• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub Wiktor  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Długie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zarszyn, nad potokiem Pielnica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego. Wieś lokowana w 1390 r. Występuje w dokumencie z 1395 r., w którym król Władysław Jagiełło nadaje Długie, Zarszyn i Posadę Zarszyńską Jachnikowi ze Sosweszowa. Długiego dotyczy także wzmianka w dokumencie z 1390 r., a dotyczącym Jaćmierza. W opisie granic Jaćmierza wymieniono "...campum dictum Dlugie pole". W 1395 roku nazwa wsi brzmiała Długe, w 1464 roku Długye, w 1477 roku Długa, w 1589 roku Długie.Sejm Krajowy – istniejący w Galicji w latach 1861–1918 organ przedstawicielski, kompetentny w niektórych sprawach wewnętrznych Galicji (gospodarka, oświata i kultura).

  Jakub Maurycy Apolinary Wiktor herbu Brochwicz (ur. 1814, zm. 10 lipca 1887 w Karlsbadzie) – polski ziemianin, właściciel dóbr, działacz gospodarczy i społeczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Nieistniejący budynek dworski w Woli Sękowej
  Grobowiec Wiktorów w Zarszynie

  Syn Euzebiusza herbu Brochwicz (1785-) i Joanny z domu Grodzickiej herbu Łada. Jego rodzeństwem byli: Jan (1812–1877), Aniela (1816-1877) i Józef (1817-1854).

  Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad) – miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ochrzy i Ciepłej.Galicyjskie Towarzystwo Kredytowe Ziemskie (GTKZ) – kredytowa instytucja hipoteczna w Galicji z siedzibą we Lwowie, działające w latach 1842-1940.

  W 1845 Jakub i Józef Wiktor przejęli majątek dworski w Woli Sękowej (określana także jako (Wola) Senkowa i Wola Seńkowa). W kolejnych latach Jakub Wiktor władał majątkiem. W połowie XIX wieku był właścicielem posiadłości tabularnej Senkowa, Wola Jaworowa, Zaliw. Kilkadziesiąt lat później, na podstawie darowizny z 11 listopada 1884 dwór w Woli Sękowej przejął Władysław Jan Wiktor i posiadał go w późniejszym czasie.

  Ślepowron, Bojno, Bujno, Pesze, Pęszno, Szeptyc, Korwin, Corvin, Ślepy Wron – polski herb szlachecki, występujący głównie na Mazowszu, Podlasiu i Rusi oraz na ziemi lubelskiej.Galicyjskie Towarzystwo Gospodarskie (GTG) – polskie stowarzyszenie gospodarcze, założone przez polskich ziemian w 1845 we Lwowie, działające na terenie Galicji Wschodniej.

  Był wybierany do Rady c. k. powiatu sanockiego jako reprezentant grupy większych posiadłości: w 1867 (pełnił funkcję prezesa wydziału), w 1870 (ponownie wybrany prezesem wydziału). Na początku maja 1870 w jego miejsce w Radzie jako przedstawiciel większych posiadłości został wybrany Stanisław Bieliński. Urząd marszałka pełnił po nim Maksymilian Łepkowski).

  Wańkowa (w latach 1977-1981 Jankowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica, w dolinie potoku Wańkówki.Zarszyn – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, nad potokiem Pielnica. Miejscowość jest siedzibą gminy Zarszyn.

  Jakub Wiktor był uprawniony o wyboru posłów na Sejm Krajowy Galicji: w 1870 jako posiadacz dóbr tabularnych Wola Sękowa i Wola Jaworowa (analogicznie jego brat Jan jako posiadacz majątków Długie, Posada Zarszyńska i Zarszyn), w 1884 jako posiadacz tabularnej własności Nowotaniec (część), Wola Jaworowa, Wola Seńkowa. Posiadał część wsi Nagórzany i Nowotaniec.

  Tadeusz Zygmunt Pilat (ur. 8 września 1844 w Gumniskach koło Tarnowa, zm. 9 stycznia 1923 we Lwowie) - prawnik polski, specjalista prawa administracyjnego, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego, poseł na galicyjski Sejm Krajowy, członek Akademii Umiejętności w Krakowie (późniejszej Polskiej Akademii Umiejętności).Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka – monografia historyczna dotycząca dziejów miasta Sanoka.

  Członek i działacz Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego, członek Komitetu GTG (28 czerwca 1870 - 18 czerwca 1875). W 1860 został członkiem pierwszego zarządu Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie. Od 1887 był szacownikiem dóbr dla okręgu sanockiego C. K. Sądu Obwodowego w Sanoku. 26 marca 1887 został wybrany członkiem wydziału Galicyjskiej Kasy Oszczędności we Lwowie. Pełnił funkcję wiceprezesa i dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz dyrektora Towarzystwa Zaliczkowego dla Rolnictwa i Przemysłu. Działał jako kurator Fundacji Sikorskich.

  Maksymilian Łepkowski herbu Dąbrowa (ur. 1817, zm. 1 lipca 1893 w Zasławiu) – poseł do Rady Państwa, prezes i marszałek rady powiatu sanockiego, właściciel dóbr, działacz społeczny.Mariańskie Łaźnie (czes. Mariánské Lázně, niem. Marienbad) - miasto w Czechach, w kraju karlowarskim. Według danych z 31 grudnia 2007 powierzchnia miasta wynosiła 5181 ha, a liczba jego mieszkańców 13 915 osób.

  Jakub Wiktor był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Wincentyna z domu Zatorska Ślepowron (1824-1847, właściciela majątków Załuż i Wujskie pod Sanokiem), z którą miał syna Adama (1847-1907). Drugą żoną została w 1858 siostra pierwszej żony, Leopoldyna (1820-1898, właściciela majątku Wańkowa), a ich dziećmi byli: Władysław Jan Duklan, Zofia (po mężu Nikorowicz), Maria (1854-1940, żona posła na Sejm Krajowy Galicji Franciszka Rozwadowskiego, po ojcu spadkobierczyni majątku Wańkowa). Nieślubnym dzieckiem Jakuba Wiktora i Wincenty Jasińskiej (ur. 1848) był Adam Didur (1874-1946), światowej sławy śpiewak.

  Adam Didur (ur. 24 grudnia 1874 w Woli Sękowejk. Sanoka, zm. 7 stycznia 1946 w Katowicach) – polski śpiewak; jeden z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX w. Za wybitne zasługi na polu sztuki odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.Feliks Michał Kiryk (ur. 24 września 1933 w Bukowsku koło Sanoka) – prof. dr hab. em., historyk-mediewista, publicysta.

  Na początku lipca 1887 Jakub Wiktor odwiózł żonę do uzdrowiska Marienbad, po czym sam zmierzał do sanatorium w Karlsbad; w drodze zachorował i zmarł w Karlsbadzie 10 lipca 1887. Został pochowany w grobowcu rodzinnym w Zarszynie.

  Po śmierci Jakuba Wiktora w jego miejsce w radzie nadzorczej Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie został wybrany Bolesław Augustynowicz.

  Wujskie dawniej też Wójskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok.Alojzy Zielecki (ur. 22 marca 1933 r. w Uluczu) – doktor habilitowany historii, dwukrotnie pełnił funkcję prodziekana i czterokrotnie dziekana na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zakładu Dydaktyki Historii UR (do 2005 r.), rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w zakresie szkolnych podręczników historii. Redaktor prac zbiorowych Metodologiczne i dydaktyczne problemy historii regionalnej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat sanocki (niem. K. k. Bezirk in Sanok) - powiat kraju koronnego Królestwo Galicji i Lodomerii, istniejący w latach 1867-1918.
  Nowotaniec – wieś w Polsce, w gminie Bukowsko, powiecie sanockim, województwie podkarpackim, położona nad potokiem Pielnica na Pogórzu Bukowskim.
  Wola Jaworowa (1479 Vola dicta Mąthną, 1480 Mąthne, Manthna, 1489 Vola, 1552 Wola Jaworowa) – nieistniejąca wieś będąca przysiółkiem Woli Sękowej, dawniej Nowotańca, leży w Beskidzie Niskim, na Pogórzu Bukowskim, nad rzeką Sanoczek. Obecnie według rejestru TERYT jest to część wsi Wola Sękowa, położona w w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Bukowsko.
  Wola Sękowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Bukowsko, nad potokiem Pielnica na Pogórzu Bukowskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
  Sanok(pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego, jest także siedzibą gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.