).ks. Józef Mandziuk (ur. 10 sierpnia 1941 r. w Jackówce w ówczesnym woj. stanisławowskim) – duchowny katolicki, profesor, historyk Kościoła.

  Na okres pontyfikatu Jakoba von Salza przypadł rozwój protestantyzmu na Śląsku. Cała jego rodzina przyjęła nowe wyznanie. Biskup pozostał katolikiem, ale zajął wobec zwolenników reformacji postawę pasywną. Nie występował otwarcie przeciw nim, starając się utrzymać jedność Kościoła. Uważał się za zwierzchnika wszystkich śląskich duchownych. Taka postawa pozwoliła uniknąć konfliktów, ale z drugiej strony ułatwiła rozwój reformacji na Śląsku. Biskup został pochowany w kościele św. Jakuba w Nysie.

  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Bibliografia[]

 • Mandziuk J., Historia Kościoła katolickiego na Śląsku, t. 2, Warszawa 1995.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.